Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eleron SolenZa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
marynytu
Buna seara ... Sunt interesat de achizitionarea unui eleron de solenza cu stop frana semnalizari si alte chestii dar nu stiu ce marime mi-ar trebuie ... cine si-a pus si cunoaste dimensiunea il rog sa ma ajute . !
marius80_eugen
Eleronul de SLZ original , de Scala , NU are stop pe frana sau alte prostii .
Daca vrei sa cumperi un eleron , da anunt la bursa ! Daca vrei sa stii marimile de prindere a unui eleron compatibil , sa stii ca difera de la un eleron la altul si probabil ca se lasa cu gauri in hayon .
casspy
O sa arate super cu eleronul :X
andr3y_yoo
am eu un eleron daca vrei tongue.gif a fost pe masina mea
Iulikk
Bă... acu' fie-mi iertata bagarea in seama... da'-ntr-o luna si-o fi gasit omu un ieleron. Cred ca il pune sa stabilizeze herghelia de 70 de cai de supt capota. Unu de boeing cica e bun.
andr3y_yoo
da am vazut dupa ce am postat ca e de 1 luna da cn stie smile.gif) poate alt doritor
stau cu el pe dulap de cateva luni si n'am ce face cu el
3n3
salutare si La Multi Ani tuturor !
Andrei despre ce eleron este vorba ? in ce stare ? astept un PM cu detaliile si un pret wink.gif
marynytu
inca nu mi-am gasit astept poze cu el si un pret
kondl
QUOTE(Iulikk @ 31 Dec 2011, 19:07)
Bă... acu' fie-mi iertata bagarea in seama... da'-ntr-o luna si-o fi gasit omu un ieleron. Cred ca il pune sa stabilizeze herghelia de 70 de cai de supt capota. Unu de boeing cica e bun.
*


si daca vrea omul sa isi puna eleron pe masina, care o fi problema?
nu poate sa isi puna decat ca sa stabilizeze cei 70 cai? asa pt aspect nu se pune?
3n3
rautati gratuite ..... cert este ca eleronul (cel original bineinteles) ii schimba foarte mult aspectul solenzei in bine.

3 Jan 2012, 15:30:
Andrey lasa un nr de tel pe privat te rog , nu pot trimite PM :|
IRONICK
QUOTE(Iulikk @ 31 Dec 2011, 19:07)
Unu de boeing cica e bun
*
Nu mai, ala este flitru.
AR-18-MOS
Am eu un eleron de vanzare, de cand am avut SLZ. ( popa.gif )
user posted image
bubuxxxxl
la ce pret il ai?sunt interesat!lasa-mi si mie un nr de tel sau un mess ca inca nu pot sa dau pm! blush.gif
shake
@mos cat vrei pe perdeaua cu spider-m3n ? accepti plata cu POS ?

edit: sa-mi spui daca mai are toate ventuzele
Iulikk
Numa' bun eleronu pt uscat rufele pe el.
b17kzm
radmasa.gif unde gasesc si eu un eleron de solenza si la ce pret ? radmasa.gif
Iulikk
Ce ti se pare asa de ras?
b17kzm

nu este de ras ci ma oftic ca nu gsesc ce vreau!
george_scala_2004
dezmembrari ? radmasa.gif laugh.gif
COSMIN-uau
pai pune o poza cu ce vrei poate te ajutam
by_pilu
eleron original de solenza .. 0769 66 27 26
b17kzm
: la ce pret este eleronul original ?

daca stiti pe cine va care apus ac pe solenza europa la ce pret ,ca eu am gasi pe uni si cerea 700euro
ma gandeam cat ar fi in dezmenbrari ?
by_pilu
QUOTE(b17kzm @ 5 Mar 2012, 12:24)
: la ce pret este eleronul original ?

daca stiti pe cine va care  apus ac pe solenza europa la ce pret ,ca eu am gasi pe uni si cerea 700euro
ma gandeam cat ar fi in dezmenbrari ?
*




