Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drumul cel mai scurt pana la mare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
argon
Pana acum am fost la mare numai cu trenul, desi aveam masina.
Anul acesta, mai precis intr-o saptamana-doua vreau sa plec cu masina(Dacie carbuartie)
Doresc sa stiu care e cel mai scurt drum pana la Constanta(plecand din Deva), dar sa fie cat de cat "practicabil".Pe Valea Prahovei, Valea Oltului, Valea Jiului? Prin Bucuresti sau Buzau? chiar nu stiu.
Multumesc
litza
Deva - Sebes - Sibiu - Valcea- Pitesti - Bucuresti-Cta.

Colegii nostri din Bucuresti ar putea sa-ti dea indicatii despre cum e mai bine sa treci de capitala.

Bafta!
klaus
cel mentionat de litza este cel mai scurt (610 km).
Prin brasov -> valea prahovei-> bucuresti sunt vreo.. 615 km.
Eu recomand pe valea oltului.
De la terminatia autostrazii, daca nu ai mai fost prin bucuresti si nu ai curajul sa traversezi bucurestiul, recomand sa o iei pe centura, doar ca e drumul mai lung (cca 45 km, in loc de cca. 25)
De asemenea recomand cu caldura autostrada soarelui...
asarban
Simplu!
Nu o iei prin oras ca te parlesti!
La Carreforur, iesi spre Centura Bucuresti, faci dreapta si meeeergi pe centura vreo 30 km pana la A2 unde faci dreapta pe autostrada
teoretic e mai lung
Practic e mai scurt ca timp
ATENTIE MARE!
Intre Jilava (iesirea spre Giurgiu) si Berceni (iesirea spre...dracu stie, Vidra cred) drumul e de mare MAAARE rahat!
Incet si cu grija ca l-au decopertat acum 1 an si decopertat a ramas...mama lor de....
argon
Cineva mi-a zis o ruta care nu trece prin buc, ci prin ploiesti..
asarban
Ma tu esti turc sau ce?
Ai intrebat DRUMUL CEL MAI SCURT!
Asa iti putem recomanda un drum ff bun prin iasi/Chisionau. Sevastopol, Odessa, Baku. Istambul, Sofia, Varna!

Dar dat fiind comportamentul rutier al matale...ia-o mai bine prin Ploiesti!
motorsport_2005
era cam rau acum 1 an drumul intre valea calugareasca si urziceni. si sunt sate mari.
la intrarea in ploiesti in loc sa faci dreapta inspre bucuresti, la giratoriu de la metro mergi inainte si dupa aia faci la cateva sute de metri stanga, apoi tii drumul spre buzau, apoi urziceni.
si daca vrei sa mai scurtezi cativa km., la slobozia mergi inspre calarasi, iar dupa calea ferata faci imediat stanga, inainte de drajna, este drumul prin fetesti.
vechea "autostrada" fetesti cernavoda e pe o singura parte care e rau ca si drum.
in rest atentie la radare care pe timpul verii sunt numeroase in jud. constanta.
argon
am cautat pe net, ce ziceti de ruta asta:
Deva-Hateg-Petrosani-Valcea-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Basarabi-C-ta
568,1 Km-e real calculul?
afh
poti sa o iei prin oras, dar intre orele 23-6! smile.gif
asarban
@sandman

NU....nu e real
real cca 640
b64chr
QUOTE(litza @ 27 Jun 2005, 11:22)
Deva - Sebes - Sibiu - Valcea- Pitesti - Bucuresti-Cta.
*



Cum a zis litza e cel mai bine.
Cat priveste Buc. n-o lua pe centura ca e lung si prost.
Cum vii dinspre Pitesti pe autostrada, o tii drept pana dai de Dambovita (prima intersectie semaforizata dupa ce lasi Gradina Botanica pe stanga). Faci dreapta si o tii pe langa Dambovita pana treci de Tribunal (pe dreapta). Faci prima la dreapta (vorbesc de artere mari nu stradute) si mergi cum merge drumul pana ajungi iar pe malul drept al Dambovitei si mergi pana la prima intersectie mare unde faci stanga, treci pe sub pasajul Marasesti si o tii tot inainte pana in A2.
asarban
Mai nenica..sa moara cici balerina..nici io care stiu bucurestiul ca-n palma nu as pricepe ce ai scris aici...
Si daca la tribulan il lasi sa o ia inainte pe calea calarasi si de acolo drept spre Basarabia si de acolo sunt indicatoare spre A2 tuseste?
Dar daca il bagi pe asta prin Buc te injura de mama si pe drept.....omu refuza sa accepte un consum marit de la mersul cu farurile aprinse, dar sa mai consume 9% in buc...DOaaamneee Feresteee! Lasa-l pe centura!
b64chr
Eu m-am gandit la un traseu pe artere mari, nu pe linia de tramvai pe langa Hala Traian. Despre consum, intre 10 si 11, daca vrea mai mic pe centura.
Gheorghe Dracu
Drumul prin Hateg-Petrosani e superb vara! Doar ca de la Petrosani la Obarsia Lotrului, vreo 30-40km drumul e naspa rau de tot. Apoi pana la Brezoi e bun. Apoi urmeaza Valea Oltului care e unosuta.
argon
Am ajuns la 2 rute posibile:
1-Deva-Hateg-Petrosani-RM Valcea-Pitesti-Buc-C-ta
2-Deva -Sebes-Sibiu-Valcea-Pitesti-Buc-C-ta


Care sa-l aleg?
PS: cum mai e autostrada Pit-Buc? ca nu am fost de vreo 3 ani si era jalnic atunci
b64chr
QUOTE(sandman @ 27 Jun 2005, 14:24)
1-Deva-Hateg-Petrosani-RM Valcea-Pitesti-Buc-C-ta
2-Deva -Sebes-Sibiu-Valcea-Pitesti-Buc-C-ta
*


Cum Valcea-Pitesti-Buc-C-ta e in ambele variante ramane de ales intre:
1. Deva-Hateg-Petrosani-Valcea
2. Deva-Sebes-Sibiu-Valcea
Pe varianta a 2-a drumul este sigur mai bun deci castigi timp.
Varianta 1 este mai pitoreasca, dar starea drumurilor incerta. Sigur ai portiuni grele.

Autostrada e buna. Spre Bucuresti era o portiune putin mai proasta, dar oricum, nu sunt probleme.
argon
ok, si a doua problema, cum e autostrada buc-pitesti? e mai buna ca in trecut?
Ant
Orice traseu care include Buc ai alege iti recomand sa folosesti centura. Este portiunea de care spunea Andrei (cca 10-12 km) distrusa dar oricum scutesti si timp si combustibil fata de centru. Si daca nu ai experienta circulatului prin Bucuresti mai mult ca sigur vei pierde foarte mult timp din cauza traficului si a bajbaitului.

Buc-Pitesti e acceptabila, cu usoare denivelari (cca 5-8 km) spre Bucuresti, dar e ok in rest.
vv
A1 e ok, eu merg constant cu 130 pe ea (nu mai mult ca depasesc limita legala tongue.gif), da' are o portiune cu gropi pe la km 40 parca - nu prea mari da' daca ti-e tare mila de masina probabil ca o sa incetinesti pe la 90... aaa de fapt acolo e limita de viteza la 60 sad.gif da' am vazut ca nu o baga nimeni in seama
asarban
E buna, e chiar ok...
argon
Ok, multumesc tuturor celor care m-au ajutat, rog pe domnul asarban sa inchida topicul, si scuze pentru neplaceri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.