Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kit Ambreiaj Dacia Nova 1.6 GTi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
VladutzGTi
Am gasit un kit de ambreiaj Ruen ( http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/1598...ia-Nova--RUEN#1 ; http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/1598...200-mm--Ruen#1)

Ce parere aveti despre marca Ruen? Si mai ales cum se comporta pe Nova daca a mai montat cineva?

As vrea sa montez un kit de ambreiaj mai bun decat cel original, deorece dupa cum stiti kiturile de ambreiaj romanesti sunt cam proaste. Eu unul schimb un kit ambreiaj cam pe la 5000 de km si m-am saturat sa dau motoru si cutia jos in fiecare an.
ghitza
Eu zic ca e bun dar daca zici ca tu schimbiun kit /an e de rau cu tine
Intreb aici daca kitu de ambreiaj(de 200mm) de nova se potriveste pe berlina din semnatura?
MADendY
@VladutzGTi
ruen am eu acuma si am cam 5000km nu da semne de oboseala. da totusi scuzama ca te intreb da ce fel de stil de "sofat " ai de schimbi cate un chit la 5000km wink.gif) eu am pus numa disc nou, placa de presiune si rulmentul sunt cele din fabrica puse acuma 11 ani si 125 000 km biggrin.gif

@ghitza: cand am fost in magazin am cerut disc de 200 de dacie vanzatoru ma intrebat daca pentru nova sau berlina spunand ca sunt diferente intre ele la caneluri. mi-a aratat cele 2 discuri si sunt ceva diferente. oricum cel de berlina de fi 200 costa mai putin decat cel de nova
VladutzGTi
Stilul de sofat e chiar unu ingrijit. Numai ca nu stiu ce are ambreiaju meu de se tot strica. Probabil ca nu am nimerit unu bun pana acum...
Deci ma sfatuiti sa cumpar un kit de ambreiaj Ruen. Pe site acolo am vazut ca placa de presiune este de Papuc (fi 200). Se potriveste la mine nu? Diferentele sunt numai la prinderea discului pe priza cutiei de viteze nu?
BLUE R 19
VladutzGTI nu stiu cum reusesti sa termini un ambreiaj in 5000 km. Eu momentan am montate de peste 15.000 km. cele mai ieftine componente gasite: disc(Baisal parca 40 lei) placa de 8o lei, rulmentul original ca era perfect. Si merge nu patineaza deloc, doar ca de la inceput se comporta ''mai'' necivilizat.
ghitza
MADENDY:mss frumos de lamurire smile.gif
rafman
eu am pus kit de ambreaj polonez cel in cutie cu galben si albastru tot kitu a costa 190 ron si am 6000 km si inca nu a abosit a fost cel mai ieftin
PH-06-BOA
Si nu te-ai intrebat, de ce doar la atat trebuie schimbat? Cand l-ai montat, ai masurat strangerea? Daca placa are strangere de nici 1mm, cum sa tina mai mult?Discul , normal ar trebui sa aiba 8mm. Mai rar gasesti asa. Cand asezi placa peste disc, inainte de a incepe sa strangi suruburile, apreciaza distanta intre volanta si piesa de sustinere a placii. Daca are mult sub 3mm, nu e bine. Va trebui sa scoti bolturile de centrare din volanta si sa iei pe strung, un span din volanta, din locul unde se centreaza placa. Nu din suprafata de frecare.
Eu nu vad cum, un ambreiaj e mai bun de cat altul, in afara de faptul ca o placa poate tine, alta crapa repede. Si atunci cand crapa, poate fi cursa prea mare si da soarele pe spate, mai mult de cat necesarul de a debreia. Adica tine sus. Aranjeaza modul corect de cuplare, strangere si debreiere, chiar de va trebui sa strunjesti, si nu vei mai avea necazuri. Vino cu cele vechi, si-ti garantez functionarea lor, pana la adanci batranete. Numai putina atentie, si poti corecta ce-au gresit constructorii...grabiti.
s(p)am
Exact cum a spus PH-06-BOA! De acolo e problema ta. Ori nu ai distanta suficienta, ori volanta e toata in valuri si atunci tre sa o schimbi. Eu pana acum nu am schimbat nici un ambreiaj. De fiecare data am batut ferodouri noi pe disc. Nu a comentat nimic. Si am mai patit si eu sa stric ambreiajul la 12000 de km, dar din cauza stilului de condus.
Spor(t) la treaba.
PH-06-BOA
De ce? Si volanta se poate strunji.
VladutzGTi
Am schimbat ambreiajul cu unul de origine. Se pare ca e cel mai bun. Insa cauza schimbarii lui nu s-a eradicat. El tot troncane cand nu este apasat ambreiaju.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.