Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbat mocheta interior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Edy_smf
Salut, sunt nou pe acest forum , imi cer scuze daca acest subiect s-a mai discutat dar nu am gasit nimic referitor la acest lucru prin search, prin urmare am decis sa cer un sfat:
De curand mi-am reconditionat capital masina, tinichigerie, mecanica, vopsit, electric etc si singurul lucru important care a mai ramas este schimbarea mochetei din interior deoarece s-a degradat considerabil (tocit,arsa cu tigara si chiar pute).
Am mocheta noua dar nu este profilata este mocheta normala.Am fost pe la mai multi tapiteri si mochetari dar nimeni nu se baga sa mocheteze interior auto in Constanta sau cel putin nu am nimerit eu bine pana acum.
Stie cineva sa ma indrume sau sa ma ajute sa gasesc pe cineva care se pricepe la mochetat interioare auto in Constanta?
Orice ajutor este binevenit.Va multumesc.
ionut.tanase
Faci asa:
- dai jos scaunele fata: 10 minute;
- dai jos bancheta spate: 1 minut;
- dai jos tunelul : 10 minute;
- dai jos mocheta veche: 10 minute;
- montezi mocheta noua pe care o "profilezi" tu cu grija: 30 min maxim;
- montezi tunelul: 10 min;
- montezi banchtea spate 1 minut;
- montezi scaunele fata: 10 minute.

TOTAL: 82 de minute.
Edy_smf
Ok, problema este profilatul in partea din spate a masinii.Acolo sunt doua "gropi" in care atunci cand presez mocheta sa vina cat de cat profilata sa nu stea intansa peste "gropi" se trage din exterior si vine total aiurea la praguri.
Merci pt raspuns totusi.
ionut.tanase
inteleg ce spui. de ce nu cauti mocheta direct profilata?
Edy_smf
Am apucat sa cumpar mocheta asta cu gandul sa mochetez si portbagajul si tot ce tine de interior cu acelasi material(negru) la fel ca si tapiseria.Daca gasesc mocheta profilata gata pe negru problema ar fi ca si rezolvata da din pacate nu am gasit decat second hand, care si alea put sau sunt deteriorate, si doar alte culori.
schumycr
Spala bine mocheta pana nu mai pute sau du te la o spalatorie chimica iar apoi o vopsesti.
tatabobu
QUOTE(ionut.tanase @ 15 Sep 2011, 14:10)
inteleg ce spui. de ce nu cauti mocheta direct profilata?
*



Ai vazut tu pe undeva?
IRONICK
Pai de ce nu te folosesti de modul cum este mocheta la alte masini. In locurile curbate se pune polistiren extrudat ...
alinworm
cat te a costat mocheta?
Edy_smf
Mocheta a costat 90 de lei o bucata intreaga 4/3 m. Am decupat-o si am reusit sa o montez impruna cu fratele meu in total ajungand cam la 10 ore de munca cu demontat scaune, centuri de siguranta, mocheta, montat la loc, inclusiv masurat, decupat etc in interiorul masinii si in portbagaj. Nu a fost nevoie de lipit, doar intinsa bine si prinsa sub pragurile interioare. Nu a iesit exact ca la fabrica dar nici chiar rau nu pot sa zic ca e. S-a schimbat total aspectul interiorului si mirosul smile.gif.
recinalcol
Fa o poza,sa vedem si noi
alinworm
mocheta direct profilata se mai gaseste pe undeva? sau macar tot din plastic dar sa fie noua!
TXzamora88
La mine in oras este asa ceva,magazin de la Dacia.Vine perfect mocheta,am sa imi cupar si eu,costa 80 RON.
alinworm
ce oras? ce fel de mocheta?
recinalcol
Eu gasisem pe Ebay mocheta special pentru interiorul masinii.
La descriere zicea ca se incalzeste (cu feonul) si se muleaza perfect dupa formele masinii.
Preturile erau diferite,in functie de calitate.
Nu cred ca se mai gaseste noua,gata modelata pentru daciile noastre.
Chiar daca s-ar gasi,calitatea ar lasa de dorit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.