Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND]Dacia SupeRNova 2002 Confort++
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
fuzzzy
Se pare ca a ajuns momentul sa schimb si eu masina, nu neaparat de placere cat mai mult de nevoie. Masina se prezinta ca achizitionata de mine in Martie 2009, fiind prima mea masina proprie si personala cu care sa imi fac de cap.

Mi-am facut nebuniile muzicale cu ea, adica momentan am in portierele fata 2 boxe Magnat de 17cm (luate de aici de pe forum), polita spate este de Solenta, achizitionata tot de aici de pe forum de la un baiat foarte de treaba, insa nu am apucat sa montez boxe pe spate, am doar pe fata. Ca si casetofon am chestia asta, pe care am preferat-o datorita cd-mp3-ului si a portului USB, calitatea audio este excelenta si nu sunt sigur ca l-as da cu masina, dar ma mai gandesc. Alta "imbunatatire" ar fi proiectoarele de Nova, care sunt doar ok si isi fac treaba (nu sunt extraordinar de multumit de ele insa isi fac treaba). Am mai montat inauntru o plafoniera de Logan cu 2 becuri, pentru mine sunt de ajuns si lumina este suficienta.

Ca si exterior de cand am cumparat-o i-am montat jantele de fabrica si bandouri de Solenza ce le consider extrem de folositoare prin traficul de Bucuresti.

Cand am cumparat-o avea 75.000km iar acum a ajuns la venerabilii 118.000km, numar ce creste continuu fiindca circul cu ea zilnic de acasa pana la munca si inapoi si alte drumuri de week-end (pana la tara, mai un gratarel, mai un pescuit).

Ca si caroserie, este tabla de SupeRNova pe care o stim cu totii, adica pragul dreapta a fost refacut odata cu aripa dreapta spate si cu oalele spate, toate din tabla de 2,5 fiindca am preferat calitatea peste pret. Accidente usoare nu prea a avut, exceptie aripa dreapta fata care a trebuit inlocuita asta iarna, insa roata, bieleta de directie sau planetara nu au fost afectate (verificate la mecanic!). Puncte de rugina are insa momentan sunt inca mici, ce ar fi mai vizibil ar fi o mica portiune din pragul stanga, insa se poate face si acela relativ usor.

Ca si mecanica, masina se prezinta in stare impecabila, consumabilele (filtrele si uleiul) fiind schimbate la ~10.000 km, ca ulei folosesc DOAR Castrol Magnatec cu indicativ 10w40, am folosit o singura data Elf si l-am schimbat repejor (nu mi-a placut de nici un fel acel ulei, desi altii se declara multumiti de el), posibil mai mult din preferinta personala.

Ca si piese, am schimbat burdufele la planetare, bieletele de directie (cea pe stanga chiar ieri), arcurile fata sunt achizitionate si montate anul trecut, flansele pe fata la fel, pivotii schimbati, bucsaraia se prezinta ok altfel o schimbam deja, placutele de frana pe care le folosesc sunt Fermit, sunt moi si nu "mananca" discurile de frana, bobina de inductie, fisele de la bujii(am mai avut niste fise Tesla insa nu am fost multumit de calitatea lor), bujiile sunt NGK BKR6EZ, radiatorul cu ventilatorul din fata sunt schimbate acum 2 ani,lichidul de frana (DOT4) cu aerisire, in aceasta primavara am schimbat si toba finala, , iar daca am omis ceva si imi aduc aminte, voi completa aici.

Mai mentionez ca majoritatea pieselor sunt de origine pe principiul "am dat un ban dar stiu ca a meritat".

Cei care cunosc aceasta masina isi pot spune parerea de bine sau de rau, personal sper ca e o parere buna, insa din nefericire pentru mine am nevoie de altceva mai spatios si eventual si ceva mai puternic. Cei care vor carte de service sa nu o ceara, nu am, nu vreau asa ceva, mai ales cand se pot "face rost" foarte usor. Cei care vor facturi sa nu ceara, prefer sa merg la un mecanic care imi cunoaste masina si la care merg de aproape 2 ani si sunt foarte multumit de calitatea serviciilor lui.

Pozele nu sunt foarte recente insa singura diferenta ar fi pragul si aripa dreapta, plus proiectoarele, pe acea vreme aveam proiectoarele de origine. Voi face niste poze relativ repejor insa pana atunci acestea ar trebui sa ajunga.



Fiindca m-au luat emotiile cat mi-am amintit despre masinuta mea, am uitat detaliile de contact, asa ca:


Cristi, 0767.289.188.
fuzzzy
Rezervata cateva zile, sa vedem daca se hotaraste...



30 Jun 2011, 23:35:
Se poate inchide, multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.