Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: toba intermediara cu fisuri..
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
vibratie
Va salut!

Zilele trecute am intrat sub masina sa verific de unde se aude un fasait, nu foarte accentuat, atunci cand motorul e la ralanti. Am gasit niste fisuri pe toba intermediara. Am infasurat toba cu folie adeziva de aluminiu si s-a rezolvat cu zgomotul. A mai incercat cineva varianta asta? Cat o sa tina?
Eu credeam ca Loganul are evacuare din inox smile.gif) Acum m-am "linistit" smile.gif)
1310CL
Parerea mea e ca mai bine foloseai silicon anume pentru gauri in tobe,acuma cat o sa te tina blink.gif nu stiu,o sa vezi pe parcurs....toba aia se si incalzeste in timpul mersului..

Eu cel putin asa am facut,am avut gaurele mai multe,le-am astupat cu silicon special pentru tobe,si nu mai sufla nimic,am mai auzit si de ceva banda care o aplici pe gaura de pe toba si se intareste beton...

Verifica si aici sa vezi: http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=7

Sa imi spui daca te tine folia aia tongue.gif
vibratie
Merci pentru link wink.gif Cred ca pasta respectiva este cea mai buna dar am vazut la un raion auto dintr-un supermarket ca exista un kit de reparare tobe cu folie de aluminiu cam la acelasi pret. Eu aveam o rola de aluminiu adeziv cumparata pentru alta treaba si am zis sa incerc si la toba. Cand cedeaza te anunt smile.gif
Eventual, o sa iau o cutie cu pasta....
vibratie
A cedat deja! smile.gif) Dupa 300 km smile.gif) O sa iau o cutie cu pasta!
vibratie
Am reusit sa gasesc un tub cu pasta speciala pentru tobe de esapament. Atasez o poza pentru mai multe amanunte. Magazinul este foarte bine aprovizionat wink.gif

[attachmentid=1627734090]
EUGEN2008
serios acum! cat crezi ca o sa tina? Pana la prima forja mai seriosa si o sa plesneasca din nou , ori unde e lipit cu pasta ori in alta parte din momnet ce tabla e deja subtiata. Iti recomand o toba noua sau una din dezmembrari (mai tinerica) si scapi de probleme ptr un timp mai indelungat.
vibratie
Incerc si eu sa mai trag de timp cat se poate... Sunt convins ca va trebui sa schimb toba pana la urma dar sper sa ma tina macar cateva luni... Scria pe tub ca se face "tare ca fierul" smile.gif)
bobo77
Sa scrii si aici de curiozitate cat te-a tinut de data asta.
sobolan
de banii aia luai o petarda de toba sport care te mai tinea macar 2 ani ! wink.gif
vibratie
Va anunt cat ma tine wink.gif

@sobolan: chiar asa ieftina sa fie?! mai mult ma costa demontarea smile.gif
klaus
unde sunt fisurile? La imbinari, pe suprafata tobei, la intrarea tevilor?
ostilu84
Din cate vad eu in poza de mai sus, sut pe corpul tobei, nu la imbinari. Curios daca a fost lovita de-a lungul timpului in acea zona.
vibratie
Doar in cazul gaurii "principale", ca sa zic asa, se pare ca a fost lovita. Tabla este indoita spre interiorul tobei. Am mai mers pe drumuri proaspat pietruite.... Restul fisurilor sunt chiar pe muchiile literelor ambutisate si nu prezinta urme de lovituri...
IRONICK
La Dacia (nu doar la Logan) din cauza metalului utilizat, intodeauna o sa existe fisuri sau corodare in locurile unde a fost prelucrat sau sudat. Sa te mai uiti la prinderile de la intermediara sau la prima prindere (aia de pe cadru motor). O sa ai surprize.
vibratie
Aoleu! Pai asta ar insemna sa schimb toata evacuarea... Pe "praful" asta ar fi cam urat sa dau atatia bani. Sper sa nu fie cazul. Oricum, e bine de stiut. Merci, IRONIK wink.gif
klaus
Daca problema e numai acolo unde se vede in prima poza, eu as da cu maclavais d-ala de tobe si as trage o fasie de tabla cu care sa inconjor toba in zona si as prinde-o cu 2-3 suruburi (ca mansoanele de astupat rapid gaurile din tevi)
P-A-C-O
klaus, maclavaisu' ala e ca o pasta ce devine casanta dupa uscare si se foloseste la imbinarea tevilor de la traseul de evacuare al gazelor de esapament....
klaus
atunci sa-i dea cu silicon de garnitura de chiulasa (d-ala rosu), daca rezista la temperaturile tobei si deasupra cu tabla.
vibratie
In weekend ii dau cu pasta. O sa va spun cum se comporta dupa..wink.gif
vibratie
QUOTE(Logan_Stepway @ 6 Jul 2011, 18:31)
klaus, maclavaisu' ala e ca o pasta ce devine casanta dupa uscare si se foloseste la imbinarea tevilor de la traseul de evacuare al gazelor de esapament....
*



Ai avut dreptate wink.gif A tinut doar 600 km....
tinker
si a luatcineva asa ceva ? http://www.okazii.ro/alte-accesorii-si-con...de-c-a121597166
da gaze pe undeva pe la mediana sau catalizator nu stiu exact unde ca nu am avut chef sa ma bag sub ea,din ce vad nu prea ar tine mult ,macar sa stiu sa mi dau atunci cand se apropie itp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.