Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Patrimoniu, biserici, etc
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Markos
Nice shit:
user posted image

Va place, nu?

Decizia tribunalului.

Reactia jegosilor.
neumann
daca nu puneau biserica aia acolo, chiar arata superb wub.gif
Markos
e catedrala, incultu-le slap.gif
Altis
Daca am inteles gresit, mea culpa:

Un popa belit cu putere de decizie isi da acordul, apoi il retrage. De ce nu-l dau pe ala in judecata?
Markos
Pentru ca si-a dat acordul pt 17 metri înaltime (cam 4 etaje, cu tot cu parter) si aia au scos 79 wink.gif
Altis
Pelemeu!
In articolul citat de tine nu zicea asa, sau nu vad eu din cauza berii...
daniM
Nu mai e Osama,ca rezolva el conflictul...
Markos
Cred ca a fost o confuzie la mijloc. Aia au sapat 17 metri sub pamant, fundatia.
Victoras2001
Da, initial si-a dat acordul pentru o constructie mica, ulterior a vazut ce vor aia sa faca si si l-a retras. M-am plictisit eu cat au construit la rahatul ala care da ca nuca-n perete acolo. N-am vazut in viata mea o cladire mai prost amplasata.
Ca o paranteza, vizavi,pe colt, era un chiosc verde la care dadeam fuga pe timpul lu' ceasca dupa ce se raspandea vestea ca au bagat oua. icon_mrgreen.gif
Da pana la urma ce treaba are Curtea de Apel Sibiu in afacerea asta? Astia s-au dus sa se judece la Sibiu?
Dsign
Buna berea aia...
Markos
S-au plimbat prin toata tara cu judecata. Asa e moda, de parca nu stii.
Victoras2001
E, uite vreau sa vad c-o sa darame aia. Daca n-or darama-o pe catedrala, de nenorociti ce sunt, sa-mi zici mie cutu.
Markos
Ei, uite ca n-o sa vezi asa ceva. Trece scandalul si cad la pace.
Victoras2001
Ce boi idioti. era mai frumoasa neterminata decat acum.
Markos
adica asa?

user posted image
Victoras2001
Pai nu?
Pentru ce fier nenorocit au primit aprobare. Sau ma rog, daca n-au primit, cum de l-au ridicat? Bucurestiul asta nu mai are arhitect sef, comisie de urbanism, nimic? Banu' frate, banu. Muri-r-ar de boala grea, cu bani'n saltea.
Merced
Cand darama chestia aia cu geam rotund? Ca nu prea se vede bine mini-zgarie-noriu'...
Victoras2001
Ma uitam pe discovery ce-au putut sa le faca englezii unora pentru o fatada clasica din caramida. Si uitati-va la noi.
Markos
Personal, am vazut destule aberatii, în tinerete. Am crezut ca au trecut vremurile alea, da' nimic.

user posted image
Merced
Pe vremea cand erai tu tanar 04.gif , se pastrau cladiri de genul celei prezentate de tine dupa interventii babane pe "sus". Ca nea dicatoru' le-ar fi ras cu totu' si in locu' lor ar mai fi pus un bloc ca sa aibe taranii unde sa se mute.
Victoras2001
Da de aia mica de la Unirii ce zici? tongue.gif

PS. Aia ce dracu au vrut sa faca pe fatada aia, codul binar?

<span class='edit'>5 Sep 2011, 23:11:</span>
QUOTE(Merced @ 5 Sep 2011, 23:10)
Pe vremea cand erai tu tanar 04.gif , se pastrau cladiri de genul celei prezentate de tine dupa interventii babane pe "sus". Ca nea dicatoru' le-ar fi ras cu totu' si in locu' lor ar mai fi pus un bloc ca sa aibe taranii unde sa se mute.
*


Io ma prind mai greu. Vrei sa detaliezi nitel?
Iar taranii aia amarati se mutau de bunavoie cu forta. sad.gif
Merced
Ce vrei sa detaliez? Bisericile alea ramase prin Bucuresti care par ca strica aspectul general de ghetou al zonelor respective n-ar fi ramas in picioare daca ar fi facut nea Nicu numai pe placul lui.
Nu s-au mutat taranii la inceput de tot cu sila, si nici acum nu se muta asa. A fost insa si o lunga perioada in care era cum zici tu.
bmwh548
Tu vrei sa pun poze cu ditamai biserica facuta intre blocuri?
In primii ani le aruncau locatarii cu sacii cu gunoi in cap, acum s-au invatat cu galagia.
Markos
Unii au fost norocosi sau au avut pile. Le-au lasat iesire la strada.

user posted image
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 5 Sep 2011, 23:13)
Ce vrei sa detaliez? Bisericile alea ramase prin Bucuresti care par ca strica aspectul general de ghetou al zonelor respective n-ar fi ramas in picioare daca ar fi facut nea Nicu numai pe placul lui.
Nu s-au mutat taranii la inceput de tot cu sila, si nici acum nu se muta asa. A fost insa si o lunga perioada in care era cum zici tu.
*


