Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calitatea service-urilor Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Service autorizat Dacia
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
milgn
Am logan de 7 luni si.de cateva luni am observat ca portiera dreapta spate nu se inchide la fel ca celelalte adica are nevoie de mai multa forta iar zgomotul la inchidere este mai metalic.am trecut peste asta ,dar au inceput sa ma streseze pasagerii care,finuti fiind cu o masina noua, inchideau finut portierele mai putin cea cu pricina si ziceam o data ,de doua ori...MAI TARE!E DACIE!...(amagit in gandul meu ca am nimerit masina cu o hiba inca de la inceput).asta e! blush.gif .
mai tarziu,a aparut faza a doua care s-a mai ivit si pe la alti forumisti:tija-balama s-a slabit din surub si usa pacanea in acele unghiuri la inchidere/deschidere.imi era jena acum sa mai iau pasageri in spate.degeaba am incercat sa intervin eu cu o surubelnita.fara cheie ...nimik.am rezolvat-o in cele din urma prin bunavointa unui mecanic care a strans-o bine cu o cheie adecvata si de atunci e in regula.
azi,marea revelatie.un coleg se suie la mine in masina in spate si da cu usa.poc!eu nimic.mai da odata!POC!ma dau jos si ma uit la usa,ciocul acela era dat in jos si nu permitea inchiderea.am actionat manerul ,s-a ridicat si de atunci s-a inchis bine.
cand am ajuns la mine m-am mai uitat si mi s-a rupt sufletul ca mi s-a infundat saua aceea din interior in dreptul incuietorii de la lovitura.nu s-a luat vopseaua dar e infundat!si stau sa ma gandesc ce vrea portiera asta de la viata mea!ma uit la tija-balama care pe usa asta era vopsita in culoarea caroseriei(restul fiind nevopsite) si imi pica fisa : asta iarna io am raschetat portiera si am dus-o la service Meridian sud la vopsit.......... 183.gif
1.imi retrag pe aceasta cale injuraturile adresate uzinei Dacia Pitesti si le redirectionez unde trebuie.
2.aveti grija de masinile voastre ,fiti atenti ,nu ca mine(am fost si nestiutor),cand mergeti in serviceuri.e foarte periculos.
3.am initiat acest topic pentru a ne impartasi experientele placute/neplacute din serviceurile Dacia si pentru a ne sfatui sa facem vanzare cui trebuie.(am folosit functia de search in prealabil)
4.in cele din urma imi cer scuze pentru postul lung
tibitu
sunt potential client de logan si de asta mi-e si mie frica.treaba de mantuiala din service-uri.drumurile astea dute-vino costa bani si pana la urma in 3 ani daca faci 20-30 de drumuri la service se cam aduna la buzunar.
avathan
eheee service-ul e de ... in general...eu am schimbat bara din fata si au vopsit-o atat de bine incat a inceput sa sara vopseaua dupa mai putin de 1 luna (cred ca nu au chituit-o bine ...daca se chituieste ...ca eu asa stiam ...)
AL
avathan...nu stii bine!.... chituita sau nu (mai mult nu decat da) nu asta e cauza exfolierii vopselei... plasticul se da mai intai cu un strat special, un fel de amorsa.... exista mai multe produse cel mai cunoscut numindu-se "plastic primer" (sper ca am scris corect)... de regula in service-uri uita sa foloseasca acest produs sau pur si simplu ignora sa o faca... am vazut si la case mai mari problema asta...

pongo73
Ca tot vine vorba de service-uri si eu sunt putin nemultumit de calitatea atelierului de tinichigerie/vopsitorie de la Dacia Cluj Feleac. Am avut o mica infundatura (de fapt 2-3) pe capota fara a fi luata vopseaua dar a trebuit revopsita. Pe locul cu infundatura acum este un mic "tzugiu". E aproape insesizabil, dar .... e vizibil totusi. Cred ca au folosit cu prea mult sarg scula de extragere. Culoarea vopselei este OK (pentru ca o prepara niste tipi veniti de la Pitesti pe calculator, cel putin asa era cand am avut eu problema), dar cand te uiti la capota sub unghi mic vezi foarte bine calitatea manoperei (kit prost finisat). Nevasta-mea cand aveam infundatura nici nu si-a dat seama de problema, pe cand acuma a vazut si ea fara prea mari eforturi "opera" celor de la service.

