Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum e cu masinile din Germania?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
pastia
Imi poate spune cineva daca trebuie Euro 2 sau Euro 3 ca sa bagi o masina in tara si cam cat costa vama ? Incerc sa vad si eu daca renteaza sa-mi aduc un Golf III din Germania. Ma gandeam ca decat sa dau 5000E aici pe o Solentza second-hand, imi pot lua din Germania cu 2500E un Golf III in stare foarte buna! Golf III ce Euro are ?
horiajam
eu stiam ca iti trebuie Euro 3
vama parca ajunge la un Golf III pe la 2000 Euro
Codrin
pentru vama exact vezi in cataloagele de profil.
in functie de am, motor, etc

pe de alta parte, golf de 10 ani in stare foarte buna(???) sau solenza de 2 ani
mhhhh.....
Ov
un amic si-a adus un focus din 2001, 60.000km (carte de service + toate facturile), tdi, break, si toata distractia (el l-a adus, nu a folosit intermediari) l-a dus la ~8500 euro (cu drum, vama, rar, inscriere, asigurare, TOT)

P.S. musai tb sa fie E III
mumulacke
am si eu o intrebare mai prosteasca unsure.gif : ce criteri trebuie sa indeplineasca o masina ca sa aiba euro 3?? sad.gif
brunner
Sa fie pe lista de aici:
http://www.rarom.ro/euro3.html

Daca nu e, poti face o cerere de omologare, dar slabe sanse. Formularul e tot acolo.
AND
Totusi , ca sa merite sa-ti aduci masina din Germania , trebuie sa ai relatii p'acolo , sa stii ca masina pe care o iei e in stare perfecta si este ceva care merita intradevar. Un golf III , pe langa faptul ca are mai multi km la bord decat poti sa numeri , este si foarte vechi! 9 ani minim , 12 ani maxim. Sigur , un Golf III merita daca gasesti unul in stare foarte buna chiar aici in RO. Dar sa-l aduci din germania , nu merita deranjul. Mai bine Solenza!

Solenza este practic , compromisul ideal intre pret si valoare. La 5000 euro, o Rapsodie din 2003 , cu 25-30k km la bord , in stare perfecta este o alegere mult mai isteata decat un Golf III adus vai de el din Allemagnia. Daca sustii ca preferi Golf III pentru , confort , tinuta de drum si dotari , gandeste-te la un Cielo sh!
litza
Golf III nu are Euro III. Abia masinile de prin 2000 , adica Golf IV au Euro III. In Germania exista si o norma intermediara intre euro 2 si 3, numita d3. Masinile d3 nu le poti inmatricula in rsr.
alx
cand ma interesa pe mine, acu un an, am aflat ca sunt si d3-uri care sunt euro3 si sunt si d3-uri care nu sunt euro3. loterie daca vrei sa cumperi ceva din 99-00...
litza
Nu e chiar loterie daca esti informat. Cu lista aia de la rar, cauti masina care are codul motor in acea lista.
razzu
si plus ca din cate stiu ca sa potzi s-o inmatriculezi tre sa nu fie mai veche de 8 ani... sad.gif
brunner
Crezi ca gasesti masina mai veche de 8 ani cu euro3? smile.gif
TheSaiLor
Poate sa aiba si 20 de ani. Obligatoriu este EURO 3!!!! Iar la masinile non Euro 3 se poate monta un catalizator, se face diagnosticare la RAR, se face omologare daca se constata indeplinirea normelor ... si te ajunge ca mai bine iti iei una noua din RO.
madalina
Exista si o norma de vechime, nu numai euro3.
nicolau.cosmin
QUOTE(madalina @ 9 Jul 2005, 00:15)
Exista si o norma de vechime, nu numai euro3.
*



