Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Sport.....mai sportiva!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Alexa Viorel
Salut tuturor iubitorilor de dacia......my name is Alexa Viorel ....asa am invatat la scoala sa ma prezint:)))...si asta e primu meu post!

Vreau sa modific un motor de dacie 1,4 in 1,6 folosind piese de dacia papuc si apoi sa montez carburatoare de motocicleta!....eventual o evacuare cap-coada din inox(custom made) mai mare!

Intrebarea mea este:cam la cati cai o sa ajunga motorul cu modificarile astea,eventual o aprindere electronica si alte maruntisuri?.....intreb asta pt ca nu as vrea sa muncesc degeaba si tot 60 de cai sa aibe si sa imi consume 20%

Am inteles ca numai cu set motor de 1,6 de pe dacia papuc si un pic luat din chiuloasa (ca sa maresc raportul de comprimare)poate ajunge undeva la 72 de cai!e adevarat?

De asemenea am mai inteles tot de pe forum ca cu(scuzati cacofonia)carburatoare orizontale weber si nush ce modificari la motor poate ajunge puterea la 80-90 de cai,dar dupa parerea mea carburatoarele de motocicleta sunt mai bune decat cele orizontale weber, fiind facute pt asa ceva (14.000rot/min),si mult mai fiabile cred!

Dati-mi si mie niste sfaturi,pareri.....cati cai ar avea motorul in configuratia de mai sus?etc...si eventual cine a mai montat carburatoare de vitezana pe motor de dacie sa imi zica ce si cum a facut!

mersi anticipat biggrin.gif
[attachmentid=1627742411] [attachmentid=1627742414]

Moderator edit: Fara scris IRC!
nikuniku
Alexa Viorel de ce nu pui tu asa ceva pe masina ca asta are putere nu gluma
si sa lasam gluma la o parte,daca nu ai ajutor din partea cuiva care stie,va iesi o chestie care scoate fum si papa multa benzina,nu te supara,
repara motoru care-l ai pe masina ca este suficienta putere in el,intereseazate de costuri piese,omologari,si manopera mecanicului
Alexa Viorel
nikuniku....partea mecanica se rezolva pe gratis ca ma pricep si eu si taicamiu.....cat despre omologare....nu cred ca trebuie daca schimb carburatorul si cu motorul de 1,6 nu cred ca se apuca vreo cineva la itp sa il desfaca sa vada ce are in el!....vreau sa refac motorul si m-am gandit sa il fac oleaca mai bun daca tot ma apuc de o treaba!....si piesele sunt destul de ieftine....cu 10...15 mil cred ca scap cu setul de 1,6.......si carb de moto am acasa de 3 feluri asa ca nu ma costa nimica!

STORMTROOPER ......am citit cam tot ce era mai relevant pe forum,de aici mi-a venit si ideea.....vad ca nu s-a mai incercat pana acuma carb de moto pe dacie....sau cel putin eu nu am auzit/citit de vreo cineva cu pitici ca ai mei pe creier biggrin.gif

thx pentru sfaturi/parerile voastre!

Moderator edit: fara scris IRC!!!
bv-08-fgm
Da masina a fost la vanzare?sau de ce e poza de pe autovit?
Snoopz
Masina este(a fost in Galati) + ca a fost de vanzare o perioada buna de timp..
Tu esti noul sau vechiul proprietar ?
Alexa Viorel
Nu sunt nici proprietaru vechi,nici cel nou.....doar imi place poza

as vrea s-o cumpar ca arata bine(pe din afara,din poze)....sau mai bine zis arata,ca sta degeaba de 1 an de zile si cica o inceput sa apara rugina,si a fost lovita in parcare,am vb cu proprietaru din galati!....mai are vreo buba masina inafara de alea de mai sus? unsure.gif

bv-08-fgm
Asa mai vii de acasa,deci inca nai masina dar totusi te gandesti cum sa modifici una.Interesant.

off: Nu stiam ca mai sunt de vanzare sportive wub.gif
Alexa Viorel
Pai am mai avut o Dacie pana acuma dar am dat-o la remat ca avea tabla varza de puteai sa pui frana ca la fred flintstone radmasa.gif ....si acuma vreau alta Dacie dar de data asta Sport si sa o fac cu imi place mie wub.gif ......mai sunt de vanzare sportive da is cam rare cele in conditii bune !