Haide ma. Pe cine zici ca asculta nea nicu? Abia daca reuseau sa-l mai pacaleasca, sa-i mai faca o aroganta.
Tu habar n-ai cum arata bisericile vechi din Bucuresti, ascunse bine intre blocuri.
Cum habar n-ai de ce chef au avut "taranii" sa vina la Bucuresti, sau bucurestenii sa le fie daramate casele. Motiv pentru care v-ati si inmultit voi necontrolabil.
daniM
Lasati,ma,ca fac astia Catedrala Mantuirii Neamului si se vede aia de pe Marte..
Victoras2001
QUOTE(Markos @ 5 Sep 2011, 23:15)
Unii au fost norocosi sau au avut pile. Le-au lasat iesire la strada.

user posted image
*


De asta ziceam.

Ia vezi, gasesti si poza cu ce-au daramat in spatele ei?

<span class='edit'>5 Sep 2011, 23:20:</span>
QUOTE(daniM @ 5 Sep 2011, 23:17)
Lasati,ma,ca fac astia Catedrala Mantuirii Neamului si se vede aia de pe Marte..
*


Pana ajungi tu pe Marte sa te uiti la ea... tongue.gif
Merced
QUOTE(Victoras2001 @ 5 Sep 2011, 23:17)
Haide ma. Pe cine zici ca asculta nea nicu? Abia daca reuseau sa-l mai pacaleasca, sa-i mai faca o aroganta.
Tu habar n-ai cum arata bisericile vechi din Bucuresti, ascunse bine intre blocuri.
Cum habar n-ai de ce chef au avut "taranii" sa vina la Bucuresti, sau bucurestenii sa le fie daramate casele. Motiv pentru care v-ati si inmultit voi necontrolabil.
*



Ba am habar cum arata. N-ai inteles tu de fapt ironia foarte amara a post-ului meu initial.

Si cu taranii, eu zic ca prin anii '50-'60 cu placere au plecat de la coada vacii multi oameni sa lucreze in "fabrici si uzine".

Iar la faza cu inmultitu' "nostru" nu are sens sa comentez.
Victoras2001
Da, in anii '50 s-a umplut Bucurestiul de provinciali.
Markos
Pana acum vreo 4-5 luni a fost un serial foarte dureros, pe Hotnews, cu cladiri de patrimoniu demolate, ca sa se construiasca mizerii de-astea de turnuri de birouri. Vreo 20 de episoade, daca tin bine minte.

Asta e, banul dicteaza. Dupa ce ca arata ca un c.u.r. Bucurestiul, avem grija sa-l slutim si mai rau.
Victoras2001
Juimatate din casele de pe Kiseleff se dau moca dupa ce-s lasate-n paragina, strandul Tineretului il halesc, Bordeiul l-au halit, au matrasit toate parcurile, in loc sa faca infrastructura au preferat sa scoata piatra cubica de la sosea, construiesc in nestire cladiri de birouri fara locuri de parcare. Dracu o sa ne ia.
Merced
Ma da' pana la urma, daca nu-s indiscret, ce-ti mai pasa? Parca ti-ai prelungit viata cu 10 ani, sau am inteles eu gresit?
Markos
Dupa piatra aia cubica am plans si eu. Desi ajunsese jalnic, preferam sa-mi cada bieletele la megan, decat s-o scoata. Se laudau ca-i de patrimoniu si ca o s-o repare ca lumea. Vrajeala, evident...

O sa traim din amintiri din poze, asta e.
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 5 Sep 2011, 23:35)
Ma da' pana la urma, daca nu-s indiscret, ce-ti mai pasa? Parca ti-ai prelungit viata cu 10 ani, sau am inteles eu gresit?
*


Ma sperii, sa mor io.
Merced
Esti prea usor de speriat. Io m-as supara daca ar face un bloc d-ala pe Valea lu' Stan, orasul ala, Micul Paris, pe care unii il indragesc e pierdut incepand cu 23 august 1944.
neumann
QUOTE(Markos @ 5 Sep 2011, 23:35)
Dupa piatra aia cubica am plans si eu. Desi ajunsese jalnic, preferam sa-mi cada bieletele la megan, decat s-o scoata. Se laudau ca-i de patrimoniu si ca o s-o repare ca lumea. Vrajeala, evident...

O sa traim din amintiri din poze, asta e.
*



spune-i lu vijelie ca francezii vor sa scoata piatra cubica de pe Champs Elysee (not!) tongue.gif, poate o pune de o asfaltare, cresc si exporturile Romaniei, aduce euroi in tara, toata lumea e fericita.
daniM
QUOTE(Victoras2001 @ 5 Sep 2011, 23:26)
Da, in anii '50 s-a umplut Bucurestiul de provinciali.
*


Asta e o remarca de kkt,sincer.
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 5 Sep 2011, 23:26)
Da, in anii '50 s-a umplut Bucurestiul de provinciali.
*


HSBP, einstein1984? icon_mrgreen.gif
tribunul
QUOTE(Markos @ 5 Sep 2011, 23:35)
Dupa piatra aia cubica am plans si eu. Desi ajunsese jalnic, preferam sa-mi cada bieletele la megan, decat s-o scoata. Se laudau ca-i de patrimoniu si ca o s-o repare ca lumea. Vrajeala, evident...

