Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Politia rutiera
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
maxiK
Haideti sa va povestesc pentru ce a primit amenda un priten de-al meu.
Astepta la semafor, in zona policlinicii vitan, dorind sa faca dreapta. Se pune culoarea verde, iar tipul din fata (iete ca nu era femeie) vorbea de zor la molecular, nervos asta (prietenul) incepe sa-i dea claxoane, nimic nu se intampla, iar caxoane dupa care incepe sa-l injure 022.gif 251.gif Se pune rosu si imediat apare organu`. Ii face semn celui cu molecularul ca dupa ce se pune verde sa opreasca undeva pe dreapta, spunandu-i si amicului meu sa faca acelasi lucru.
Ehe, primul amenda pentru ca a vorbit la molecular iar amicul amenda pentru ca a injurat 173.gif wacko.gif blink.gif
Pe PV era scris: conducatorul auto........ a adresat injurii participantilor la trafic, conform art. 182 al. 18 amenda de la 70 RON la 300 RON (parca). Si uite asa a platit 35 RON pentru ca s-a enervat in Trafic laugh.gif biggrin.gif
asybo2002
pai organu are dreptate...legal vorbind...dar asa se obtine educatia chiar daca te enerveaza un dobitoc tu trebuie sa ramai cakm...faza in Londra...se duce fratele meu la o conferinta...seara o lua si el la picior sa vada una alta...la un moment dat da sa treaca la o trecere de pietoni...venea spre ea si deja soferii opreau...asta pe principiul romanesc ba punea piciorul ba il ridica...din prostie si apoi din dorinta de a testa ce fac aia a tot frecat-o pe trecere si a trecut in o gramada de vreme...nimeni nu l-a claxonat ba chiar nici nu se uitau la el mai degraba prin el...cum a pasit dincolo cum au plecat aia...nu ca la noi prin spatele tau...cu cuvinte minunate, cu scarturi etc...intr-un stat de drept nu iti faci singur dreptate...
RIon
corect. nu iti faci singur dreptate, si nu incurajam manifestarile de gen aici pe forum.
in rest...organu'e organ... el interpreteaza legea smile.gif
cosmin_m
Putea sa-i dea amenda si pentru ca a claxonat.
MoneyTalks
Bine ca i-a dat amenda smile.gif Se pare ca militia romana tinde, incet, sa devina... politie... smile.gif
bogdan_o
Mie mi se pare corect. Primului amenda ca a vorbit la telefon, celui de-al doilea amenda ca nu a putut sa-si tina limba in gura. Primul poate invata din asta ca data viitoare daca vorbeste la telefon sa catadicseasca totusi sa se si miste cand se pune verdele, cel de-al doilea poate data viitoare isi pastreaza vorbele de duh pentru el, asta daca vrea sa isi pastreze si banii in buzunar.

@Asybo, eu la persoane care fac ce a facut amicul tau le-as trage vreo 2 suturi in c*r sa se invete sa nu mai faca misto. Din cauza unui destept ca asta era sa iau amenda. Statea ca boul pe marginea trecerii si se tot fataia pe acolo. Garcea a crezut ca nu i-am acordat prioritate si m-a oprit, dar m-a lasat in pace dupa ce a vazut ca desi trecuse aproape un minut si drumul era liber desteptul ala tot nu a traversat. Dar cum era daca i se nazarea sa treaca intre timp. Nu o luam in barba din cauza unui mistocar?
viulian
Baieti, mie mi se pare corect, dar din alt motiv!

Adica.. haideti, vrem sa ajungem o societate de reprimati ? Fara agresiune ? Adica daca ala e bou, eu nu am voie sa ma revolt fiindca legea imi dicteaza ce sa simt afectiv ?

Nu.. ma voi revolta la fel de usor, si daca nenea politaiu vrea banu, il achit si cer chitanta!
DRE
Te poti revolta, dar intr-un mod civilizat. Poti taxa un comportament idiot prin apostrofari, in limita bunului simt. Injuriile nu atrag decat alte injurii, poate chiar violenta. Nu te alegi cu nimic bun, plus ca in loc sa il faci pe ala sa constientizeze ca merge ca o cizma, il faci sa se apere prin agresiune, devenind o victima (a agresiunii tale). Spuneti-mi si mie, daca faceti vreodata o gafa, reactionati la fel daca cineva va atrage atentia batandu-va obrazul sau daca va injura si va ia eventual la omor? Numai in parnaie violenta este raspunsul la orice provocare, de multe ori aceasta poate fi chiar si o privire... Nu confundati civilizatia cu infrangerea, cu capul plecat, cu rusinea etc. A fi civilizat e o calitate, nu o rusine!
Lacaru
Desi cateodata este foarte greu sa ne abtinem, cel mai bine este sa ne menajam nervii si sa ne pastram calmul. Ce rost are sa mai adaugam inca un motiv de stres la stresul cotidian la care suntem supusi.
litza
Nelegat de politia rutiera, ieri am asistat la ceva incredibil.