130 de ron . da voi nu aveti frate nevoie de nimic radmasa.gif voi doar intrebati sa va aflati in treaba

cu ac'u ma suni daca sti ca vrei
mecanicosu
Cam scump pentru o bucata de plasitic cool.gif
Iulikk
Cam inutil eleronu pe Solenza. Nu vezi nimic cand dai cu spatele in parcare.
by_pilu
QUOTE(Iulikk @ 5 Mar 2012, 19:51)
Cam inutil eleronu pe Solenza. Nu vezi nimic cand dai cu spatele in parcare.
*




ai dreptate iulik la solenza nu vezi nimic radmasa.gif .. da la honda civic ca e la jum lunetei c p..m vezi ? .. plus d asta cand dai in spate daca vrei sa dai dovada ca esti sofer . te uiti in oglinzile laterale .. daca ai merge cu mcv de marfa ce ai face ti-ai pune camera radmasa.gif

adica stai ca mersu inapoi se face cu mana dreapta se scaunu din dreapta si privirea spre luneta icon_mrgreen.gif
Iulikk
N-am condus Honda Civic, dar la Solenza, sa mor daca stiu unde-i curu cand dau cu spatele. Dar mi-am "conceput" un sistem: cand eu cred ca sunt langa masina din spate, mai dau cu spatele vreo 15-20 de cm icon_mrgreen.gif .
b17kzm
are cineva un elerun de vanzare la ce pret intreb sa-mi fac o ideie daca pun sau nu pe masina
bnedea
by_pilu mai ai inca un eleron? pe cel rosu de la tine il am si acum pe masina... tot tre sa dau o bere pana la urma! Poate ne vedem odata la carol la intalniri... nu am mai fost cam demult.
Mie mi se pare deosebit de util eleronul mai ales pentru ca vad si eu unde se termina masina.
marius80_eugen
Mai repede vezi unde se termina masina cand ai eleron decat fara !

130 pt un eleron nu e mult , DAR nu uitati ca mai trebuie si vopsit si gaurit hayonul si montat si suruburi si izolatie sa nu faca galagie . Deci ajungeti pe la 2 mil .
De simtit se simte , dar la viteze mai mari de 120 km/h si mai apropiate de 180 . Pe la 180 iti doresti sa ai portbagajul plin si niste frane ceramice de Porsche icon_mrgreen.gif , precum si ABS , ESP si pe Stig drept copilot si mai ales vantul din spate .
Iulikk
Glumesti, nu? mellow.gif
uragan
marius80_eugen : De simtit se simte , dar la viteze mai mari de 120 km/h si mai apropiate de 180 . Pe la 180 iti doresti sa ai portbagajul plin si niste frane ceramice de Porsche icon_mrgreen.gif , precum si ABS , ESP si pe Stig drept copilot si mai ales vantul din spate .

Sper ca ai glumit cand ai apreciat viteza asta la o Solenza , nu ? smile.gif
bnedea
Hai frate, nu cred ca exista vreunul dintre cei de pe acest forum sa nu fi dat macar o data blana la solenza. Si daca a mea a aratat 190 pe bord, (stock , fara nicio modificare la nimic, doar cauciucuri 185/60/14), cred ca toate merg fara probleme macar la 180.
E o viteza mare pentru solenza, dar nu e nimic fabulos, sa fim seriosi.
RGh
Eu am mers cu 150 [cel putin dupa indicator (cam 140 in realitate)], cand afara ploua, si mi-a ridicat stergatorul de pe parbriz. Eleronul e bun si pe bratele de la stergatoare
solenzaxjg
Cine imi poate spune si mie dimensiunile la un eleron original de solenza ce care vine din fabrica adica:lungime,latime,grosime,inaltimea de la portbagaj la eleron cat ii de inalt fata de portbagaj.Multumesc mult.
marius80_eugen
Cand afara ploua ... nu prea ar trebui sa te risti . Ca a ridicat ceva sau nu ... nu mai conteaza , dar pe drumurile noastre te ia pe sus daca nimeresti niste sleauri pline de apa ca cele de pe Buc-Pitesti . O viteza maxima o masori in conditii optime , nu cand ai morcovu pana la frunze bagat din cauza ploii si a asfaltului nasol .
Asfaltul ud micsoreaza viteza de deplasare si creste consumul ! Apropos , ai stergatoare aero ?
QUOTE(Iulikk @ 28 May 2012, 16:58)
Glumesti, nu? mellow.gif
*