O sa traim din amintiri din poze, asta e.
*


Piatra nu era periculoasa doar pt. bielete, sa vezi ce patinaje se faceau pe ea cand era uda.
Filip
Hai ca in ultima vreme ajunsese drumul ala de piatra cubica valuri-valuri, de nu ma lasa inima sa-i dau mai mult de a3-a nici cu dacia mea, chiar daca era liber in fata.
b76bgaarh
QUOTE(Markos @ 5 Sep 2011, 22:15)
Unii au fost norocosi sau au avut pile. Le-au lasat iesire la strada.

user posted image
*




aasta e una din bisericile mutate. cine isi mai aduce aminte de mutarea manastirii radu voda? vacarestiul era o ruina cand a fost demolata, doar fusese inchisoare cativa ani inainte. nu va suparati are cineva in scris cate biserici s-au demolat? nu de alta dar eu nu imi aduc aminte de niciuna in bucuresti (una care sa stea in picioare) si am impresia ca e doar folclor....
tribunul
Ce filmari a facut Sergiu Nicolaescu la Vacaresti....
Victoras2001
QUOTE(daniM @ 6 Sep 2011, 00:48)
Asta e o remarca de kkt,sincer.
*


blush.gif
Mai nasol e ca n-ai inteles ce-am vrut sa spun, adica ironia continuta de mesaj. sad.gif
Acum poate-s io prea abscons pentru cine nu ma cunoaste, dar n-am chef sa-mi explic in PS-uri toate frazele, mai mult sau mai putin sarate. Imi asum riscurile.
cosmin_2300
QUOTE(Victoras2001 @ 5 Sep 2011, 23:17)
Haide ma. Pe cine zici ca asculta nea nicu? Abia daca reuseau sa-l mai pacaleasca, sa-i mai faca o aroganta argoneață.
*


rolleyes.gif
Markos
QUOTE(Filip @ 6 Sep 2011, 08:56)
Hai ca in ultima vreme ajunsese drumul ala de piatra cubica valuri-valuri, de nu ma lasa inima sa-i dau mai mult de a3-a nici cu dacia mea, chiar daca era liber in fata.
*


Corect, trebuia reparatie capitala, nu carpeala. Cu fundatie de beton pe dedesubt, adica. Ceea ce au si facut, de ma bucuram ca o sa iasa piatra cubica ca pe șanzelize! Si cand colo, la final a venit vijelie cu asfaltul sad.gif

6 Sep 2011, 10:42:
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Sep 2011, 09:00)
nu de alta dar eu nu imi aduc aminte de niciuna in bucuresti (una care sa stea in picioare) si am impresia ca e doar folclor....
*


Poti începe cu biserica Enei, ca era chiar în buricul orasului, unde e acum blocul Dunarea. Adica, chiar langa Fac. de Arhitectura.

Ce naiba v-au învatat aia acolo? Doar sa trageti linii?
zanzie
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Sep 2011, 09:00)
are cineva in scris cate biserici s-au demolat? ... am impresia ca e doar folclor....
*


nu e folclor.
http://www.evenimentul.ro/articol/biserici...-in-timpul.html
Victoras2001
Au dus-o pana-n partea ailalta a Arhitecturii. Da ia intreaba-l daca stie ceva de Club A? tongue.gif

Da io de ce dracu' stiam ca s-au folosit de cutremurul din '77 ca s-o darame?

Din cate tin eu minte au mutat-o pana si p-aia de pe Ostrovul Pestilor, de la Calimanesti.

6 Sep 2011, 10:54:
Ba, avea veru un link tare cu fazele astea.
Markos
QUOTE(Victoras2001 @ 6 Sep 2011, 10:52)
Au dus-o pana-n partea ailalta a Arhitecturii.
*


Altul... Au demolat-o ba!!! Atunci cand au dat jos vechiul bloc Dunarea (ala era mai mic, doar spre bulevard), au ras si biserica. Si au facut "un bloc mai mareee si mai frumooos.."

Aia despre care zici tu e Sfantul Nicolae, care - culmea - e pe strada Biserica Enei.
Victoras2001
Nu altul. Ca asa stiam si io. Cand a cazut blocul Dunarea, in '77, au demolat si biserica desi n-avea nimic. Iar lu' Sf. Nicolae eram convins ca-i zice Enei de la strada, da.
M-ai derutat cand ai zis ca era chiar langa facultate. tongue.gif
Markos
Lu' Sf. Nicolae îi zice si Biserica Dintr-o zi. Unii îi zic si Enei 2.

Ok, nu era chiar langa Facultate, era la bulevard si era despartita de Facultate tocmai de vechiul bloc Dunarea. Oricum, era la doi pasi de studentime, nu?

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.