Si acuma va rog sa nu sariti pe mine. Eu nu prea am vreme sa ma cert cu cei de la service plus ca am nevoie de masina. Acesta este si motivul pentru care nu am facut scandal, desi i-am spus sefului de atelier despre calitatea operatiunii. Sper ca CINEVA sa se uite pe forum si sa ia masuri. In general, cand mergi la service te duci sa-ti rezolve o problema nu sa le monitorizezi calitatea operatiunilor si sa te lupti cu ei sa-ti revopseasca o componenta de zece ori. ACEST lucru ar trebui facut de CINEVA .... cu autoritate, mai ales ca masinile sunt in garantie.
avathan
cu tot respecut e teapa noastra ...deh daca nu am pastrat-o ca din fabrica...
Eu ce sa le fac ca daca ma duc inapoi or sa zica ca inca nu s-a exfoliat pe o suprafata prea mare iar cand o sa se intample asta ... o sa zica probabil ca a trecut prea mult timp...o sa folosesc CASCO si o sa ma duc sa o revopsesc cand va fi cazul si atunci stau cu bata langa ei in service ...(ALT SERVICEdecat cel la care am apelat acum...)
AL
exfolierile se rezolva de regula pe garantie.daca nu se vad urme de zgariere... garantia este 18 luni... deci mergi fara probleme la service si daca nu vor, sa-ti dea in scris de ce... apoi mergi la OPC... ai legea de partea ta!..d aca a trecut prea mult timp, iar nu e treaba lor... legea nu zice sa mergi imediat...oricum, tu declari ca ai mers imdeiat ce ai putut... ce ai observat...
avathan
al cine imi mai da garantie la o bara care a fost lovita si schimbata ? in orice caz nu fabrica ...poate service-ul daca la asta te refereai...sunt de accord cu tine smile.gif
si nu sunt urme de zgariere ...
DSA
Eu am sa incerc sa aduc o raza de speranta legata de calitatea service-urilor Dacia.
Zilele trecute am primit un telefon din partea uzinelor Dacia, in care m-au rugat sa le raspund la un chestionar legat de calitatea service-ului autorizat Dacia la care apelat ultima data(acum vreo luna).
Eu totusi mai sper(in urma telefonului primit) ca Dacia a inteles ca pe viitor calitatea serviciilor post-vanzare va avea un cuvant greu de spus in atingerea target-ului de vanzari si ca vor lua in timp masurile care se cuvin.
Pana atunci va doresc si imi doresc cat mai putine incidente care sa necesite o vizita la service.
Sony
Ideea cu chestionarul este veche la Dacia, dar rezultatele nu prea se vad.
vladan34
Sfat.Faceti-va Casco!
Am Logan de 3 luni si deja am folosit de 2 ori asigiurarea.
Prima data in parcare cineva , nu stiu cine m-ia indoit usa de la portbagaj.A 2-a oara o masina a iesit in drum fara sa se asigure si m-ia infundat portiera dreapta fata+zgiriat cea din spate.Dupa 2 vizite la service (RND Oradea) si 2 inlocuiri , o portiera si un hayon pot spune ca msina tot ca noua arata.In plus au fost si opertivi ,cam in 3 zile s-a rezolvat de fiecare data.
Revenge
Am avut si eu un mic incident in care a necesitat schimbarea spolerului din spate. L-au schimbat, l-au vopsit...toate bune si frumoase. Ma uit la contra aripa si cele 2 nituri de plastic lipsesc cu desavarsire. I-am intrebat de ce nu le-au pus. Raspunsul a fost unu jignitor: "Nu avem". Am fost la 5 service-uri DACIA unde au si piese ca vanzare si pe nicaieri nu se gasesc aceste 2 nituri! A doua problema este montarea spoiler-ului. Este montat la plesneala...bagi degetul intre spoiler si aripa spate. Trebuia sa iau masina de 2 zile din service dar le-am zis ca pana nu imi fac treaba cum trebuie nu o ridic!!!
A.C_LOGAN
Pot spune si eu ceva de bine despre cei de la dacia fara sa ma injure nimeni?
Am un prieten care si-a luat Logan si a avut probleme cu scaunul de la sofer.Intamplator cei de la dacia l-au sunat si l-au intrebat despre probleme la masina .Dupa doua zile l-au sunat si l-au trimis la service unde s-a inlocuit scaunul.
