Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rezervorul de benzina!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
sonykel
Masina mea are 8anishori si mi-a zis cineva ca ar fi bine sa curat rezervoru dar nu mi-a zis ce,cum,unde,cat!deci cam cat ar costa?cu ce se spala?cam cat ar costa aceasta operatiune?trebuie demontat rezervoru?unde-l pot spala?cat ar dura?
Lexy
La un service se face de obicei chestiunea asta din cate stiu eu...cat dureaza Dzeu cu mila de cati clienti au/etc....cost cred maxim 400mii.

S-ar putea sa fie si ceva substante care sa le pui in rezervor si sa dizolve eventualele gunoaie...nu stiu exact,decat presupun ca exista.

Cel mai bine du-te la un service dar stai acolo langa ei!!!!!!
sonykel
aham mersi lexy!alte idei?
SnoopDogg
Dute la service ! Sar putea sa te puna ei sa cumperi o substant pentru gunoaiele din rezervor...
Kunzite
Masina mea (nu conteaza marca tongue.gif) e si mai veche; m-am gandit si eu la o curatare a rezervorului, mai ales ca intr-o vreme se tot infunda carburatorul (dar nu de la asta si s-a rezolvat pana la urma).
Insa mi s-a spus ca n-ar fi o idee prea buna, cica o spalare/curatare ar desprinde tot soiul de gunoaie de pe peretii rezervorului, care ar ajunge direct in... carb. Ce parere aveti despre chestia asta?
Lexy
Pai acele gunoaie ori ajung la gunoi prin spalare ori se dizolva in cazul unei curatari cu solutie...caci in final asta-i scopul curatarii rezervorului...sa-i fie masinii mai bine,nu sa se duca si mai multe gunoaie la carburator si sa se gatuiasca jiglerul biggrin.gif
costi
cel mai bine ste sa-l schimbi cu unul nou; nu cred ca este atit de scump!
bogdan20
Da-l jos si curata-l singur. Iti trebui un pic de rabdare 5 litri de motorina si vreo 10 de benzina.Il golesti de tot intai,pe urma il demontezi de pe masina, il umbli cu aia 5 litri de motorina,infunzi bine capetele, il zdruncini bine,pe urma golesti, pui 5 litri de benzina,agiti din nou pentru al curata de motorina,pe urma golesti pui iar 5 litri ca sa te asiguri ca nu iti ramane motorina prin rezervor si gata.L-ai curatat. biggrin.gif
valioglu
Sau mai bine nu te chinui. Pune un filtru de DSN si schimba-l la fiecare 15k si nu o sa ai probleme.
Andy_ACS
5 litri de motorina + 10 de benzina + MUNCA +NERVI .... se apropie de3 pretul unuia nou smile.gif)
Poti sa il curati simplu, asa cum am facut la berlina veche (20 de ani cu acelasi rezervor) Curatarea se refera mai ales la scoaterea apei + gunoaie de pe fundul rezervorului. Daca e ruginit, nu prea ai ce ii face
uite cum faci: il dai jos si bagi un lant in el. dupa care il agiti bine cu un litru-doi de benzina. apoi pui niste diluant si il agiti iar. daca vezi ca nu mai iese mizerie din el e ok.
Bafta!
p.s. vezi ca la berlina e destul de greu de pus la loc, e o smecherie, trebuie legate furtunasele cu o sfoasa si trase ca sa nu se prinda aiurea
lar
QUOTE(Andy_ACS @ 18 Jul 2005, 22:39)
p.s. vezi ca la berlina e destul de greu de pus la loc, e o smecherie, trebuie legate furtunasele cu o sfoasa si trase ca sa nu se prinda aiurea
*



blink.gif La berlina nu e greu de pus la loc rezervorul, eu am facut treaba asta la doua masini si n-a fost nici o problema. Nu ai treaba cu furtunasele alea.
Andy_ACS
am zis sa fie atent doar. Daca nu prinde furtunasele in pozitie calumea nu e bine deloc. eu le-am legat cu o sarma si an tras de ele pana am montat (tehnica proprie). Daca tu ai rezolvat altfel bravo tie.
Bafta!
valioglu
E banal de dat jos, dar uneori se mai desprind piulitele de pe caroserie si trebuie dat jos scutul. E o metoda buna cu lantul, dar cred ca se duce de tot dracia aia de vopsea din interior si il ia rugina big time.
Pune mai bine doua filtre, e ultrasimplu si nu mai ai belele.
Daca totusi il dai jos, ai grija cand te bagi sub ea sa pui sau sa demontezi furtunele sa nu iti pice benzina in ochi sau ureche ca mictionezi pe tine de usturime de trece jetul prin trei randuri de pampersi.
Nu baga lantul in el daca nu ai scos plutitorul. Daca ai dificultati cu montatul furtunelor da jos scutul.
sonykel
pai eu am pe masina unul decantor si unul de acela de unica folosinta iar rezervorul meu e asa muradar incat cel de unica folosinta ma tine cam 150km iar benzina pun rompetrol si shell(omv mai nou)
valioglu
Daca te tine doar 150 km inseamna ca ai noroi in rezervor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.