Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce sa aleg? Super nova sau opel astra?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
talpaglucian
Ma gandesc de ceva timp sa-mi iau o super nova , dar recent am gasit cam la aceeasi bani si un opel astra f.
Ce sa aleg?
Dacia Super Nova din 2003 sau Opel astra f caravan din 1992?
Am inteles ca sunt masini fiabile ambele, daca imi puteti da avantaje si dezavantaje as fi recunoscator.Multumesc
marianmn
orice inafara de dacie!
talpaglucian
pai d c?, vad ca ai o supernova la avatar? ai schimbao pe un opel astra f din '92?
marianmn
pai tocmai pt ca am o dacie iti dau sfatul asta. asta e doar parerea mea!
ArtVandelay
Daca gasesti un astra f ingrijit e de 10 ori mai bun decat o supernova, la confort, fiabilitate, ce vrei tu
and_rei
eu personal nu mi as da supernova pe un fier ruginit din 92.

daca vrei o supernova dn 2003 a mea este de vanzare.o gasesti la bursa cu tot ce are.istoricul ei e la fel aici pe forum
ArtVandelay
de ce, e mai bun un fier ruginit din 2003?
quick
ce tare nu stim care i mai ruginita o supernova din 2003 sau un opel din 1992:))
sfat: ia care i mai buna cu ambele o sa ai probleme.....
pate ne pui niste poze niste linkuri si poate asa iti dam un raspuns mai exact...
daca gasesti o supernova ingrijita si de la proprietar merita luata dar oricum o sa ai probleme si o sa bagi bani in ia.....
eu merg pe supernova pt ca opelu ala i prea vechi.
cristianrobert
parerea mea sa iei supernova ca opelul e numai gauri de rugina,macar la srn,gasesti elemente de caroserie sa le schimbi si nu prea pare mancata rau ca opelul.
alindrgn
nu te supara, dar intr 210000 km si 76000...as alege a doua varianta.
GL 01 NJL
Sincer din ce ai aratat tu acolo nici una nu-mi place,mai cauta wink.gif
pulbur
ii vaaarza opelul , eu nu as cumpara-o .Urme de reparatii,rugina,capota are alta nuanta , arata uzat...

Cauta o Solenza wink.gif
talpaglucian
n-am bani de solenta
ArtVandelay
mda.. dintre alea 2, nu as lua niciuna. mai cauta, sau mai strange bani. o solenza sau un cielo sunt mai ok
GL 01 NJL
As alege SN aia in plus e clima http://forum.anunturi-galati.ro/index.php?..._1&#entry595790
quick
da, opelu ie varza nici macar nu are rost sa te duci sa il vezi, nu merita
supernova arata bine, poate prea bine...... pare a fi vopsit oricum din poze nu iti dai seama foarte bine (lipseste scrisul de pe usa deaia am impresia ca a fost vopsita) are eleron da nu ie clima, are un volan de te doare capul eu nu stiu cum conducea ala masina:)) (oare nu-i era greata?) si nu stiu de ce schimbatorul ala nu mi se pare in ordine nu cred ca ie original.... daca nu ie proprietarul precis sunt dati km inapoi.
GL 01 NJL
Aia din linkul postat de mine e clima si zic eu arata mult mai bine decat ce ne-a aratat el wink.gif
talpaglucian
da este si mai scumpa .
quick
nu cauta chilipiruri ca dai de dracu dupaia.....
argon
Nu lua Opelu din 92, ca e omologat non euro la noi. Pe langa ca e foarte vechi. Cauta un Astra F din 96-97.
talpaglucian
Oricum nu ma intereseaza cum e euro non euro ca e inmatriculat biggrin.gif
Mai astept pareri
GL 01 NJL
Nu te bucura ca o gasesti ieftina,in general la masinile ieftine necesita schimbate ba una ba alta wink.gif
CGDBZ
Uita de Opel, cel putin ala din link. Acolo scrie ca a schimbat planetarele si ca are 210.000km pai cumnatul meu l-a vandut pe al lui la 270.000km si planetarele erau in buna stare. Cauta o masina in stare buna de functionare, chiar daca e dacie, cand te opreste RAR-ul nu te ajuta cu nimic sigla de pe capota daca nu-ti ies noxele.
UriAsul
nu cred ca-i prea bun pretul la clima, are barile fata spate schimbate, nu sunt vopsite, clima are barile vopsite la origine, bine trebuie vazuta,ca sa iti dai seama de cauza exacta.
nu mi vorbesc ca se vede diferenta de vopsea aripa spate drepta si porbagaj, idem si aripi fata si capota, mai bine o vopsea toata cumnatul;)...dar macar nu au rugina daca au fost noi componentele si nu de la dezmembrari...dar la cat costau aceste componente plus vopsea plus manopera pretul de vanzare era mult mai mare.
talpaglucian
Debia am scapat de mizeria de dacie din 1999, m-am saturat sa suflu in jigloare.De asta ma orientez spre o supernova sau altceva.
djasu82
ia super nova daca nu ai bani de altceva si mai bun sau strange si cauta ceva mult mai bun din 2004 in sus . Sn-ul e usor de intretinut dar daca iti pica bobina de inductie ,pompa de benzina , injectoarele sau coloana de directie cel putin ultima nu cred ca mai gasesti piese restu sunt mai scumpe.
Eu zic ca o super nova pusa la punct mai tine vreo 5 ani poate si mai bine.
BoR
Referitor la Opel nu stiu ce sfat sa-ti dau, insa Supernova verde este revopsita(are alt luciu fata de vopseaua din fabrica) si nu stii ce se poate ascunde sub acea vopsea proaspata.Intr-adevar,volanul,maneta schimbatorului si eleronul nu sunt cele originale.
La prima vedere,cea albastra(Clima) mi se pare ok,chiar daca are barele inlocuite.Poate si aripile stanga-dreapta au fost inlocuite(lipsesc bandourile mici),revopsita si aripa dreapta spate.Cu toate acestea, pretul mi se pare ok la aceasta.Personal,pe aceasta as alege-o.Insa,asa cum se spune mai sus,trebuie vazuta masina la fata locului.
talpaglucian
Nu vorbim de aia albastra, vorbim de aia verde... Am vazut-o si arata bine, nu are rugina decat foarte putin la praguri in spate cum au toate
GL 01 NJL
Aia verde e revopsita 100% , in nici un caz nu as luao pe aceea wink.gif
and_rei
QUOTE(ArtVandelay @ 3 Jul 2011, 18:08)
de ce, e mai bun un fier ruginit din 2003?
*



