Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lichd frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
danutz19
salut!are vreo importanta calitatea lichidului de frana asupra tariei pedalei de frana?
AndreiSN
Nu. Aerisirea are legatura cu taria pedalei.
Aeriseste rotile corect si o sa ai pedala tare !
Maskatu
c)Denumire: Lichid de frana
Calitate: SAE J1703; DOT4
Capacitate(aproximativa): 0,650 litri

Bagi dot 4 si aerisesti in ordinea:
-roata spate stanga
-roata spate dreapta
-roata fata dreapta
-roata fata stanga

Daca am gresit, rog sa ma corecteze cineva.

Ps daca schombi tot luchidul, dupa ce scoti lichidul vechi, inainte de a il pune pe cel nou, baga spirt sa mai cureti instalatia, apoi il scoti.
danutz19
si daca bag spirt o sa trebuiasca sa aerisesc si ambreiajul?ca mai ramane lichid in borcanas dupa ce curge tot si nu are nimic daca se amesteca cu spirtul?
cosmin_2300
Cum mă să bagi spirt?! blink.gif
tribunul
Ala se bea, e pacat sa-l strici pe masina.
DannyY
Ambreiajul nu il mai aerisesti, ci doar frana de motor.
Marty
QUOTE(AndreiSN @ 17 Oct 2011, 13:46)
Nu. Aerisirea are legatura cu taria pedalei.
Aeriseste rotile corect si o sa ai pedala tare !
*

Da, exact! Eu zic sa-ti dai cu bormasina o gaura din urechea stinga pina in urechea dreapta, sa-ti aerisesti dracului creierii ca sa ai capu' tare, ca degeaba e clar ca-l ai!
Rotile se aerisesc corect scotind ventilul si lasind sa iasa tot aerul din ele!


QUOTE(Maskatu @ 18 Oct 2011, 11:28)
c)Denumire: Lichid de frana
Calitate: SAE J1703; DOT4
Capacitate(aproximativa): 0,650 litri

Bagi dot 4 si aerisesti in ordinea:
-roata spate stanga
-roata spate dreapta
-roata fata dreapta
-roata fata stanga

Daca am gresit, rog sa ma corecteze cineva.
*

Se incepe cu cel mai indepartat punct de pompa, recte roata spate dreapta.

QUOTE(danutz19 @ 18 Oct 2011, 13:48)
si daca bag spirt o sa trebuiasca sa aerisesc si ambreiajul?ca mai ramane lichid in borcanas dupa ce curge tot si nu are nimic daca se amesteca cu spirtul?
*

Bai acesta, cu spirt SPELI instalatia de frinare, nu bagi spirt in loc de lichid de frina! Da, trebuieste aerisita toata instalatia dupa schimbarea lichidului de frina. Trebuie sa aerisesti pompa de frina, traseul de la pompa de frina la roti prin purjare individuala a fiecarei roti, pompa de ambreiaj (in eventualitatea in care ai ambreiaj hidraulic).
Sau poti sa aerisesti rotile, cum zice zevzecu' ala mai sus, dar pentru asta trebuie sa mai ai 4 prieteni cu tine, pentru ca tu va trebui sa suflii-n borcanasul de lichid de frina iar ceilalti 4 vor trebui sa suga fiecare din cite un purjor, ca sa fie treaba facauta temeinic.


cosmin_2300
QUOTE(Marty @ 18 Oct 2011, 14:14)
Se incepe cu cel mai indepartat punct de pompa, recte roata spate dreapta.
*


Parcă DSN are repartitorul lângă roata dreapta spate, deci a zis corect că se începe cu stânga spate.
Ampt
Marty ai uitat sa precizezi ca in timpul operatiunii de aerisire, cu cei patru prieteni, fumatul este interzis ! smile.gif
Marty
QUOTE(cosmin_2300 @ 18 Oct 2011, 14:18)
Parcă DSN are repartitorul lângă roata dreapta spate, deci a zis corect că se începe cu stânga spate.
*

Unde kilu' meu am zis eu REPARTITOR?
djasu82
Baaaaaaaa terminati cu mistoul ca omul poate face o trasnaie biggrin.gif ce naiba nu e de joaca cu franele si asa se moare in fiecare zi ...
DragosP
Cine-i mă ăla așa de tare de moare-n fiecare zi? nedumerire.gif
cosmin_2300
QUOTE(Marty @ 18 Oct 2011, 14:39)
Unde kilu' meu am zis eu REPARTITOR?
*


N-ai zis, dar ținând cont că repartitorul e pe dreapta, cel mai depărtat punct (dpdv. al traseului) nu este roata stânga spate? Nu știu cum vine traseul, dar presupun că circuitul care merge în spate trece prin repartitor,unde se "duce" la roata dreapta spate și apoi la cea din stânga spate.
Deci dpdv al lungimii traseului, cea mai îndepărtată roată este stânga-spate icon_mrgreen.gif
Maskatu
QUOTE(cosmin_2300 @ 18 Oct 2011, 14:02)
Cum mă să bagi spirt?!  blink.gif
*


Pentru a curata impuritatile. Sau mai mergea cu apa distilata. Sau nu mai curatati cu nimic si puneti noul lichid.

