Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noua Honda Crv
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3
aphophis
A se oberva designul original, nemapoimenit de frumos si plin de stil. Mai ales din fata,lateral si spate icon_mrgreen.gif

user posted image
user posted image
user posted image
dogy_10
arata mai bine ca modelul precedent
klaus
parerea mea e ca astia de la honda vor sa-i intreaca pe aia de la ssangyong la design "personal"
2xGI
nu cred ca e mai urata decat asta
Markos
Parca mai misto e Sportage-ul de la Kia, daca tot vorbim despre asiatice. Parerea mea.
user posted image
gabylzr
Din fata seamana cu loganul ph2 .
IRONICK
QUOTE(klaus @ 21 Sep 2011, 23:15)
parerea mea e ca astia de la honda vor sa-i intreaca pe aia de la ssangyong la design "personal"
Cauta pe gugle ca sa vezi cum arata aia veche. Ca sa intelegi cu adevarat ce insemna ssangyong.
Highwayman
Nu au modificat prea mult conceptul:
aleksanders
arata mai bine decat conceptul biggrin.gif
Highwayman
Zici ca-i Cocosatu' de la Notre Dame.
T.rac3Er
are niste linii care se continua, care se imbina si se unesc, dar doar din poze mi se pare cam uratica, cu toate liniile ei.
din nefericire ca si acura, sufera mult la design, si scot tot felul de ciudatenii.
asa ca momentan honda are o mare lipsa de identitate de marca sanatoasa ca limbaj de design
aphophis
din punctul meu de vedere, citatul asta descrie perfect noul crv:

QUOTE
Like the current CR-V but with a cancerous tumor on the back...


De ce? Pentru ca fata nu se imbina cu partea laterala, iar partea laterala nu se pupa cu spatele. Pur si simplu impresia mea e ca au tras aiurea de niste linii ale actualei generatii si i-au zis noul crv.
bobo77
Si daca ar fi asa cum zici tu, sunt singurii oare cei de la Honda care au facut asa...
aphophis
aaa.. nu e plin designul asta modern de masini nereusite, insa asta nu schimba faptul ca crv-ul asta e un esec dpdv al designului
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 23 Sep 2011, 07:04)
crv-ul asta e un esec dpdv al designului
Mai degraba este Kkoleos un esec, ca nu se vinde. CRV gasesti in tari unde nici prin cap nu iti trece ca exista. Asa ca mori de ciuda Renault ca Honda face MASINI care se vand si tu nu. radmasa.gif
Hack
QUOTE(Markos @ 21 Sep 2011, 23:31)
Parca mai misto e Sportage-ul de la Kia, daca tot vorbim despre asiatice. Parerea mea.
*


Masina aia pe alb arata wub.gif wub.gif wub.gif .
aphophis
QUOTE(IRONICK @ 23 Sep 2011, 08:42)
Mai degraba este Kkoleos un esec, ca nu se vinde. CRV gasesti in tari unde nici prin cap nu iti trece ca exista. Asa ca mori de ciuda Renault ca Honda face MASINI care se vand si tu nu.  radmasa.gif
*


ce treaba are renault cu faptul ca honda crv nou e o oribilitate? icon_mrgreen.gif
klaus
dovedeste ca se pot face si masini mai urate decat koleos tongue.gif
IRONICK
Daca Kkoleos avea design si platforma tehnica reusita se vindea. Cum CRV-ul are vanzari cum nici Kkoleos nu viseaza, care este mai reusita?
aphophis
mai nou vad ca hondistii astia au un apetit grozav sa arate ca fac masini urate: noua honda civic, honda insight, honda crosstour, noul crv, aproape toate acura-urile, noul accord (si ce fain era ala vechi), honda element, honda ridgeline..
IRONICK
Din cauza asta se si vand, ca sunt urate. Renault viseaza cu gaozn ala la conducere.
aphophis
QUOTE(IRONICK @ 23 Sep 2011, 16:52)
Daca Kkoleos avea design si platforma tehnica reusita se vindea. Cum CRV-ul are vanzari cum nici Kkoleos nu viseaza, care este mai reusita?
*


deocamdata honda e pe scadere in europa de vreo 2-3 ani .. si vinde de rupe in europa, de aia pana si mini, suzuki, mitsubishi, nissan si altii vand de o mie de ori mai bine, honda fiind undeva pe la coada.. icon_mrgreen.gif

