Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Marimi anvelope Supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
motomete2004
ce marimi se potrivesc pe jentile de supernova,adica acum am 165/70/13.Ce alte marimi mai merg si stiti ca sunt indicate...
Maskatu
Super nova are omologare doar pentru 165/70/r13. Orice anvelopa ai pune, chiar daca este cu diametruld e 13, nu va respecta ceilalti doi indicativi, adica latimea si inaltimea, deci ar fi ilegale.

bafta
suchea
eu am pe toate 4 roti cauciucuri 175/70/13 + jante 5j, ET 38 13"

la franare se simte diferenta de latime a cauciucului
djasu82
si la consum se simte biggrin.gif , plus si pe aia de la rar nu-i vei intoarce si iti vor lua talonul daca pe talon nu e trecut si 175/70/r13 si e scris doar 165/70/r13.
GrOzOy
175/70R13 i-am pus si eu si se simte diferenta. E mult mai stabila , o franare mult mai eficienta si bineinteles sunt in ilegalitate biggrin.gif .
Relu_GTT
175/65 r13 daca iti puneai era o treaba, asa astea sunt mai mari cu 1 cm si in diametru nu doar in latime
mafiozzo
195/45/15 mai merge:))
Relu_GTT
Stiu dar pe aici nu se poarta mai mari de r13 tongue.gif
GrOzOy
QUOTE(Relu_GTT @ 19 Oct 2011, 21:10)
175/65 r13 daca iti puneai era o treaba, asa astea sunt mai mari cu 1 cm si in diametru nu doar in latime
*


Le-am vrut doar un pic mai late ca la franare si viraje periculoase nu prea imi inspira incredere iar mai mici in diametru nu imi trebuiesc ca mai merg cu ea si pe coclauri iar iarna se suspenda imediat,are o problema masina asta cu zapada dry.gif
puiu82
QUOTE(suchea @ 19 Oct 2011, 19:51)
eu am pe toate 4 roti cauciucuri 175/70/13 + jante 5j, ET 38 13"

la franare se simte diferenta de latime a cauciucului
*




Si nu se vad cam ciudat? Adica sa para cauciucul un pic mai dezumflat?
Pt ca ai jantele putin mai inguste decat cele stock.....
Bafta!
suchea
@puiu82

nu deranjeaza deloc. iti da impresia ca rotile par mai mari.
and_rei
il mai stiti pe colegul cu 225 pe fata si 215 pe spate?smile.gif)
epa2610
Salut,dar in carte nu se poate trece la obs o ca o a 2-a marime 175/70/13?
Relu_GTT
Nu se poate, pt ca sunt mai mari si in diametru nu doar in latime
epa2610
o fi incercat cineva ca e vorba doar de 7 mm.

22 Oct 2011, 15:04:
o fi incercat cineva ca e vorba doar de 7 mm.
donlucyan
175/70/r13 am si eu ,dar se simte diferenta foarte mult fata de 165/70/r13,sper sa nu am probleme cu politia sau cu alt cineva. smile.gif
Ryco1
Inlocuirea cauciucurilor standard cu alte dimensiuni stiu ca duce si la erori ale kilometrajului.
Axinte
afecteaza kilometrajul numai cele cu o alta inaltine decat cele originale
GrOzOy
Normal,atunci cand modifici circumferinta anvelopei
djasu82
QUOTE(donlucyan @ 3 Nov 2011, 10:24)
175/70/r13 am si eu ,dar se simte diferenta foarte mult fata de 165/70/r13,sper sa nu am probleme cu politia sau cu alt cineva. smile.gif
*