Eu nu am chemat tot blocul sa ma ajute la aerisire. Am aerisit impreuna cu o persoana pe rand la toate cele 4 roti. Masina a stat toata pe capre, fara roti.
vad_sunete
salutare. am fost in service sambata ca am ramas fara frane dupa ce mi s-a scurs tot lichidu de frana. cum am ajuns la ei numai eu stiu. imi curgea lichid de frana pe la garniturile de la bidonas si pompa. le-am schimbat si a doua zi am vazut ca a scazut iar nivelul de lichid. destul de mult, dar nu gaseam urme. pana ieri dimineata cand la roata dreapta spate am gasit zapada topita si urme de lichid de frana. se pare ca pe acolo ar curge.
intrebarea mea este: poate fi altceva in afara de garnituri? din cate mi-a zis mecanicul meu, de la care am si cumparat masina, sabotii si pistonasele au fost schimbate chiar inainte sa iau masina. se pare ca iarna asta au avut ceva toate garniturile de pe masina biggrin.gif
adi_timisoara
cat au costat garniturile vad_sunete??,ca tot pe acolo mi se prelinge si mie lichidul de frana
vad_sunete
cele de la pompa? 4 lei ambele
adi_timisoara
mersi ma duc sa le cumpar si eu.cum se numesc ?sa stiu ce sa cer.... tongue.gif
vad_sunete
garnituri pentru pompa de frana cred..ii explici tu unde e buba si stiu aia ce sa iti dea (sper) biggrin.gif
adi_timisoara
asa spermsi eu biggrin.gif

15 Feb 2012, 15:17:
scuze...asa sper si eu blush.gif
spielbergl
Aceeasi problema o am si eu, tre' sa schimb garniturile. Am inteles ca e de preferat sa schimbi vara ca se lucreaza mai usor cu ele.
adi_timisoara
cam cat ajunge manopera?
ionutzoo
adi_timisoara:manopera o faci tu.Iti ia cam 20 minute.Cu o seringa de preferat mai mare ca sa ai spor,la stutul ei adaptezi o bucata de furtun( dinala care vine la instalatia de spalat parbrizul),scoti lichidul,il pui intr-un borcan dupa care scoti cu grija rezervorul(misti usor de el-atentie sa nu rupi piciorusele).Cu o surubelnita lata scoti vechile garnituri,dupa care le pui pe cele noi(le dai cu putina vaselina ca sa intre mai usor).Te poti folosi de aceeasi surubelnita lata sa le bagi dar ai grija sa nu le ciupesti.Bagi rezervorul(la fel mare atentie),completezi lichidul de frana si gata.NU este necesara aerisirea.Spor!!!

Costul manoperei:o bere pentru tine wink.gif .
adi_timisoara
super,o sa incerc,multumesc


24 Feb 2012, 09:03:
mai bine zis eu nu stiam cum se scoate rezervorul,banuiam eu ceva....... tongue.gif
sorin1983
Se trage pur si simplu de el in sus. Oricum mare grija la garnituri ca s-ar putea sa tina mai putin ca alea schimbate smile.gif In loc de vaselina se pot unge si cu putin lichid de frana ca sa intre usor in corpul pompei si vasul sa nu le sectioneze cand il impingeti la loc.
Cred ca poti sa ceri garniturile dintre vas si pompa ca sa stie exact ce iti da la magazin. Aaa si daca puneti totul la loc si nu apasati frana pana la terminarea operatiunii nu e nevoie de aerisire(cand scoateti vasul se vede lichidul care e in pompa si doar daca se apasa frana ia aer).
Maskatu
Sunt 3-4 lei garniturile alea. Le-am schimbat si eu parca cel putin o data. Sunt proaste rau si nu se mai gasesc originale.
ionutzoo
Le-am schimbat si eu cam acum un an si momentan inca tin,nu am probleme.
adi_timisoara
am cumparat garniturile 4 lei ,dar inca nu le montez am vazut ca nu mai curge deocamdata,o sa mai merg asa un timp sa vad daca se mai scurge lichid de frana
spielbergl
Am schimbat azi garniturile, 4 lei 2 bucati, sunt tari si parca sunt facute cu briceagu da asta e, originale nu am gasit. Insa montaju 053.gif tre' sa te chinui un pic, am dat jos inclusiv vasul de expansiune de la lichidul de racire ca sa am loc. post-336-1110552439.gif Intr-adevar am incercat fara vaselina prima data nici o sansa. Pana la urma vaselina face cat 3 mesteri a intrat cu greu si cu riscul de a rupe piciorusele de la vas.
quick
la garniturile de la bidonas recomand sa se curete bavurile de cauciuc ramase de la turnre pt ca altfel ii posibil sa curga de noi.. si da intra destul de greu ca zici ca ramai ori cu pompa in mana ori cu bidonasul rupt:)).... deaia trebuie putina vaselina, eu le-am schimbat acu un an si deatunci inca nu am nici o problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.