Nu , nu am de ce sa glumesc . Nu am spus niciodata ca nu am facut sau nu fac nebunii , fiecare e responsabil pentru viata lui si a celorlalti nebuni din masina . icon_mrgreen.gif
QUOTE(uragan @ 4 Jun 2012, 08:39)
Sper ca ai glumit cand ai apreciat viteza asta la o Solenza , nu ? smile.gif
*


Nu am glumit si nici apreciat , asta era viteza cu 165/65/14 pe fata . Diferenta intre 175 - 195 era de fapt data de starea drumului si de vant . Odata ajuns pe la 180 , nu are rost sa tii pedala apasata la maxim , ci doar sa mentii viteza constanta . Consumul "scade" de la 16 % la 12.5 - 14% si ramane acolo . Nu are rost fortarea acceleratiei pt ca in acel moment motorul da ce poate si cat poate si vantul si inclinarea conteaza MULT mai mult decat inca 1-2 cm de apasare de pedala . Motorul urla , vantul vajaie ... restul e can-can . icon_mrgreen.gif
Pentru viitorii amatori de nebunii , pentru a nu fi dezamagiti , puteti incerca pe portiunea de INTOARCERE dinspre mare pe Soarelui si INTOARCERE dinspre Pitesti . Acea diferenta extrem de mica de nivel ... va creste inima biggrin.gif si viteza sau va scade viteza maxima la 170-175 pe celelalte portiuni si va dezamageste iremediabil happy.gif . Mare grija la radare , anul asta nu am nimerit nici o portiune mai mare de 5-6 km fara radare pe drumul spre mare , deci ... mare dezamagire .
QUOTE(bnedea @ 5 Jun 2012, 08:08)
Hai frate, nu cred ca exista vreunul dintre cei de pe acest forum sa nu fi dat macar o data blana la solenza. Si daca a mea a aratat 190 pe bord, (stock , fara nicio modificare la nimic, doar cauciucuri 185/60/14), cred ca toate merg fara probleme macar la 180.E o viteza mare pentru solenza, dar nu e nimic fabulos, sa fim seriosi.
*


Exista din fericire ... oamenii merg cu sotiile , cu copii , cu parinti , care incep atentionarile vocale la peste 130 km/h , turatie unde de obicei motoarele au o mica rezonanta , care dispare la peste 140 si revine pe la 155 . Eu de obicei cand am chef de viteza o duc intr-a 4-a pe la 130-140 si apoi cand schimb intr-a 5-a e mai liniste si nu sesizeaza turatiile la fel ca atunci cand accelerezi continuu intr-a 5-a . biggrin.gif
Cei care nu sunt si putin vitezomani nu fac modificari si nu-i intereseaza viteza , iar pentru 130 maxim legal in RO numai pe anumite categorii de drumuri e de ajuns . Si puterea pentru unii e prea mare , 50 CP fiind de ajuns sa mergi maxim legal .
In prezent eu nu cred ca o SLZ stock , neingrijita , necontrolata si negidilita peste tot ajunge la 180 km/h . Este de ajuns ca anvelopele sa nu fie umflate de ajuns si nu mai ai sperante la viteza maxima , nu mai spun de benzina . Greutatea iar e cu cantec , ca e bine sa ai , dar nu prea multa .
P.S. Nu incurajez condusul cu viteza , nu recomand nimanui nimic !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.