Daca dai de rar vei avea cu siguranta , si talonul ridicat pe loc biggrin.gif cu amenda aferenta !
donlucyan
aia e ce sa fac,am cautat 1 saptamana la rad anvelope pe 165/70r13 si nu am gasit delok,asa am luat pe 175 merg decat iarna cu ele ,daca imi aduc ei cauciucuri pe 165 le cumpar pe loc smile.gif
Razvan_Ionut
S-ar potrivi niste jante ET52 cu gume de 185/70 R14?
Relu_GTT
Nu, ET e prea mare
spielbergl
165 65 R14 merge, pe DSN nu sunt legale, dar poate ii convingi pt ca pe Solenza sunt legale, si diferenta e neglijabila de 1,6% in circumferinta. Referitor la ET alem mele sunt ET49 nu as risca sa pun nici macar anvelope 175 pt ca ar putea sa frece in interior. La ET52 si anvelope 185 esti mai aproape de marginea interioara cu 14mm fata de anvelopele si jentile originale.
djasu82
ce treaba are slz cu sn ? biggrin.gif asta te vor intreba nu vor mai sta sa discute cutine , amenda pe loc talonul suspendat si 1200 de lei ca nu ai cauciucuri de iarna pentru masina ta asta daca esti pe zapada... si sau ai fost lovit a patit un accident...
spielbergl
radmasa.gif Da clar nu are nici o treaba, sunt complet diferite... Oricum risc de amenda si talon suspendat este orice ai face...ajunge sa te opreasca... gasesc ei...
epa2610
eu cred ca scap de durerile de cap in legatura cu cauciucurile. Astept noul talon si stiu ca nu mai sunt trecute dimensiunile. Mai ramane la ITP dar atunci imprumut si eu unele omologate.
Razvan_Ionut
zici tu ca scapi de dimensiuni...pe talon este trecut un cod de bare (sub forma de numere daca nu ma insel) si politistul poate verifica acel cod si ii apare tot ce nu iti apare tie in talon + ca marea majoritate a politistilor au avut dacii si stiu si ei ce dimensiuni are cauciucul.
djasu82
aia de la rar stiu plus au baza de date cu ei daca li se pare ceva suspect.
epa2610
eeh, macar sa ies din iarna. Si diferenta mare nu este intre cele originale si 175/70/13. Astea le-am gasit.
rammstein_cata
Eu am pus ptr iarna pe fata 175/65/r13(le-am cautat cv timp) iar pe spate 175/70/r13 si se vede frumos:)
cristi_supernova
Eu mi-am pus 175/70 r13 ca doar de astea am gasit si cand dau in spate si iau curba imi ating cauciucurile de pres biggrin.gif, dar asta e nu am ce face, astept sa se toceasca presul ca sa nu mai atinga wink.gif)
rammstein_cata
La mine pe spate knd virez dreapta se atinge cauciucul de oala,trebuie sa fac cumva sa rezolv,aveti ceva idei?
ionutzoo
Si eu am anvelope de iarna 175/70/r 13 fata-spate si nu am probleme.Nu inteleg de ce la voi ating.
rammstein_cata
Ai luat un viraj larg cam cu 40-50km/h?Oricum am observat ca de la un timp nu mai se aude nimic,poate s-a asezat ceva ca lumea acolo....
ionutzoo
Am luat viraj larg si cu 80-90km/h biggrin.gif .Nici o problema.Poate ca-ti atingea aparatoarea de noroi..se mai intampla,zic si eu.
cristi_supernova
Da, mie imi ating de apartorile de noroi, dar deja au inceput sa se toceasca aparatorile in curand nu vor mai atinge biggrin.gif
donlucyan
deci sa va spun ce am patit din cauza la niste anvelope pe 14 aseara cand veneam de la varamiu de la ploiesti 2 jegosi de politisti ma oprit pe dreapta si au inceput sa-mi zica ce cauti mai pustiulica cu jantele astea pe 14 pe masina sunt omologate?,eu nu stiam ce sa le mai zic si am zis nu sunt si ca sunt doar de proba si cand voi ajunge acasa le voi da jos si au inceput sa imi zica ca imi ia talonul plus amenda eu le-am zis ca sunt decat de proba si ca nu vor ramane pe masina si am scapat doar cu o amenda de 250ron si era sa imi ia si talonul norocul meu ca am scapat ,deci nu puneti anvelope mai mari decat cele descrise in talon ca alfel patiti ca mine.
Maskatu
Eu cand va spun ca nu merita bataia de cap cu jante mai mari de 13, spuneti ca sunt eu nebun si marlan. wink.gif
fuzzzy
Ce scrie pe PV-ul amenzii? Pentru ce ti-a dat de fapt amenda? Vezi ca doar te-au amenintat, puteai sa le lasi talonul si il luai inapoi dupa vizita la RAR cu jantele de 13".
Maskatu
QUOTE
Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
6. conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în certificatul de înmatriculare sau înregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;

QUOTE
Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
-anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;


Aceasta contraventie intra la clasa 2, adica 4-5 puncte de amenda. In prezent valoarea unui punct de amenda este de 67 de lei, asta inseamna ca amenda minima este de 268 si maxima de 335. Nu stiu cum de lui i-au dat 250...
donlucyan
deci mie mia dat amenda pt ca am avut jantele pe 14 pur si simplu si amenda a fost pe masura 250 ron din cauza nerespectari corespunzatoare a dimensiunilor din talon.
Maskatu
Da breeeeeeeee, asta am spus si eu, insa amenda MINIMA este de 4 puncte adica 268, si tie ti-a dat 250, asta nu inteleg. Zi mersi ca nu ti-a dat 5 puncte de amenda.
donlucyan
da si sa zic mersi ca nu mi-au luat talonul ca dupa ce nu am timp de nimik asta imi mai trebuia. smile.gif
ionutzoo
Pe unde te-au oprit?In ce localitate?
Ivdanyel
eu stiam ca te amendeaza si-ti ia talonul cand sunt si cei de la rar
donlucyan
ionutzoo-m-au oprit pe la boldesti . smile.gif si am mai avut o problema cu ei tot asa cand ma duceam la Cozminele dar atunci am scapat fara nimik.
spielbergl
Ce dimensiuni de anvelope ai avut?
donlucyan
185 60 r14 am avut .
adi_timisoara
pai pentru ce ai fost oprit defapt?si cum de s-au uitat ei fix la cauciucuri ....naspa,macar a mers bine masina cu cauciucurile si jantele alea?o poza ceva sa vad si eu cun arata masina cu acele roti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.