Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: relantiu mare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
bogdan890522
am o nova din 96 , gpl marini , cand plec de dim. imi sta cat de cat bine la 1000 ca trag si putin soclu.dupa ce se incalzeste motorul imi sta la 1700 , am incercat sa umblu la surubul ala de la relantiu , dar degeaba il mai desfac pentru ca tija aia nu ajunge pe varful surubului , dar dak apas pe accelratie (spre varful surb. de rel.) imi sta la 1000 dar cum accelerez imi sta iar la 1500. ce sa ii fac ?am auzit la cineva sa ii schimb arcul ala de la acceleratie , si am mai citit pe forum ca nu este bine sa reglez pe gaz din relantiu de la carburator . ce sa ii fac va rog sa ma ajutati. va multumesc
x.fun
din cate stiu se ralantiul se regleaza de pe acel furtun de debit la gaz...parca asa era..

la carburator e posibil ca acea clapeta(banut) sa se intepeneasca in peretele carburatorului.
b 45 bwy
ai si un surub pe vaporizator,de preferat reglezi relantiul pe benzina la 900 apoi dai pe gaz si umbli la surubul cu arc de pe vaporizator si reglezi relantiul,dar cauta ca sut multe topicuri.
bogdan890522
o sa incerc sa fac si asta ,dar la mn nici nu atinge jurubul de la relantiu pe chestia aia de la acceleratie , parca o tine ceva , dak o dau cu mana reusec si asa reusesc cam greu.
krapcarasu
verifica sa fie bun cablul de acceleratie, cred ca agata in camasa
DaciaNovaGT1999
Am cumparat un noca GTI din 2000 , si imi sta la 1700-1800 relantin . Daca o accelerez urca turatia si cand scade scade panala 8-900 si iar urca . Daca ma poate ajuta cineva.
ghitza
Schimba/curata motorasu de la clapeta
DaciaNovaGT1999
Mersi , da cum sa-l curat ? Poti sami zici niste idei ca nu am mai umblat la motoare cu injector si n-as vrea sal stric .
ghitza
Vezi ca este topic anume cu ,desfacerea /curatarea lui , dar daca nu ai mai facut iti recomand un amic care a mai facut asa ceva caci altfel mai rau strici
variable_dynamics
@DaciaNovaGT1999: Citeste AICI

Spor la treaba.
DaciaNovaGT1999
Multumesc pentru ajutor ! smile.gif Sper ca nu distrug nimica biggrin.gif
deejay_frezzy
problema asta am avut-o si eu:) incearca sa ii mai pui inca un arc dar de data asta in gaura de sus ....la clapa ai sau ce o fi k nu prea ma pricep! si nu o sa mai aveti probleme ...in schimb o sa fie acceleratia putin mai tare wink.gif bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.