Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: geam fata dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
mihai7575
am si eu oproblema,nu mi se lasa in jos geamul de pe partea dreapta,si nu stiu din ce cauza ?
mentionez ca am ,,geamuri electrice,,pe fata smile.gif
Iulikk
Cel probabil s-a "dus" motorul. Si la mine a facut asa (cand era masina noua)... mi-a fost schimbat motorul... pe garantie... asta in 2003.
romanvs
Posibil sa se fi lipit geamul de cheder si mie mi se mai intampla.Ajuta-l un pic cu mana.
ngabyyy
Ori chederul ori sa rupt sufa !
Eu pe stanga le am pe amandoua rupte...deocamdata.
E vreo 100 lei macaraua + motoras!
mihai7575
va multumesc ptr sfaturi dragi colegi,am sa verific personal de azi ,sa-r putea sa aveti dreptate,mai ales ca eu deschid foarte rar geamul de pe dreapta.
va salut smile.gif
KoKaine
@mihai7575
Am patit si eu exact ca tine si acum cateva zile l-am reparat. La mine era de la motorasul macaralei care era plin de rugina, l-am desfacut de tot, l-am curatat, l-am gresat iar acum merge perfect, merge mai bine decat cand am cumparat masina, adica acum vreo 20.000 de km. Daca tot am desfacut macaraua, am dat jos si geamul si chederele acelea din partea de jos si le-am spalat bine pentru ca erau imbacsite cu praf. Daca o sa te apuci sa faci ce am zis eu o sa ai de munca atunci cand desfaci geamul de pe macara, are 2 suruburi de 10 care sunt in spatele tablei usii. Atentie cand montati la loc motorasul, plasticul acela negru de pe el, cel care contine carbunii trebuie sa fie pus exact la fel, in caz contrar o sa observati ca se schimba sensul de mers al motorasului, deci cand o sa vreti sa deschideti geamul de fapt o sa se inchida si invers.
Ming
problema mea e asemanatoare ...
am motorasul original, pana acum a mers impecabil, dar acum din cate am observat, geamul coboara mai rapid ca de obicei si trebuie sa-l trag cu mana ca sa se ridice inapoi sad.gif
stie cineva ce ar putea fi de vina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.