Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inchidere centralizata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
b 45 bwy
De curand mi am montat si eu o inchidere centralizata pe nova mea ,insa m-am lovit de o problema la care nu am gasit raspuns prin topicurile vechi,adica la usile din spate motorasele nu au forta necesara sa miste tija aceea. Am uns cu vasilina toata incuietoarea,dar tot nu si-a dat drumul,am citit pe aici ca trebuie scos un arc dar nu stiu care,am scos unul mai mare care apartinea de incuietoare si apoi nu se mai inchidea usa sau nu se mai deschidea din interior pt ca se bloca siguranta aceea pt copii,asa ca l-am pus la loc. As vrea sa stiu dak se poate face ceva ca tija sa mearga mai usor,ca de vreo 3 zile stau cu fetele de usi din spate in portbagaj. Mentionez ca motorasul e pus pe orizontal cu capul spre incuietoare si cu tija paralela cu cea de la incuietoare.
nikuniku
ia pune motorasele pe tijele de la butonasele care se ridica/coboara,din usa
b 45 bwy
problema e ca s-au rupt,mai mult din ac cauza am montat inchiderea.
dumi_geo2003
trebuie sa scoti un arc de la tija de deblocare a ialei. este foarte usor, spor la treaba.
b 45 bwy
pai si unde e arcul acesta pozitionat,ca eu am scos unul care era in stanga ialei amplasat pe ceva rotund si dupa ce l-am scos nu se mai deschidea usa pe interior.Imi poti spune mai precis?
dumi_geo2003
arcul este pe tija de deblocare, opune rezistenta la manevrarea ei. foloseste o lanterna si in acelasi timp trage de tija ca sa vezi ce opune rezistenta. spor la treaba

2 Jul 2011, 19:04:
asta este o poza cu schema de montare si demontare a ialei. nu este necesar sa dai jos toata iala, decat desfaci fata de usa si te uiti la iala. trebuie sa te uiti mai atent , din cate imi aduc aminte parca este putin ascuns.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.