QUOTE
RANKING MARCAS AGOSTO

    VW 107.100
    Ford 60.985
    Renault 54.890
    Opel/Vauxhall 53.407
    Peugeot 50.241
    Audi 43.181
    Citroën 42.976
    BMW 40.225
    Mercedes 35.625
    Fiat 32.823
    Toyota 31.730
    Skoda 31.072
    Hyundai 27.376
    Nissan 23.724
    SEAT 18.810
    Kia 18.535
    Dacia 16.043
    Volvo 11.609
    Chevrolet 11.198
    Suzuki 9.993
    MINI 8.644
    Mazda 7.772
    Mitsubishi 7.608
    Honda 7.121
    Alfa Romeo 5.919
    Lancia/Chrysler 4.908
    Smart 3.967
    Land Rover 1.966
    Lexus 1.833
    Jeep 1.613
    Otros 14.541
aphophis
poze ceva mai oficiale. Cum zicea cineva mai sus, cocosatul de la notre dame laugh.gif

user posted image
aphophis
poze oficiale

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
Cypher4laguna
farurile fata s-ar putea sa difere pe versiunea Europeana (sa fie cu lupa pt faza scurta si cu lumini de zi)

user posted image
user posted image
user posted image
b76bgaarh
daca nu punea imitatia aia de lemn pe bord arata chiar decent interiorul
Han Solo
mai omule, tu de fapt de ce razi? daca designul te deranjeaza, produci lucru mecanic degeaba dand cu pumnisorii in asfalt, asta e la fel de discutabil ca berea blonda vs. berea bruna.

pe drept sau nu, cat honda ramane o referinta in domeniul fiabilitatii, va vinde. la urma urmei s-au vandut ele multipla si daihatsu materia...
aphophis
nu stiu daca se va vinde sau nu, insa pe internet din ce am citit si la americani si la europeni, majoritatea considerau ca noul crv e bociu.
eugeniuz2004
mai, dupa gusturile mele (De gustibus non est disputandum!) DAC-AS avea banutzii necesari si de cumparat si de intretinut tare as lua una din astea. in primul rand as fi (o vreme) original si apoi as avea o masina care desi nu a dat pe afara la frumusete, e inca bine plasata la fiabilitate.
fata de ce s-a prezentat inainte de aceste poze oficiale, cand nu era cine stie ce, pozele oficiale o prezinta mai bine! insa, inainte de a da cu piatra recitit: De gustibus non est disputandum!
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 21 Nov 2011, 15:16)
nu stiu daca se va vinde sau nu
Daca Kkoleos avea solutii tehnice demne de o masina 4x4 si cu un design reusit, scotea niste cifre de vanzari. In momentul de fata nu are nici cifre (ca nu se vinde) si mai este si urata cu spume.
AR-18-MOS
Lasa c-o sa vedem cele 6 modele ce le va scoate Dacia in 2012, cat sunt de bune.
IRONICK
Pai majoritatea se asteapta sa fie niste Dacia Megane 2. Din pacate se inseala amarnic, masina nu este cu mult peste loganul actual.
AR-18-MOS
Tinand cont si de pretul cu care va fii lansata, nu poti avea mari pretentii. Insa vorbim de Dacia, asa ca oricum nu le pasa de clienti.
IRONICK
[attachmentid=1627766093] [attachmentid=1627766094]

Ceva frumos de te ia cu voma instant!
aphophis
ca tot insisti sa aduci vorba de dacia sau renault, vanzarile pe 9 luni in 2011, in europa spun asta: Qashqai e pe locul 1 in segmentul sau , duster pe 2 cu 89.923 unitati vandute iar crv-ul e pe locul 16 cu 23.460 unitati. Se vand mai multe x3-uri decat crv-uri, de bune ce sunt probabil radmasa.gif

QUOTE
1)Nissan Qashqai e liderul acestei clase cu 153.079 unitati, fiind pe locul 12 in clasamentul general
2) Dacia Duster e pe locul 2 cu 89.923 unitati vandute, fiind pe locul 34 la general, e o performanta pentru duster tinand seama ca segmentul e foarte disputat.