Niste politai pe scootere, au luat la intrebari niste pierde vara care stateau pe iarba si consumau alcool. Poate totusi mai exista vreo speranta sa ne civilizam cu bata, daca nu altfel. smile.gif
dRg
He he , imi aminteste de cand am dat eu examenul. Acu vre-o 9 ani.
Eram in masina (conducea un examinat) cu nenea politistu (caci randul meu trecuse), si unul exasperat de pe strada a scos capul pe geam si injurii ... alea ... alea.

Nenea politistul , a zis stop, dat jos si amenda pleosc.
Ceea ce mi sa parut corect. Tine de civilizatie si educatie. Saracul de la volan era transpirat, incordat ... si vine ala shme ... wacko.gif
bomicabomic
QUOTE(bogdan_o @ 8 Jul 2005, 00:37)
Din cauza unui destept ca asta era sa iau amenda. Statea ca boul pe marginea trecerii si se tot fataia pe acolo.
*


Bogdane, de fapt e un joc de-a soarecele si pisica. Pietonul sta pe ginduri ca nu stie intentia noastra, iar noi nu stim intentia pietonului.
Dar ti-ai pus vreodata intrebarea de ce?

Pentru ca la noi :
1. se vine tare si pietonul nu poate aprecia daca opresti sau nu
2. pietonul angajat pe trecere nu benefiaza de acelasi tratament din partea soferilor. Adica, daca el e pe portiunea de banda 1, soferii (unii, dar tinde sa se generalizeze) de pe banda 2, n-au nici o gara sa opreasca, trec, mama-mama. Si normal ca-l sperie si nu stie ce sa mai faca.
Ba , citeodata se mai si-ntoarce si tu esti in pozitie de plecare.

Sa fim seriosi, ca nu se respecta regulamentul la singe ceea ce in tari cu apa calda nu se intimpla.
Ne complacem in ideea, noi soferii avem intotdeauna dreptate, ei, pietonii la fel. Cale de mijloc nu exista.
Sony
Ieri eram pe Victoriei si am asistat la o faza. Un tip cu un Ford Fiesta si o tipa cu un Golf oprisera blocand intrarea pe o straduta. Apare Passatul politiei si le cere sa plece de acolo intrucat au oprit aiurea. M-am bucurat ca organul isi face treaba. Dar bucuria mi-a fost de scurta durata. Tipul s-a urcat in Ford si l-a tras mai incolo, insa tipa a asteptat sa plece politistii si a coborat impasibila din masina fara sa o miste un cm. Politia a considerat ca e suficient doar sa dea din clanta, dar se pare ca tipa stia mai bine cum e cu clanta!
ovidiusoft
Pai asta pana o sa-i invete cineva pe politisti sa stea impasibili, nici sa nu se uite la sofer, si sa scrie linistiti amenda, ca la americani. Si daca soferul face scandal, inca o amenda. Si inca una. Punem pariu ca pe la a 4-a, a 5-a, nimeni nu mai sufla si-si muta masina urgent? smile.gif
bogdan_o
Bomica, da ce spui tu e adevarat. Insa te cam prinzi de pietonii care chiar vor sa traverseze dar nu au curaj. Cel de care ziceam eu statea pe trotuar si nici nu se gandea sa traverseze. Traficul era moderat, deci nu era sa zici ca nu avea curaj. Pur si simplu statea pe trecere. Dupa mine au mai trecut inca vreo 2-3 masini si dupa aia pauza, nu mai venea nimeni. El tot nu a traversat. Poate facea misto stiind ca e masina Politiei mai incolo si vroia sa vadac cati opresc, poate chiar nu vroia sa traverseze. dar atunci nu putea sa se miste de pe trecere?
bomicabomic
Bogdane, eu vorbeam la general nu de cazul tau.
bogdan_o
Pai atunci cam ai dreptate. Ca si eu cand traversez intai fac vreo 2-3 pasi, asa, mai timid. Dupa care, daca vad ca opresc unul-doi trec mnai departe. daca nu mai stau, ca nu mi-ar surade ideea de a ajunge stick-er pe capota unuia.
oli_h
Poate facea misto stiind ca e masina Politiei mai incolo si vroia sa vadac cati opresc, poate chiar nu vroia sa traverseze. dar atunci nu putea sa se miste de pe trecere?
*