citeste de la postul tau in jos si o sa vezi .
ZTV
sincer iti dau un sfat, nici opelul ca e un gunoi, dar nici DSN, e un gunoi mai nou, care pute mai rau.


Daca ai doar 1000 de euro, atunci e mai nasol....., incearca sa mai pui cateva sute, pt ca la 1300 gasesti Matiz in stare destul de buna, Cielo, Espero (intreba pe @argon, sexpero merge pe aer), la 800-900 Tico, iar am vazut cu 1100 tico cu clima.
A doua varianta sa mai strangi ceva malai, sa zicem sa ajungi pe la 2000 de euro si iei o masina mai buna, (vw golf III, opel astra f, ford mondeo, solenza, suzuki swift...)
Gandeste-te un pic , cand iei o masina mai trebuie niste bani pt: acte, ulei, filtre, distributie,....



Sau mai ai alternativa de Bulgaria, asta doar daca ai curaj si nu crezi pe oameni care vb fara sa stie despre ce e vb. Cu 1000 euro am vazut mazda 323f, din 1996, inscrisa in BG, cu acte traduse pe numele cumparatorului !
powertodacia
Dns e un gunoi mai nou? daca u ai avut norocu sa te urci numai in rupturi strict problema ta, dar sa nu generalizam cu asemenea cuvinte posesorii de dsn dupa acest forum.
vallyyy
Dar nici vreo scula de masina nu e,sunt posesor de solenza si regret ca inginerii de la dacia au proiectat niste oale la care dacia 1310(o masina conceputa in anii 60 ) ii da lectii la orice ora la capitolul asta
powertodacia
la ce sosele, borduri, gropi, autostrazi sunt, inca merg prea bine .ia u opelu ala din 92 care a mers numai in germania si punel sa mearga aici, refuza pur si simplu sa se miste... comparam masinile fara sa comparam tarile si drumurile.
dute u cu supernova de noua in germania si vezi daca se mai strica asa sau oalele la solenza daca mai le aveai praf cand acolo nu dau iarna cu solutie care iti afecteaza tabla, nu au praf pe sosele si noroi plus multe altele.
vallyyy
Are si astra F-ul probleme cu rugina,in general la pasajele rotilor spate,dar de bine,de rau,lucrul asta nu afecteaza siguranta si mersul masinii.Cand oare se va gasii pe o astraF,golf3 sau ce vrei tu ce se vede in pozele de mai jos ?Mai are rost sa vorbim de antifonare,de greierasi(daca ii poti numi asa) caci polita de la haion depaseste conceptul de"greieras",de plouat in ea este un lucru discutabil,dar se intampla si asta
ZTV
nu vreau sa dau cu noroi in DSN, am avut si eu...dar ce e adevarat este ca DSN este un tomberon. Daca trebuie sa aleg intre DSN ruginit sau Opel astra F ruginit, fara discutie as alege Opelul, chiar daca e mai batran cu 10 ani.
GL 01 NJL
Gasesti golf 3 inscris pe BG la 1000-1300 chiar poti gasi unul bun numai sa mai strangi ceva banuti si sa ai rabdare. NU cumpara pe care o gasesti prima uitete la mai multe , cauta ,documenteazate.


