Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SOCANT.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Clipuri video
Filip
A mai fost pus clipul la "imbecili de peste hotare".

Cat despre comentarii... pentru mine este un motiv in plus sa devin ascet si sa ma rup de tot ce inseamna societate. N-am nimic de pierdut... dimpotriva.
Markos
Din fericire, la aia mai exista înca pedeapsa cu moartea. Pac-pac, si asta e.
Victoras2001
Si atunci de ce n-au facut coada s-o salveze?
Pare o regie de film prost. Ma gandesc totusi c-o fi un manechin. E prea greu sa cred ca aia eraqu oameni si treceau pe langa un copil. Refuz sa cred.
Andy_ACS
Oare cum pot fi oamenii asa animale?
sorin1983
Oare cum pot fi numite niste animale oameni?
Victoras2001
Aia n-are cum sa fie reala. Sunt complet nefiresti reactiile. Nu sunt caracteristice speciei umane. Te strambi de groaza daca vezi un caine cu matele scoase, cum dracu sa nu schitezi niciun gest cand treci pe langa un copil strivit, intr-o balta de sange? Alea nu-s reactii firesti.
Markos
Primul sofer, cel care a lovit-o, reprezinta culmea sadismului si a urateniei umane pe Pamant. A izbit-o, a calcat-o cu roata din fata, a oprit, simtind lovitura, dupa care a plecat usoooor, strivind-o cu roata din spate.

Repet: noroc ca au pedeapsa cu moartea. Altfel, ar fi fost nedrept.
Victoras2001
Du-te ma. Si al doilea? Ba, piatra daca era, o ocolea. Cum sa treci pur si simplu peste o fiinta umana? Bun, o lasi acolo. Dar o ocolesti, nu treci cu troaca peste ea. Iar primul, a lovit-o, s-a oprit, apoi a trecut si cu rotile din spate peste ea. Nu vezi ca totul e nefiresc?
E imposibil ca o fiinta umana sa fie atat de lipsita de reactie, e impotriva firii. Ca sa nu mai spun ca acolo sunt vreo 5-6 roboti, nu fiinte umane. Nu pot fi toti "inumanii" din lume, in acelasi loc, la aceeasi ora.
yhattori
cauta tu in google images "chinese foot binding".

cauta "chinese gender imbalance".

femeia e cetatean de mina a doua in china.
Markos
Pictorase, scena e reala, din pacate. Fetita a murit la spital. Ambii soferi au fost arestati, dupa ce filmul a explodat în toata lumea. Uite stirea de pe CNN.

Aia doi soferi probabil ca-s la doi metri sub pamant, la ora asta. Au facut China de ras si sefii rosii nu iarta asta.


QUOTE
The video clip showing the toddler being hit, ignored, then dragged away by the woman. Later in the clip, it features interviews with the elderly woman in Cantonese. Here’s a translation of what the woman said.
While cameras looked on, she tried to comfort a grieving family member, saying she was trying to call for help from many people.
Later on, in interviews, she described how she dragged the girl to side, then how she went out looking for help.
The reporter at the 2:20 mark asked “at that point, were you looking for people to help?”
The woman said she asked people all around, but no one acknowledged my pleas.
Then the reporter asked at the 2:30 mark: When you took her aside, was she conscious?
The woman said, “Yes, she was awake. One eye was closed, one eye was open,” then added that the girl was really heavy, and she didn’t have the strength to carry her, leaving her to look for help.
“Why didn’t so many people walking help?” she asked reporters at the three-minute mark, saying she walked all over the place, including the nearby stairs. She said she was asking passersby “why aren’t you helping?”
The reporter asked at the end, “Were you scared about the inconvenience of helping out?”
The women replied: “I wasn’t thinking about that. I wasn’t thinking about whether I should bother.”
Victoras2001
Mda. Recunosc ca fac eforturi teribile pentru a-mi explica lipsa totala de reactie, impasibilitatea teribila a trecatorilor. Repet, nu e fireasca, nu e caracteristica speciei umane. Mi-e greu sa cred ca din 10 000 de oameni ar reactiona 10 ca aia.
Nu. Totul e mult prea nefiresc, chit ca e real.
Totul are explicatie pe lumea asta. Problema mea e ca nu pot gasi explicatia pentru reactiile alora.
Filip
Tot ce banuiam eu in copilarie despre oameni, dar ca si Victoras, parca nu-mi venea sa accept (aici educatia e de vina), se pare ca este real. Intre civilizatie si legea junglei este o granita foarte fina, degeaba ne dam noi cu secolul XXI, cu drepturile omului si altele, ca omul tot animal este in esenta. Ala cu duba alba si-a vazut de interesul lui (probabil s-a gandit ca daca se da jos din masina il linseaza lumea) iar ceilalti au zis ca fetita era in oras, si cineva tot o sa o salveze, si au preferat calea cea mai simpla pentru ei, sa nu se implice.

Daca fetita era pe o strada pustie, era probabil sa fie ajutata mai repede. S-a si facut un studiu parca pe tema asta. E ceva legat de comportamentul de turma, ma rog n-am retinut. Oricum omul e prost, si oricat de avansata ar fi omenirea, in anumite situatii tot ca animalele ramanem.