Da, maxim opt ani vechime!
pastia
Pai si voi pana la urma zicetzi ca mai bine tot din Romania imi iau ? Aveti dreptate si cu Glofu ala ca e fff vechi, dar pe de alta parte, foarte multa lume mi-a spus clar sa ma orientez inspre adus din Germania. Nu stiu cum sa fac sa pot compara foarte exact cele doua variante, pentru ca nu stiu exact cum e treaba asta cu Germania.... oricum, nu vreau Golf neaparat, e vb de ales intre masina second-hand de la noi , sau de adus din Germania, la modul general.
madalina
Daca aduci o masina din Germania, trebuie sa iei in calcul si costul drumului, plata verificarii de acolo - ATENTIE!!! si acolo se fac magarii , accizele - se platesc la valoarea de catalog a masinii, nu intereseaza pe nimeni cat ai dat tu in mod real pe masina, comisionul vamal. Pentru a nu plati taxe vamale trebuie sa ai ecrtificatul euro1 care atesta faptul ca masina este produsa in UE.

TVA-ul german (VAT-ul) il recuperezi.
ydaniel
eu zic ca merita!dar trebuie sa vb cu cineva care a mai fsot pe acolo si s-a ocupat de asa ceva!merita sti site-ul www.mobile.de
uita-te acolo!
Sony
QUOTE(AND @ 7 Jul 2005, 02:37)
Un golf III , pe langa faptul ca are mai multi km la bord decat poti sa numeri , este si foarte vechi! 9 ani minim , 12 ani maxim.
*


Expertule, un Golf 3 are minim 7 ani si maxim 14. E vorba de aritmetica simpla daca tii cont ca aceasta generatie a fost fabricata intre 1991 si 1998. wink.gif
CT-12-VVV
golf 3 nu ai cum sa-ti aduci aici defapt il poti baga in tara dar nu il vei putea inmatricula !! golf 3 nu are euro 3 .. acolo iti poti monta euro 3 pe masina dar masina trebuie sa fie dotata cu acest catalizator din fabrica... crezi ca putini au incercat sa faca chestia asta? smile.gif .. nu merge .. eu nu am putut aduce un audi tt deoarece nu avea euro 3 .. doar sa aduci golful si sa rezolvi prin recarosare dar nu merita .. sau sa-l inscrii pe fundatie sau sa-l inmatriculezi ca pe o donatie asa stiam ca mai merge .. dar e complicat si pt un golf 3 nu merita deloc.. daca vrei sa iesi mai ieftin incearca sa-ti aduci un ford focus care are chiar si euro 4 (unele modele mai noi ) si pe care daca il gasesti cu o aripa lovita un far spart si bara zgariata un pic deja il iei la 4000 euro .. euro 3 s-a montat dupa anul 2000 .. am inteles ca se vor impune normele euro 4 curand !!! bafta ! mergi pe ford astia au euro 4 chiar din 2001 !!!
romeo.suta
QUOTE(pastia @ 9 Jul 2005, 14:02)
Pai si voi pana la urma zicetzi ca mai bine tot din Romania imi iau ? Aveti dreptate si cu Glofu ala ca e fff vechi, dar pe de alta parte, foarte multa lume mi-a spus clar sa ma orientez inspre adus din Germania. Nu stiu cum sa fac sa pot compara foarte exact cele doua variante, pentru ca nu stiu exact cum e treaba asta cu Germania.... oricum, nu vreau Golf neaparat, e vb de ales intre masina second-hand de la noi , sau de adus din Germania, la modul general.
*





O masina cumparata din Germania normal ar trebui sa fie in stare mai buna decat una cumparata de la noi , daca folosesti intermediari poate o sa ai surprize , de obicei intermediari aduc masini busite si le baga direct in service si doar dupa aia ajunge la tine , iar daca mergi tu dupa ea trebuie sa ai un minim de cunostinte ca sa poti sa o verifici sa nu ramai la jumate drumul cu ea , si binenteles taxe si altele , parerea mea este sa-ti cauti aici o masina buna , iei un mecanic cu tine si o verifici , eu cel putin asta fac in momentul de fata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.