Ps:Cu dacia ramai in pana,ai probleme daca nu te pricepi la mecanica daca te pricepi nu ai nici o treaba wink.gif Stiu dacia ta care ai avuto pe forum gl-br din 99
vallyyy
Am un tovaras a luat o fiesta din 95(geamuri,aer,ciudat ca nu are servo) a dat pe ea 1700 ron in decembrie cu inscriere,acte etc. a ajuns pe la 1100 de euro,motor 1.3 distributie pe lant,poate ca nu face o supernova la demaraj dar la calitate(la felul cum e inchegata,capitolul tabla,chedere zdravene) ii da clasa.A bagat in ford doar consumabilele si niste flanse de amortizor,spre deosebire de mine care am bagat 1500 lei in solenza(distributie,filtre,pompa de apa,ulei,antigel,cauciucuri,toata bucsaraia schimbata,geometrie).Ca asta e masina,identica
&feature=related
Tince1290
QUOTE(GL 01 NJL @ 4 Jul 2011, 13:57)
....
Ps:Cu dacia ramai in pana,ai probleme daca nu te pricepi la mecanica daca te pricepi nu ai nici o treaba wink.gif Stiu dacia ta care ai avuto pe forum gl-br din 99
*




fratiuc...cu dacia ramai tu in pana...pe mine supernova NU m-a lasat O DATA in drum...daca o ingrijesti bine te tine...fie ca e dacie fie ca e altceva...la capitolul tabla si zgomot sta prost dar sa nu exageram si sa comparam cu daciile comuniste...totusi e cale lunga..cu alea ti-e frica sa mergi mai mult de 100 km fata trusa de scule in portbagaj...supernove au ajuns si prin germania wink.gif..si mai e o problema care vad ca nu se prea discuta...costul de intretinere...piese mai ieftine ca la dacia nu cred ca gasesti...iar la capitolul motor si cutie sta mai bine ca o nemtoaica de 20-30 de ani cu peste 300.000 km...chestia cu "pentru alea jumate de milion e putin" sunt povesti pescaresti...si sub capota piesele sunt cu atat mai scumpe...in fine...fiecare face ce vrea cu banii lui....1000 de euro dai pe masina?...de 1000 de euro te tine...ideea e sa alegi ce e mai bine pentru tine...fala ca ai o conserva straina si "confortul" acesteia...sau o conserva pe care sa ai bani sa o repari si care..repet....NU TE LASA IN DRUM....sanatate
djasu82
Tince1290 stai tu linistit ca o dacie comunista daca e pusa la punct asa cum trebuie te tine mai mult cat bagi tu bani in sn , am avut stiu tot despre asa ceva , mie azi mi-a furat 200 de lei ma rog ca am vrut sa iau o bobina noua sa ao am de rezerva si filtru de aer nou.
La 1310 mergea cu ce avea din uzina la 60.000 de km , vedea doar ulei si benzina , ca i-am facut eu o aprindere care nici un sn viseaza asta e alta poveste , doar la unele masini scoase acuma cu motoare noi se va observa asa ceva .
In rest comunista era si cine mai are e net pe sn , pe pariu ca daca ar fi aruncat astia de la pitesti motorul de pe sn pe berlina ... multi nu ar fi renuntat la berlina si nici eu.
Dar cum acum acum 4 ani am cumparat un opel nou si anul acesta tata a cumparat un audi voi duce sn la groapa in scurt timp mai bine spus la bunici fiindca sambata m-a suparat teribil.
puiu82
HMM.....Lasand gluma la o parte: Luciane......cati bani ai?
Orice masina sh ai lua.....tot mai necesita investitii....si mai ales una ieftina....

@Djasu....decat sa o duci la groapa......nu mai bine te intelegi cu Lucian?
Nu ne cunoastem,dar din posturile tale reiese ca ai o masina ingrijita.....
Fa-i un bine omului........
Nu stiu cu ce te-a suparat dsn-ul........poti detalia?
Bafta!
GL 01 NJL
Parerea mea este sa stranga banuti pentru un golf 3 , mi se pare o masina extrem de buna.