[/quote]


Pai organu ce facea acolo? Ii oprea doar pe soferi ?pe pietonu' netraversant de ce nu l-a intrebat de sanatate daca tot jena ?
bogdan_o
De ce, nici eu nu stiu. Dar la cati pietoni am vazut ca traversau aiurea prin fata organelor care ramaneau impasibile, nimic nu ma mai mira. Pe unii chiar erau sa-i ia masinile dar organele nimic. In schimb opreau soferii pentru "controlul de rutina". Deci, fara comentarii.
Codrin
si acum pentru ce nu se mai dau amenzi:

Parlamentul Romaniei a dat liber la injuraturile adresate politistilor, dar si altor categorii de functionari publici care, prin natura meseriei lor, se confrunta cu diversi delincventi sau infractori. Potrivit Legii nr. 160, publicata in Monitorul Oficial nr. 470 din 2 iunie a.c., injuriile sau alte cuvinte calomniatoare adresate politistilor nu vor mai fi pedepsite. Legea sus mentionata aproba ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58 din 23 mai 2002, privind modificarea si completarea unor dispozitii din Codul penal referitoare la infractiuni contra demnitatii si infractiuni contra autoritatii. Prin aceeasi lege insa se prevede in mod special ca se abroga intregul aliniat nr. 1 al articolului 239 Cod penal.

Aceasta prevedere, de acum nula, arata ca insulta sau calomnia savarsita nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directa contra functionarilor publici care indeplinesc functii ce implica exercitarea autoritatii de stat aflat in exercitiul functiunii, ori pentru fapte indeplinite in exercitiul functiunii, cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani.

Practic, oricine va putea injura in voie politisti sau alti reprezentanti ai institutiilor publice fara a risca sa primeasca nici macar o banala amenda.
hotnews.ro

asta chiar n-am inteles-o. le intrece pe toate. adica daca injur pe unul in trafic imi iau amenda, dar daca injur organul in timp ce mi-o scrie nu are ce sa-mi faca biggrin.gif. nu ma caracterizeaza, insa destule specimenele vor zice cu varf si indesat.
cosmin_m
Nu cred. Nu mai este fapt penal, dar asta nu inseamna ca nu e contraventie. Te incadreaza la perturbarea ordinii si linistii publice, probabil pe baza articolului pe care il folosesc cand te amendeaza daca injuri in trafic, nu?
Politistii, inainte de a fi politisti sunt oameni, deci beneficiaza de toata legislatia pe care te protejeaza si pe tine ca cetatean ( poti da pe cineva in judecata ca te-a injurat).
E stupid totusi sa faci puscarie daca injuri un politist. O amenda de 50-100 de milioane e mult mai potrivita. Probabil ca nu s-a facut uz de articolul in cauza si d-asta au renuntat la el.
bogdan_o
Exact cum spune si Cosmin. Daca injuri pe cineva in trafic nu faci puscarie. Iti iei amenda. Acum, daca injuri un politist nu mai faci puscarie cum era inainte, dar de amenda nu scapi. Si daca te tine buzunarul poti sa continui sa injuri. Dar cine o poate tine la infinit asa.
Vlad Georgescu
Cum adica cine o poate tine tot asa? Te gindesti citi bani vrei sa dai pe injurat politisti, si il intrebi "Domnu politist cit pot sa va injur ca sa iasa amenda de maxim X mil?"

El iti spune.. dupa care tu injuri in cantitatea indicata.

Intrucit legea specifica un interval in care se poate da amenda, cred totusi ca optim este sa injuri cit mai mult si injuraturi cu quad damange.

Mai mult decit maximul nu are cum sa-ti dea, decit daca pe linga amenda pentru injuraturi te mai incadreaza si la altceva.
Bobo
Parlamentul da liber la injurat politistii

Parlamentul Romaniei a dat liber la injuraturile adresate politistilor, dar si altor categorii de functionari publici care, prin natura meseriei lor, se confrunta cu diversi delincventi sau infractori. Potrivit Legii nr. 160, publicata in Monitorul Oficial nr. 470 din 2 iunie a.c.

, injuriile sau alte cuvinte calomniatoare adresate politistilor nu vor mai fi pedepsite. Legea sus mentionata aproba ordonanta de urgenta a Guvernului nr.

