Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandare boxe spate Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
pngmhrd
Salutare, a venit vremea sa schimb si boxele de pe spate, asa ca am nevoie de sfatul vostru pentru a face cea mai buna alegere. Mentionez ca vreau de 13cm sau de 16,5 (pentru ca am inteles ca modificarile in acest caz sunt minime), iar bugetul in care trebuie sa ma incadrez este de 400 RON. Vreau sa fie ceva decent, usor de montat si care sa merite banii.

Pe masina mai am un HU Pioneer DEH-2200UB, iar pe fata am montat boxe HELIX de 13. Sunt deschis oricum la orice recomandare.

Pentru inceput, am gasit astea:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ale/Esprit_E6x/

Ce parere aveti? Va multumesc anticipat!
rs09
Orice boxe ai alege ia-ti o statie si amplifica toate boxele, te asigur ca o sa simti diferenta fata de hu.
parpanel
Schimba-le pe alea de pe fata cu 16.5 amplificate iar alea de 13 du-le pe spate.
cynegeticos
QUOTE(rs09 @ 22 Aug 2011, 11:38)
Orice boxe ai alege ia-ti o statie si amplifica toate boxele, te asigur ca o sa simti diferenta fata de hu.
*


QUOTE(parpanel @ 22 Aug 2011, 11:42)
Schimba-le pe alea de pe fata cu 16.5 amplificate iar alea de 13 du-le pe spate.
*


Incearca sa faci lucrurile astea mai bine, muta ce ai tu acum pe spate si daca esti multumit de Helix mergi tot pe aceasta firma, dar iti recomand pe fata sa mergi pe sistem de componente (midbasi+tweetere+filtre) iar daca le amplifici sigur o sa iasa ceva bun...
Daca mai faci si o mica insonorizare la usi atunci o sa ai un sunet mult mai bun!
rs09
Insonorizarea la usi nu merita sa o faci pentru niste boxe de 50-60 rms daca ai avea boxe de 100 rms as mai zice.Un prieten cu un logan si-a insonorizat usile si nu a auzit nici o diferenta.
cynegeticos
QUOTE(rs09 @ 22 Aug 2011, 18:12)
Insonorizarea la usi nu merita sa o faci pentru niste boxe de 50-60 rms daca ai avea boxe de 100 rms as mai zice.Un prieten cu un logan si-a insonorizat usile si nu a auzit nici o diferenta.
*



Scuza-ma ca te intreb, dar nu pricep de ce nu se merita insonorizarea cand, de exemplu, folosim difuzoare de 30w rms si se merita la difuzoare de 100w rms?
In primul rand insonorizarea o faci sa elimini zgomotele de fond si "zbarnaieli" si pentru a crea cat de cat o incinta pentru difuzoare... Daca prietenul tau nu a observat diferenta o fi probabil ca nu a facut ceva bine!
rs09
Eu consider ca insonorizarea este mai mult pentru sisteme audio high end gen difuzoare multiple pentru a obtine un sunet perfect.Prima oara ar trebui sa ai boxele si un amplificatorul.Am vazut pe multe persoane care recomanda insonorizarea in defavoarea amplificarii si mi se pare lucrul care trebuie lasat ultimul de facut la un sistem audio.
cynegeticos
Aici gresesti, insonorizarea ar trebui facuta prima si nu neaparat pentru sisteme high-end.... In primul rand la un sistem conteaza instalarea si apoi componentele!
Asta mi s-a explicat si mie, de catre niste oameni avizati, care lucreaza in domeniu. Eu am patit pe pielea mea, sa simt(la o amarata de Dacia 1310 pe care o detin) diferentele de la o usa insonorizata si una stock.
Si ca sa iti raspund mai sus, la intrebarea care ti-am adresat-o in legatura cu diferenta intre difuzoare de 20,30...100w rms citez pe cineva care este foarte avizat(daca nu ma insel chiar arbitru CNCA):

"Puterea maxima de lucru a unui difuzor este irelevanta cand vine vorba de cat de tare se aude el pana la urma.

Un difuzor de 50W poate sa se auda mai incet decat un difuzor de 30W, ambele amplificate cu 20W. Puterea asta e in marea majoritate a cazurilor o cifra scrisa pe ambalaj. Nu va mai ghidati dupa ea. Pe cat vi se pare de ciudat, pe atat e de adevarat.

Mai e o chestie numita eficienta (sensibilitatea la 1w sau 2.83V/m specificata de producator in decibeli (dB) - e un factor care merita urmarit, dar nu esential) si multe altele pe langa. In fine. Subiectul e mult mai vast de atat."
parpanel
Daca o iei pe drumul asta ar trebuie sa pregatesti ceva bani pentru scule, insonorizare si instalare.
Hertz DSK 165.2 am pe fata amplificate cu usile insonorizate si se aud chiar bine dar tare regret lipsa subwooferului.
PaulT
QUOTE(rs09 @ 22 Aug 2011, 19:12)
Insonorizarea la usi nu merita sa o faci pentru niste boxe de 50-60 rms daca ai avea boxe de 100 rms as mai zice.Un prieten cu un logan si-a insonorizat usile si nu a auzit nici o diferenta.
*



Probabil prietenul nu a facut operatiunea asa cum trebuie... Diferentele sunt extrem de mari si daca lasi sistemul stock(cu difuzoarele alea din "carton"). Imbunatatirea calitatii sunetului data de izolarea usilor(sau a portbagajului pentru boxele spate) nu are nici cea mai mica legatura cu puterea difuzoarelor. Referitor la puterile pe care le-ai enumerat, probabil ca te gandeai la difuzoare folosite cu amplificare separata, pentru ca din player ies cam 4x19//4x22W RMS(poate un maxim 4x25W RMS) in functie de model.
@Pentru initiator - Pe spate mergi pe coaxiale, nu are rost sa iei sistem. Pe fata, invers.. neaparat sistem biggrin.gif .
rs09
QUOTE(cynegeticos @ 22 Aug 2011, 21:35)
Un difuzor de 50W poate sa se auda mai incet decat un difuzor de 30W, ambele amplificate cu 20W.
*


Clar ca difuzorul de 50w o sa se auda mai incet pentru ca nu este amplificat corect,amplificarea in cazul ideal trebuie sa depaseasca puterea difuzorului.
cynegeticos
Daca poti sa mai maresti bugetul putin uite aici cava interesant : http://forum.4tuning.ro/557-difuzoare-auto...prit-136-a.html
Chiar astazi am ascultat acest model, pe un OpeL Astra G, cu usi insonorizate dar puse pe un amplificator iar auditia este foarte buna... Midbasii au bass-ul placut si adanc, sunt ca niste mini-subwoofere, daca pot sa ma exprim asa, dar punctul lor forte dupa parerea sunt tweeter-ele care sunt chiar reusite...
Cat despre user-ul care le vinde, "catageo", este de incredere si poti sa cumperi de la el fara nici un fel de grija...

Edit: Scuze, acum am vazut ca le-a vandut!
SORAN
Cu o statioara si doua din astea http://www.daciashop.ro/audio/Vibe-qb69 faci o treaba interesanta in Logan.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.