3) Peugeot 3008 ( locul 36 la general) cu 84.882 unitati vandute
4) Volkswagen Tiguan (locul 38 la general) 79.755 unitati vandute
5) Nissan Juke (locul 40 la general) cu 73.647 unitati vandute
5) BMW X1 (locul 52 la general) cu 59.553 unitati vandute
6) Ford Kuga (locul 66 la general) cu 50.479 unitati vandute
7) Audi Q5 (locul 68 la general) cu 49.203 unitati vandute
8) Hyundai ix35 (locul 69 la general) cu 46.816 unitati vandute
9) Kia Sportage (locul 76 la general) cu 42.125 unitati vandute
10) BMW X3 (locul 78 la general) cu 40.381 unitati vandute
11) Mini Countryman (locul 82 la general) cu 36.950 unitati vandute
12) Volvo XC60 (locul 84 la general) cu 36.058 unitati vandute
13) Skoda Yeti (locul 89 la general) cu 34.839 unitati vandute
14) Mitsubishi ASX (locul 92 la general) cu 33.687 unitati vandute
15) Toyota RAV4 (locul 99 la general) cu 30.039 unitati vandute
16) Honda CR-V (locul 109 la general) cu 23.460 unitati vandute
17) Mercedes-Benz GLK-Klasse (locul 112 la general) cu 22.178 unitati vandute
18) Suzuki SX4 (locul 116 la general) cu 20.817 unitati vandute
19) Land Rover Freelander (locul 119 la general) cu 19.941 unitati vandute
20) BMW X5 (locul 122 la general) cu 18.877 unitati vandute
21) Volkswagen Touareg (locul 128 la general) cu 16.877 unitati vandute
22) Land Rover Range Rover Sport (locul 142 la general) cu 12.936 unitati vandute
23)Porsche Cayenne (locul 148 la general) cu 12.436 unitati vandute
24) Mercedes-Benz M(L)-Klasse (locul 149 la general) cu 12.361 unitati vandute
25) Mitsubishi Outlander (locul 150 la general) cu 12.138 unitati vandute
26) Renault Koleos (locul 156 la general) cu 11.474 unitati vandute
27) Fiat Sedici (locul 157 la general) cu 11.380 unitati vandute
28) Suzuki (Grand) Vitara (locul 158 la general) cu 11.119 unitati vandute
29) Chevrolet Captiva (locul 161 la general) cu 10.928 unitati vandute
30) Hyundai Santa Fe (locul 166 la general) cu 9.955 unitati vandute
b76bgaarh
da de ce tot comparam fiecare masina cu dacia?

CRv asta e urat. generatia anterioara avea o oarecare idee.
4x4
Honda C-RV, un monument in nume de design in industria auto; unicul model ce a reusit sa ramana constant de hidos in toate generatiile sale.

user posted image


user posted image


user posted image


Scuze.
AR-18-MOS
Doar ca hidosenia asta nu-i afecteaza performantele, fiabilitatea si calitatea cu care este construit.
aphophis
calitate by honda. Masini noi, 1 luna de la achizitie, maxim 2000 de km la bord, toate 3 au probleme la fap.

