Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare - fire sub scaun
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
psihoursu
Salut.
Am un Laureate din luna mai 2011 si astazi am descoperit ca am un cablu conectat la scaunul soferului. Imi poate spune cineva care e treaba cu acel cablu?
bobo77
O poza poti pune? desi cam banuim ce ar fi.
psihoursu
nu am nici o poza. Este un cablu cu 2 fire prins intr-un conector de scaunul soferului in partea din fata pe mijlocul scaunului
bygy007
sa nu fie ceva legat de airbag , si eu am , la ambele scaune din fata parca
psihoursu
nu m-am uitat si la scaunul din dreapta. Mi se pare ciudat sa fie de la aibag. Automat daca esti in mers si ai intrat in ceva exista si cineva care sta pe scaunul soferului
klaus
QUOTE(psihoursu @ 19 Sep 2011, 23:26)
Mi se pare ciudat sa fie de la aibag.
*

Ca parerea personala, inca nu se monteaza airbaguri comandate si alimentate wireless...
psihoursu
nu am airbaguri in scaune si nici un logan nu cred ca are asa ceva
sorin1983
o fi pretensionarea centurii?
klaus
QUOTE(psihoursu @ 19 Sep 2011, 23:33)
nu am airbaguri in scaune si nici un logan nu cred ca are asa ceva
*


Eu as zice sa mai treci pe la dealer sa-l intrebi ce dotari ai pe masina, ca in mod evident nu stii ce dotari sunt pe logan, in general, si pe al tau, in particular.
Intre timp poti sa vezi la pag 8 din documentl http://www.dacia.ro/export/sites/default/d...gan-Brosura.pdf cum scrie pe acolo de airbaguri laterale fata.
Ma indoiesc ca ar fi de la incalzirea in scaune, ca d-astea nu prea se vand in romania
G I M
Ar putea fi de la airbeguri, incalzire scaune sau senzor centura. Nu stiu daca loganul are asa ceva.
rusugxg
Mufele verzi sunt preechipare pentru incalzire scaune (vezi daca ai si siguranta). Cele negre de la airbag.
Vezi si pe topicurile cu incalzire scaune.
psihoursu
airbag-urile laterale erau optionale si nu am montat asa ceva. Incalzire in scaune cred ca nu or sa puna astia de la dacia de aici in 20 de ani
klaus
Bun, si atunci tu de la ce crezi ca ar putea fi firele alea, daca nu sunt o precablare din cele spuse pe aici?
IRONICK
QUOTE(psihoursu @ 20 Sep 2011, 12:22)
airbag-urile laterale erau optionale si nu am montat asa ceva. Incalzire in scaune cred ca nu or sa puna astia de la dacia de aici in 20 de ani
*
voinicule atotstiutor, nu ai spus nici macar ce culoare au conectorii
P-A-C-O
QUOTE(klaus @ 19 Sep 2011, 23:42)
Ma indoiesc ca ar fi de la incalzirea in scaune, ca d-astea nu prea se vand in romania

preechiparea pentru incalzirea in scaune s-a montat incepand cu anul 2008 (de pe vremea lu' nea Logan ph1) wink.gif
psihoursu
conectorul este negru si in el intra 2 fire unu galben si unu negru
bobo77
Ai primit raspunsul nu inteleg ce mai vrei, ce nu ai inteles?
klaus
E cablajul de scaun incalzit (asta nu inseamna ca exista si rezistenta), ca e singurul cu 2 fire - mufa r146
Mufele r334/335 sunt de airbag si trebuie sa aiba cel putin 3 fire.
Mufa de senzor de centura este langa suportul de centura.

Pretensionarea la renault, acolo unde e, nu e pe suportul de pe scaun al centurii (ca la VW) ci in ruloul din stalp.

Acu'poti dormi linistit?
mphlorin
pt scaune incalzite, am verificat eu
prodesign87
Buna seara,

Am mare nevoie sa demontez scaunele fata de pe un duster. M-am blocat la decuplarea mufelor de airbag cred ca sunt. In fapt una am desfacut-o dar a mai rams unu mai mica care parca eset un cuplaj... ce nu se desface. Daca stiti mai multe va rog sa imi spuneti si mie. Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.