Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare antena
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
danxkc
Salut de cateva luni niste " oameni " mi-au rupt antena si nu am avut timp sa o inlocui . Astazi m-am hotarat sa o schimb cu ceva mai bun si cu una mai mica de lungime ,am gasit diferite modele chiar si coada de rechin:)) am observat ca acel plastic cand il invarti se slabeste presupun ca se desurubeaza .Daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ar fi super
bygy007
sub antena ai un surub , ca sa o scoti desfaci surubul (din interiorul masinii) dar ramine gaura in plafon
danxkc
si cum ajung la acest surub? ce trebuie sa desfac sau sa umblu
fuzzzy
Dai parasolarele si oglinda jos.
klaus
cred ca parasolarele si se trage de plafon, ca superniva nu are plafoniera pe mijloc (daca avea se scotea doar plafoniera)
Maskatu
Pentru a avea acces la surubul ce prinde antena, trebuie sa desfaci parasolarele si oglinda retrovizoare, adica 3+3+4 suruburi. Si inca ceva. Ai nevoie de o tubulara de 10 (parca). Daca ai doar cheie fixa nu te obosi sa mai umbli pentru ca te vei chinui foarte mult. Eu mi-am schimbat antena acum cateva luni.

Am gasit antena identica cu cea din fabrica de la type r, si am dat 15 lei din cate imi aduc aminte. Iti recomand sa pui acelasi model, asta pentru ca mai mult ca sigur ti s-a matuit vopseaua de pe plafon, iar unde este antena a ramas lucioasa. Drept urmare se va vedea urma daca pui alta de alte dimensini. Si inca ceva.... sa pui silicon de jur imprejurul talpii la contactul cu plafonul, sa fii sigur ca nu iti curge apa pe acolo.
danxkc
de matuit nu e asa, e intacta vopseaua a fost tinuta numai in garaj de cand e la mine , am gasit si una de interior http://www.alfaromtrans.ro/index.php?targe...s&product_id=26
bygy007
posibil sa nu ai eficienta celei de exterior
Maskatu
Depinde si de mp3... cu aceeasi antena poti avea super semnal pe un mp3 mai bun, si semnal varza pe un mp3 mai nasol. Din cate am observat, cele mai bune playere sunt cele din fabrica, asta pentru ca prind radioul chiar si cand intrii prin vreun pasaj, pe cand la cele after market... se pierde semnalul.
danxkc
zic ca am un mp3 foarte bun : blaunkpunckt ( poate am gresit numele:D) buenos aires 200 cred ca prind semnal foarte bun ,oricum am facut rost de 2 antene unu de interior una de exterior sa vad care e cea mai buna .Va anunt
cristi_supernova
Ieri mi-am schimbat si eu antena. Trebuie sa desfaci parasolarele au cate 3 suruburi fiecare, dupa olginda care are 4 suruburi, mai terbuie sa desfaci acele mascari de plasti ce pe stalpii din fata pentru ati da voie sa tragi mai mult de plafon si cam atat. Dupa iei o cheie normala de 8 desfaci piulita tragi de antenta in sus pui pe cealalta strangi si asta este tot.
razvan_78
eu am schimbat antena ieri, problema este ca nu prinde bine cea noua aveti idee de ce?
C@talin
pai de buna ce o fi ? . ai prinsobine , mufa infipta bine in cass
MyKe89
Si eu am schimbat antena in urma cu 2-3 saptamani. Am pus una noua, asemanatoare cu cea originala, si prinde foarte bine. smile.gif
razvan_78
nu am umblat la cablaj, am schimbat doar partea de sus si cablaju a ramas ala vechi,mentionez ca inainte mergea perfect numai ca am agata-o undeva si s-a rupt daia am schimbat-o.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.