Gasesti ieftina inscrisa pe BG

Sau.. http://www.autovit.ro/opel-astra-C19686903.html

Ps: vezi ca e din galati wink.gif
talpaglucian
baieti eu am cam 3800 de lei biggrin.gif Va multumesc tare mult ptr sfaturi biggrin.gif

4 Jul 2011, 21:13:
ia uite, am mai gasit si seatul asta biggrin.gif http://forum.anunturi-galati.ro/index.php?..._1&#entry630419
GL 01 NJL
O rugaminte am eu la tine dupa ce te hotarasti ce iti cumperi si ti-ai cumparat ce ai gasit , pune poze cu ea aici pe forum.
talpaglucian
Da da o sa pun biggrin.gif
ZTV
http://www.daciaclub.ro/-VAND-supernova-t214470.html




Nu vreau sa fac reclama nimanui, dar masina asta chiar merita sa ei in calcul. Putinele DSN-uri care merita pretul cerut !
v-king
QUOTE(Tince1290 @ 4 Jul 2011, 15:56)
fratiuc...cu dacia ramai tu in pana...pe mine supernova NU m-a lasat O DATA in drum...daca o ingrijesti bine te tine...fie ca e dacie fie ca e altceva...
*



Aici te contrazic, fiindca pe mine m-a lasat in drum de doua ori, in conditiile in care desi nu mai e demult in garantie, am facut toate reviziile si reparatiile numai cu piese originale si numai la dacia. Recunosc, nu sunt nici pe departe un as in mecanica si nici surubaritul la masina nu e sportul meu preferat. Masina trebuie sa isi faca treaba in conditiile in care ii dai ce are nevoie la timp, fara alte ritualuri. O data a fost garnitura de chiulasa si o data nu stiu ce fir dezizolat care imi ardea continuu siguranta de 40A mi se pare, in interiorul cutiei negre din motor. E suficient cat sa ai o stare de disconfort si oarecare emotii inaintea unui drum lung.

Revenind la subiect, in pofida minusurilor si a neplacerilor create de SN, pentru 1000€ ti-as recomanda-o. E relativ simpla in comparatie cu alte cazane mult mai vechi, indiferent de marca si e mult mai noua. Gandeste-te la contactele electrice ale unei masini de 20 de ani, uzurile din majoritatea componentelor masinii. Supernova e destul de ieftin de intretinut, iar daca urmaresti atent forumul asta, gasesti o multime de trucuri si sfaturi care te ajuta sa o intretii din timp asa cum trebuie, scutind bani si prelungindu-i viata.

Gandeste-te la opel de exemplu, ca ti se duce caseta de directie (si la ruinele alea de 1000€ ai toate sansele). Pai la cat costa una, nu-ti ramane decat sa arunci masina si sa deschizi un nou topic sa ne intrebi din nou ce masina sa alegi.

Repet, nu ridic in slavi supernova, mi-a mancat o gramada de nervi si bani, as renunta la ea oricand, dar nu o fac fiindca pentru 1000€ cat probabil as lua pe ea nu gasesc altceva care sa merite. Bafta!

Edit: Da, sunt de acord cu colegul de mai sus (ZTV), am urmarit demult forumul asta, si supernova aia chiar merita.
powertodacia
Bai , eu nu pricep cum faceti voi si in ce conditii utilizati masinile de ajung oalele in halul ala.
la mine la masina nici macar vopseaua dupa oale nu e data mai ales faptu ca de 3 ani are gpl adik butelia are 2 bari intre oale sudate pe care sta si nici pana in ziua de azi nu am dat cu vopsea peste sudura sau ceva...si nam nici o problema cu nimic.....poate conteaza ca e 2003 dar am si solenza din 2004 si din proasta exploatare e muci la tabla,oale etc.
dar ca sa iti ajunga oalele ca in poza de mai sus trebuie sa lovesti maisina sau pur si simplu sa o lasi cu apa in ea la fiecare ploaie.
sa nu caracterizam o masina din vina faptului ca altii nu situ sa o ingrijeasca/li se rupe /etc. cu atata mai mult ca dsn /slz/lgn nu sunt masini care doar te urci in ele si atat...trebuiesc ingrijite
AlexSpeed
astra f rugineste la fel de rau si cielo rugineste toate ruginesc daca nu ai grija de ele... asta e.... toate sunt fiare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.