Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot la schimbarea vitezelor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
VladSoare
Salut,

Cînd schimb vitezele, în special în primele două trepte, dar uneori și într-a treia, se aude un fel de bufnitură înfundată, care am impresia că se și simte în schimbător. Ce-ar putea fi?
Mașina fiind nouă, voi merge probabil la service pentru chestia asta, dar mi-ar plăcea să știu dinainte cam ce-ar putea fi, cam la ce să mă aștept. Vreun tampon? Vreun șurub netrîns? Poate vestita "bieletă anti-cuplu", care obișnuiește să facă figuri la Symboluri? Sau altceva?

Mulțumesc.

Edit: am uitat să specific că-i vorba de Dusterul din semnătură. E 4x4 cu cutie în șase trepte.
balcanic
Si la mine tot la fel face. Nu am gasit o explicatie.
Daca bag dupa cateva secunde de la calcarea ambreiajului numai face asa urat, dar daca bag imediat dupa calcarea amreiajului, se aude acel zgomot.
sobolan
varianta 4x2 "merg" tot pe jh3 ?
PaulT
Sunt JR5.
VladSoare
QUOTE(balcanic @ 14 Sep 2011, 21:51)
Daca bag dupa cateva secunde de la calcarea ambreiajului numai face asa urat, dar daca bag imediat dupa calcarea amreiajului, se aude acel zgomot.

Hmmm... pe-asta n-am încercat-o. E adevărat că eu obișnuiesc să schimb vitezele foarte repede. Cine știe, poate că asta nu-i place...
Totuși, nu-s prea convins că e normal. O să mă duc la service să văd ce zic și ei.
jay333
Nu-i place sa schimbi vitezele prea repede, race style. rolleyes.gif "Agata" cutia.
Eu unul as fi mai ingrijorat de zgomotul metalic produs de transmisie in modul lock cand opresti/franezi mai brusc; zgomotul ala aduce a scoatere din viteze fara ambreiaj cand masina e in sarcina.
VladSoare
De asta nu știu, n-am avut pînă acum ocazia s-o conduc în 4x4 Lock. O să văd la iarnă. biggrin.gif
Squirrel
Sau când plouă mai tare, prin nămol…
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.