58 din 23 mai 2002, privind modificarea si completarea unor dispozitii din Codul penal referitoare la infractiuni contra demnitatii si infractiuni contra autoritatii. Prin aceeasi lege insa se prevede in mod special ca se abroga intregul aliniat nr. 1 al articolului 239 Cod penal.

Aceasta prevedere, de acum nula, arata ca insulta sau calomnia savarsita nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directa contra functionarilor publici care indeplinesc functii ce implica exercitarea autoritatii de stat aflat in exercitiul functiunii, ori pentru fapte indeplinite in exercitiul functiunii, cu

inchisoare de la 3 luni la 3 ani. O data abrogata aceasta sanctiune este lesne de inteles reactia infractorilor care, si asa, dadeau mari batai de cap politistilor.

Practic, oricine va putea injura in voie politisti sau alti reprezentanti ai institutiilor publice fara a risca sa primeasca nici macar o banala amenda.

Politistii s-au aratat revoltati fata de aceasta modificare legislativa in conditiile in care oricum, in ultimii ani, s-a creat un puternic dezechilibru intre noile drepturi capatate de infractori si mijloacele legale ramase la dispozitia anchetatorilor.

Gandul, Dan Carbunaru, 09 iul 2005
cosmin_m
Bobo: s-a mai dat citatul
Vlad_Georgescu: Poti sa-ti iei amenda de la politist ca functionar pentru ca injuri (nu conteaza pe cine) si te poate da in judecata ca cetatean sa-ti ceara daune ca l-ai inoportunat. Daune ceri cam cat crezi tu ca a fost "damage"-ul ila injuratura in speta.
Probabil ca poti deschide cate in caz pentru fiecare injuratura in parte smile.gif
Vlad Georgescu

Atunci solutia e simpla: il injur numai cind n-are martori. wub.gif
erica
Corect.Unii nu pot fi educati decat cu bata.
Sony
QUOTE(Vlad Georgescu @ 12 Jul 2005, 00:14)
Atunci solutia e simpla: il injur numai cind n-are martori.  wub.gif
*


Poate isi fabrica niste martori! biggrin.gif
bertro
QUOTE(maxiK @ 7 Jul 2005, 07:11)
Haideti sa va povestesc pentru ce a primit amenda un priten de-al meu...


hmm, deci ar fi cazul sa ingrop "securea razboiului", a se citi "degetul mijlociu" pe care il arat din abundenta (insotit de claxon, desigur) desteptilor care imi taie fata sau babelor care traverseaza pe unde le tuna lor, in plus fara sa se asigure si (parca de-al naibii) uitandu-se mereu in sensul celalalt, parca intentionat sa-ti arate ca nu le intereseaza ca vii spre ele.

de injurat nu injur ca nu are rost. pana dau jos geamul la harbul meu ajung deja cu 2 km mai incolo si sa injur cu geamul inchis e stupid, m-as injura singur, ca oricum nimeni nu te aude biggrin.gif tin minte ca am asistat acu vreo 2 zile la o faza de am ras cu lacrimi: trecere de pietoni pe o straduta ingusta. eu oprit pe un sens, din fata venea tare un "viteaz". un pieton nehotarat il incurca si omul opreste si se pune sa boscorodeasca de mama focului (cu geamurile inchise). clar ca nu se auzea nimic, doar vedeai un omulet rosu la fata care se agita dupa volan de ziceai ca-i sarit de pe fix.

asa ca mai bine un claxon si un deget ridicat elegant si vizibil la 360 de grade cu zambetul pe buze. sau si mai bine, ignore si life goes on.
bogdus
Daca e vorba de ce poate face politia, sa va zic si eu una.
Fratele unui coleg de-al meu de serv.a fost oprit de un politist pe strada si a luat amenda pentru ca avea lipite anunturi cu "masina de vanzare" pe geamurile laterale din spate. Si cand s-a dus la politie sa conteste amenda, cel cu care a vorbit nu i-a venit sa creada ce a putut face acel "brav" politist si i-a recomandat sa il dea in judecata. 04.gif
bertro
zice in lege:

CAPITOLUL X
Art. 237. (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine in urmatoarele situatii:
[....]
o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale, care restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, sau care impiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare

deci putea sa fie si mai golan politistul daca avea chef wink.gif
dadu221
adica tu te asiguri aruncand privirea prin geamurile laterale din spate??
AND
Eu DA! Am pus peste oglinda retrovizoare standard , una imensa ! Vad si unghiurile moarte ph34r.gif
dadu221
si daca ai fi condus un papuc acoperit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.