revenim la subiect:vreau mai multe opinii despre carburatoarele de motocicleta pe motor de dacie 1.6....de exemplu ce efect ar avea asupra puterii,a consumului,a sunetului,a raspunsului la acceleratie,etc......vreau sa vad daca is mai bune decat carb de masina de ex: cum avea SGM pe dacia lui(2 weber parca)

astept detalii!
Alex4u
nu avem detalii..tu vrei sa modifici o dacie din GTA sau de unde?NFS?
DannY_SmekeruL
daca chiar esti pasionat si vrei sa investesti in dacie (ceea ce nu se face cu 500-1000 ron deoarece mananca bani cu nemiluita) cumpara masina in prealabil apoi vezi starea tehnica(pune la punct sistemul de franare ,suspensie,articulatie etc) vezi cum sta la capitolul rugina ,iar dupa aceea gandestete cum sa scoti mai multa putere din motorul de dacie (set 1.6 ,planat chiulasa,alte supape,usurat si lustruit componentele in miscare(biele,arbore,volanta),cauta alta axa cu came,o aprindere cu senzor pe volanta,carburatoare de moto sau weber sau dellorto ).Chestiile astea nu sunt ieftine deloc,iar la motorul de dacie ii poti face foarte multe pentru cresterea puteri.Daca vrei sa faci gen SGM,WRC si altele si pe bani putini mai bine lasate de tuning la dacie si cumpara o masina cu putere apropiata de puterea motorului de dacie dupa modificari si care va fi mult mai fiabila .
A si uitasem vezi ca o dacie cu modificari nu mai poate fi numita masina de zi cu zi deoarece stai cu frica in san sa nu te vada un gabor etc.
DACA tot vrei sa modifici iti urez SPORt la lucru
Alexa Viorel
DannY_SmekeruL ..Mersi

pasionat sunt si am de gand sa investesc niste bani, pt ca masina o pastrez pentru mine!
si modificarile le fac cat imi permite legea,ca nu are rost sa o fac misto si apoi sa nu pot sa merg cu ea pe drumurile publice!

Moderator edit: Fara scris IRC. Citeste regulamentul si conformeaza-te la el, ca alt post nu-ti mai corectez.
hyena
Pai legea nu iti permite nimic! Daca se ia de folia de pe geam crezi ca nu se ia de carburatoarele tale de moto? Ca ii fraieresti tu ca schimbi setu motor din 1,4 in 1,6 e o treaba, dar in rest orice modificare se taxeaza. Pe mine m-au respins la itp pt ca aveam galerie de papuc si carburatorul de dacie pus cu flansa ca sa nu mai zic ce mutre au facut la cutia de reno. Motorul de 1,6 are 72 de cai din fabrica deci nu e nevoie decat de un set nou ca sa ajungi la puterea asta. Cu mofificari se poate ajunge spre 90 de cai poate chiar 100 dar deja vorbim de consum foarte mare si fiabilitate mica. Carburatoarele alea de moto nu merg trantite pe masina... alea au nevoie de o pompa de benzina care e in jur de 4-5 sute de lei poate chiar mai mult... mai degraba ai incerca cu niste carburatore orizontale dar si pt alea ai nevoie de pompa de benzina.
r3d
cred ca a lasato balta ca vad ca nu a mai scris nimic:)
iuliano_smile
hai sa iti povestesc eu ca vad ca aceasta parte din forum este din ce in ce mai delasatoare.
Pune mana fal 1.6 da fal calumea. De la garnituri semeringuri, la pistoane si chiuloasa.
Ia un arbore rectifical, pueni pistoanele cu segmenti mahle. Apoi treci la chiuloasa. Ia una nerectificata la supape, ia din ea, fai porturile de pe admisie. Pana acum e bine. Treuie sa faci rodajul pe carfil.
Dupa ce ai terminat rodajul, cauta o arpindere electronica care se bazeaza pe delcou sau pe volanta, dar mai degraba pe delcou. E mai simplu. Daca nu punei un gotronic at011 si am terminat balciu pe partea de aprindere. Pe urma iti faci galerie pentru admisie si iti pui carburatoarele.
pe urma ca si evacuare, faci sistemul 4-2-1. Adik pleci cu 25mm, 35mm apoi 50mm. Si gt si evacuarea:d. Si acum ai un motor de invidie.

Bafta multa la motor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.