Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: marire capacitate?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
tgmzes62
salut! am o intrebare sau doua pentru cei pasionati de modificari la motoare. se poate monta set motor de 1,6 pe cel de 1,4mpi? sincer sa fiu nu cred ca merge dar sunt curios totusi.cred ca motorul de 1,6 difera total de 1,4 sau nu? numai bine!
bygy007
din cite stiu eu se poate numai cu inlocuirea motorului
Iulikk
Chiar daca s-ar putea, pe langa motor trebuie sa schimbi muuulllttee alte chestii. Inlocuirea propriu zisa a motorului este doar partea usoara.....
dizzy
Se poate dar n-ai tu resurse.
mafiozzo
eu zic sa intrebati pe forum un coleg forumist a facut manevra, cel putin asa sustine smile.gif
fuzzzy
Daca esti doar curios, nu se poate. Daca esti pasionat, se poate.
SERGIULICA04FUX
da se poate dar costa detul de mult si foate multe chestii trebuie schimbate. si nu merg pistoanele de pe motorul de 1.6 k7m de logan. merge de pe motor de 1.6 de renault pana in 2003 si costurile is undeva la 2500 ron fara manopera

27 Aug 2011, 21:31:
inclusiv parametrii ecu trebuie modificati
Maskatu
Atata vreme cat exista spatiu fizic, se poate face cam orice modificare. Problema este ca super nova nu are o caroserie prea rezistenta pentru asemenea modificari. Sa nu mai zic de frane, suspensii, etc. Pe langa toate acestea, se mai pune si problema banilor. Banii investiti intr-o asemenea modificare nu se mai recupereaza in veci. Dovada o stau super novele modificate la motor, vandute la acelasi pret cu cele stock... plus de asta rar-ul nu prea agreeaza modificarile astea.
SERGIULICA04FUX
iti spun eu ca nu se vede nimic la rar, daca faci din 1.4 1.6, problema este costurila ca masina rezista deorece nu ii mare crestere de cp. ii 10 cp maxim 15 cp. si nu merita sa investesti 2500 de lei in o asemenea modificare.de banii astia ii pui turbo
Maskatu
Daca pui ALT motor, eu zic ca se vede in primul rand la serii. Si legat de turbo cred ca glumesti. Asta necesita deja modificari serioase la alte repere alte masinii... frane, suspensii, directie,etc.
djasu82
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 27 Aug 2011, 21:22)
da se poate dar costa detul de mult si foate multe chestii trebuie schimbate. si nu merg pistoanele de pe motorul de 1.6 k7m de logan. merge de pe motor de 1.6 de renault pana in 2003 si costurile is undeva la 2500 ron fara manopera

<span class='edit'>27 Aug 2011, 21:31:</span>
inclusiv parametrii ecu trebuie modificati
*


E draci te duce pana la 2500 biggrin.gif ce dracu astia la dacia 1300 pune setu de 1.6 in blocul motor de 1.4 si tu imi vorbesti ca il costa de il ia dracu.
La super nova trebuie schimbate camasile si luate altele de la super nova 1.6 . In afar de asta se mai schimba injectoare cu unele de la 1.6 pus soft de 1.6 refacute noxele si cam asta e .
Eu va intreb unde alergati cu rablele modificate .... ca si asa 1.4 mpi stok face multe masini daca sti sa te dai la ea.
SERGIULICA04FUX
arata-mi mie motor de 1.6 de supernova ca sa pot lua si eu camasile de pe el. si trebuie schimbate biele, segmenti si pistoane, deci cum ai face un set motor.

29 Aug 2011, 15:28:
numai un set de segmenti si o garnitura de chiulasa te costa 250 ron,un set nou de camasi ii in jur de 800-1000 de ron...... si ajungi la spusele mele ca iti trebuie cel putin 2500 ron ca sa faci modificarea asta


29 Aug 2011, 15:32:
de ex un set motor de supernova meyle ii 1400 de ron
vad_sunete
eu chiar nu ii inteleg pe cate unii. ce dracu, oricum o dai oricum o intorci tot un cazan ramane. vreti sa faceti avioane din conservele astea. ati rezolvat scartaitu hayonului si v-ati apucat de pus motoare v12?
C@talin
a marit cineva si capacitatea la un tico da pelemea rolleyes.gif
vad_sunete
radmasa.gif ce poza ai
bygy007
pun si eu o intrebare prosteasca , supernova nu are motor ca loganul 1,4 ? si din ce stiu eu motorul nu este monobloc?
SERGIULICA04FUX
nu este la fel,sn are camasi,loganul nu are
klaus
QUOTE(djasu82 @ 29 Aug 2011, 14:41)
La super nova trebuie schimbate camasile si luate altele de la super nova 1.6 .
*

Care e acel motor de 1.6 de supernova? As lua si eu vreo 10...
razvanamza
probabil merge de minune cu un set motor de logan 1.6. trebuie arbore cotit si biele si pistonale de 1.6 alezajul e acelasi. cu ocazia asta razuiti si 1mm din chiulasa.
djasu82
QUOTE(klaus @ 30 Aug 2011, 00:19)
Care e acel motor de 1.6 de supernova? As lua si eu vreo 10...
*


Nu mai lua biggrin.gif
argon
QUOTE(razvanamza @ 30 Aug 2011, 00:22)
probabil merge de minune cu un set motor de logan 1.6.
*



In poertbagaj eventual, ca ala nu are camasi in blloc ca Supernova sau alte antichitati.
mafiozzo
iar se baga argon lasa ba, ca avea hoitu de espero ce l-ai avut "di tate"!!

omu a intrebat de curioztate voi repede sariti cu replici aiurea in loc sa i raspundeti frumos la fel cum a intrebat
Maskatu
Viata-i trist.
tgmzes62
salut! multumesc de raspunsuri chiar si celor acidulate, eu tocmai am facut motorul si ma gandeam pe viitor ca poate pica vreun set de 1,6 sa stiu daca ma incurc sa investesc in cotet ce daca scartaie haionul si paraie planetarele tremura farurile la gropi si nu mai vad pasagerii din spate de praf radmasa.gif , motorul sa traga sa pot sa depasesc cotetele de mii de iepuri care circula ca melcii exact unde am scapat de gropi si nu numai. stiti si voi destul de bine cum sta treaba in trafic! big_wheel.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.