QUOTE
    Salut!
    Din nefericire nu pot sa vin cu nimic bun despre alegerea facuta…
    Este cea mai mare teapa pe care mi-am luat-o in viata mea!
    Am achizitionat pe firma 3 Honda CR-V 1.6 Diesel 4×4 160 CP, MT 6 viteze, echiparea Lifestyle, de la Asko International, dealer official Honda.
    In acest moment am demarat discutiile de returnare a lor. Motivul: problemele majore la filtrul de particule!
    Masinile au cam o luna de la achizitie si intre 1000 si 2500 de km rulati.
    In aceasta perioada de cosmar, una dintre ele a fost deja in service de 3 ori, ultima data fiimd dusa acum 10 zile si de atunci este la ei. Masina data ca replacement, a cedat si ea azi dimineata, afisand exact aceeasi problema cu filtrul de particule.
    O a doua masina din cele 3 achizitionate a avut si ea o vizita la service cu probleme la acelasi celebru deja, filtrul de particule!
    Nimeni de la Honda nu stie ce sa faca cu oul asta fierbinte… In prezent nu au nici o solutie clara si serioasa la problema asta, noi perecandu-ne timpul mai mult ducand si luand masinile din service (doar cu eroarea resetata, dar fara a fi solutionat fondul problemei), decat folosindu-le…
    Este foarte clar ca problema este una constructiva ce afecteaza cel putin intregul lot daca nu chiar modelul in sine…
    In consecinta, pentru moment nu sfatuiesc pe nimeni sa aleaga aceasta masina, decat daca e masochist !!! Regret sa constat dar Honda CR-V nu mai este ce a fost candva…
    Am deschis deja discutia cu dealerul pentru a vedea care este procedura de returnare/inlocuire a masinilor.
    Sper ca postul meu sa ajute in luarea unor decizii corecte a tuturor celor in cautarea unei masini din aceasta categorie si vza promit sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor, indiferent de directia in care acestea o vor lua…
    Si ca tortul sa aibe motul pus, nici pana acum nu mi-au fost inmanate Cartile Tehnice ale masinilor si Manualele de exploatare, importatorul Honda Trading neavand nici pana acum aceste documente si carti tiparite in limba romana, desi legile in vigoare le interzic cu desavarsire comercializarea vehiculelor neinsotite de cele specificate mai sus!!!

    Bafta tuturor!


http://www.arhiblog.ro/legea-aplica-doar-cand-nevoie/
s_j_teo
Honda Cr-V se fabrica in Anglia deci a vazut Japonia tot fuga . Este o masina ca oricare alta dar care costa enorm . Modelul de top 1.6 I-dtec 160 Cp ajunge la 40.000 de euro hai sa fim seriosi la banii astia ai o gramada de optiuni pentru un suv . Nasol pentru om mai ales ca a cumparat 3 si toate au aceias problema
DannyY
Honda Diesel? Honda? Diesel?
De aia.
mircea_aq
La Honda ? Nu exista asa ceva !
E mana concurentei care incearca sa-i discrediteze.
BMW in mod special, isi vede vanzarile lui X3 amenintate si incearca cu orice pret sa le puna bete in roate.
cristic1982
Foarte probabil sa fie vorba de o problema in softul ECU (un diag fals sau, mai rau, o strategie de regenerare sau detectie masa particule din DPF de recalibrat). Se poate rezolva dar omul n-are noroc, lucreaza cu reprezentanta din Romania.
Cu cine o lucra Honda pe partea asta: Bosch, FEV sau AVL?
Bacu
Mai bine sa le dea naibii foc si sa isi ia 5 kadjare de banii aia.
aphophis
pai noh.. fiabilitatea legendara honda in actiune smile.gif
DannyY
Acu io știu ce motorina/UleiBunica bagã omu' in rezervoru' ãla? Dacã particulele sunt,de fapt, pietroaie? Ce sa filtreze Masina? Mai bine-i anuleazã filtrul cu totul, doar ca o sa fumege ca un Siemens-Martin...
aphophis
hai sa fim seriosi. Sunt 3 masini, cu 3 soferi diferiti, cu km foarte putini. Ce panarame de masini is astea daca intr-o luna de rulaj (luate de noi) fac asemenea probleme?
centurion
http://www.whatcar.com/car-news/honda-cr-v...problem/1230916

Pentru cine are curiozitate sa caute pe Google 'Honda CRV DPF problems', va gasi destule link-uri.

Inca un motiv sa se cumpere motorizari pe benzina. biggrin.gif
madhorsefuzzy
Concluzie: John (Ion) e masochist ca sa nu zic idiot.
aphophis
de ce? pentru ca a ales tot honda la inlocuire in locul aleia vechi care e clar ca fusese un jaf in ciuperci?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.