Cea mai corecta pedeapsa in cazul de fata, ar fi sa faci vinovatii sa simta cruzimea la care au supus copilul. Si ma refer nu neaparat sa le fie zdrobit bazinul cu vreo greutate, ci sa simta groaza copilului, pe care probabil a simtit-o cand a trecut ala cu a 2-a roata peste el. Lasand la o parte durerea. Sa-l tina in tensiunea aia (daca s-ar putea constant) vreo cateva saptamani, pana si-ar pierde mintile. Daca s-ar putea sintetiza un drog care sa dea starea aia de groaza, de frica de moarte, de neajutorare, ar fi cea mai buna pedeapsa. Sa ramana o leguma dupa aia, sa aiba creierul ars. Si sa fie lasat asa in viata.
Markos
La aia, viata omeneasca e nimic. Cica ar fi declarat primul sofer (nu stiu daca e legenda ori ba) ca, dupa ce a lovit fetita, s-a gandit ca l-ar costa vreo o suta de mii de yuani tarasenia, cu spitalizare & shit, ce-or avea ei pe-acolo. Pe cand, daca da coltul copilul, rezolva cu 10-20 de mii, pretul pietei.

Bine, io cred ca asta-i legenda, dar, oricum, ne arata cam cum sta treaba pe-acolo. Cu bani cumperi oameni.

Ghinionul lui a fost cu camera aia, ba, mai mult, c-a transpirat înregistrarea în afara Chinei. Habar n-am cum, ca astea-s cazuri rarissime.
Rimio de Vassur
pe unul din siturile care au publicat filmuletul asta era si o posibila explicatie la intrebarea "de ce nu au intervenit trecatorii": pentru ca au un precedent recent, in care cineva a intervenit sa ajute o victima, dupa care a fost dat in judecata, a pierdut si a fost obligat sa palteasca o parte din cheltuielile de spitalizare. ciudata tara.

si eu am crezut la inceput ca e manechin capcana pus de politie. primul sofer, hai, e imbecil, s-a speriat si a fugit, dar al doilea ... cred ca l-au impuscat deja, la astia nu trebuie mult si nu dureaza mult.
Filip
Markos, daca ala a actionat atat de crud, crezi ca nu a si gandit la fel? Mai rau. Omul gandeste crud, si pe urma se comporta cat de cat uman. Mereu gandul e mai murdar. Ce, asta crezi ca a trecut cu osia spate peste copil de frica? Pai paraliza ala acolo, nu mai putea sa apese nici ambreaj nici nimic, daca avea cea mai mica urma de empatie.
Val3ntin0
QUOTE(Rimio de Vassur @ 20 Oct 2011, 00:33)
pe unul din siturile care au publicat filmuletul asta era si o posibila explicatie la intrebarea "de ce nu au intervenit trecatorii": pentru ca au un precedent recent, in care cineva a intervenit sa ajute o victima, dupa care a fost dat in judecata, a pierdut si a fost obligat sa palteasca o parte din cheltuielile de spitalizare. ciudata tara.


Stai linistit, nu suntem departe.. ex: merg cu cineva sa depuna o plangere la politie intr-un caz de inselaciune.. persoana nu vrea bani, isi plateste paguba la patron, dar vrea sa traga un semnal de alarma sa se avertizeze si alte firme, ca sa nu se mai intample.. rezolvare? nu exista a cazului in Romania, le lipseste legislatia necesara, ba mai mult peste asta, fi atent>> daca se constata ca a fost neglijenta in serviciu, tot reclamantu mai da si o amenda!
Am zis ca nu aud bine.. vi si reclami ca victima o inselaciune si tot tu esti de vina..Scumpa Romanie! RO_flag.gif
Mariusgl
Probabil gandirea chinezilor a fost influentata si de legea cu nasterea unei fetite(cred ca stie toata lumea ca daca o femeie naste o fetita,iar la a2-a nastere fatul e de acelasi sex,se intrerupe sarcina).Cel putin e si asta o teorie...dar totusi sa se ajunga asa departe...e cam inuman.
SiloS
Ehhhh, si-asa erau multi tare!...

Chiar si ei sunt constienti ca sunt prea multi, tocmai de aia sunt indiferenti.
iulian'71
QUOTE(Filip @ 19 Oct 2011, 22:37)
A mai fost pus clipul la "imbecili de peste hotare".

Cat despre comentarii... pentru mine este un motiv in plus sa devin ascet si sa ma rup de tot ce inseamna societate. N-am nimic de pierdut... dimpotriva.
*



Chinezioii care au trecut pe langa ea trebuie taiati cu lama si sarati si piperati pana crapa. Or fi ei multi dar sunt destui natangi si insensibili in China. Ma mir ca nu au confundat fetita cu un caine sau maimuta ca ar fi mancat-o la cina.
spy_oh_joy1389
Stirea de aici e comparabila cu stirile de la ora 5 de la noi.
Filip
Asa bagati totul in derizoriu, pana la urma e si normal nu? Lu` ala din dubita i-a fost frica sa coboare din dubita sa scoata copilul de sub masina ca-l linsa lumea, la lume le era frica sa se implice, ca erau luate in vizor de autoritati, si poate stateau o zi doua la sectie pentru cercetari (probabil s-o mai fi auzit de erori judiciare si pe la ei), parintii se distrau si ei, si na, e normal sa nu ai mereu copilul in ochi... deci pana la urma Sfantu` Duh` e de vina pentru ce s-a intamplat.

Vedeti ce usor e sa gasim circumstante atenuante. A murit un copil in chinuri. Ei si ce? Mai facem 2. Asta e mentalitatea omului.

La fel si cu ala care a taiat coarda muncitorului, de-a cazut de la 15 metri pe asfalt. A avut omul un moment de furie. Ei si ce? E omeneste sa te enervezi. Da ma, da ala a ramas terminat pe viata, nu mai poate munci, nu mai poate merge. Si ce? Asta e, am gresit. Gata, s-a rezolvat. Ati vazut ce simplu e?
DragosP
Omor din culpă, nebunie temporară etc.
corbex
E nevinovat. Bautura a fost de proasta calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.