E de mirat ca se intampla asa ceva la noi!!!!!!!
E pe bune,nu sunt povesti!
avathan
sincer te cred ...pt. ca cei de la uzina au bunavointa ...noi ne refeream pe aici la CALITATEA muncii de prin service-urile autorizate din reteaua Dacia ,sau cel putin asa traiam eu cu impresia ...
avathan
trebuie sa revin cu o precizare ... am incercat sa mai "exfoliez" si eu vopseaua ...SI NU MERGE cred ca totusi la mine petele alea se datoreaza plasticului care l-au lipit pe partea neagra a barii cand au vopsit-o... si n-am observat eu ca au ramas spatiile alea care oricum nu-s mari
tony-s
Si eu am avut probleme ca m-o lovit lateral in aripa,roata,usa spate. Pana la urma s-a aranjat destul de bine totul in service pe Dorobantilor in Cluj. Ce vreau sa spun ca la usa inlocuita exact ca la milgn imi "pacane" usa la inchidere si deschidere si se vede clar ca nu-i strans ca lumea un un surub. Pe langa asta cand ajung acasa observ ca imi lipseste becul de la portbagaj.
avathan
QUOTE(tony-s @ 26 Jul 2005, 17:09)
Si eu am avut probleme ca m-o lovit lateral in aripa,roata,usa spate. Pana la urma s-a aranjat destul de bine totul in service pe Dorobantilor in Cluj. Ce vreau sa spun ca la usa inlocuita exact ca la milgn imi "pacane" usa la inchidere si deschidere si se vede clar ca nu-i strans ca lumea un un surub. Pe langa asta cand ajung acasa observ ca imi lipseste becul de la portbagaj.
*


Si nu te-ai dus sa faci scandal ?
mosoru
Din tot ce s-a spus pina acum aici eu inteleg ca cei de la Dacia isi dau totusi silinta,ca unele service-uri pe care le-au agreat prin tara isi bat joc asta este altceva, interesant este ca in ultima instanta daca apelezi la fabrica(pt o problema reala) aceasta ti-o rezolva,e ceva nou pt. clientul Roman, nu numai de Dacie
Wolfman
Da, dar pana la D-zeu(fabrica) te mananca sfintii (service-urile); (si) de asta am renuntat eu la "brandul" dacia... La ultima vizita intr-un service Dacia am gasit firimituri de paine pe presuri, scaunul la sofer RUPT (de a trebuit sa-l leg cu centura ca sa pot pleca, bucuros totusi ca se termina cosmarul de 2 saptamani), oglinzile VOPSITE (le-a fost lene sa le izoleze), etc... Povestesc colegi de-ai mei cu loganuri scene hilare cu cei din service , cum li se schimbau cricurile intre ei la cei "rechemati"...
tony-s
QUOTE(avathan @ 26 Jul 2005, 17:27)
Si nu te-ai dus sa faci scandal ?
*




Nu a fost nevoie sa fac scandal pt. ca becul de la portbagaj a fost gasit prin service iar surubul de la usa a fost strans ca lumea
Kramer
Din pacate calitatea service-urilor nu tine neaparat de marca. Ce parere aveti de un Mercedes M la care i-au "schimbat" placutele de frana fara cheia antifurt de la roti? Cand proprietarul a venit dupa masina, aducand si cheia pe care o uitase, masina era deja "gata". Service Sebastian, Brasov, in 2003.
1.6
Eu am de inlocuit 2 usi!2 usi..fir-ar ale dracului de usi si ma duc azi dupa ce am lasat ieri masina la ei si o gasesc cu pragul lovi in portiunea anterioara unde este unghiul de la usa si zgariat si imi mai spune un nesimtit care avea ceva functie acolo ca el mi-a preluat masina ,ca asa era....normal ca m-am enervat si am facut umpic gura si deja s-a dus sa-l sune pe agentul constatator de la firma unde am casco si a zis ca se rezolva...pai da-o incolo de treaba eu tin masina in garaj o spal cum pot eu de atent si cu sampon si alte tampenii sa nu o zgarii ca si-asa are lacul ala de kkt ca sa mi-o peticeasca si sa-mi bage chit in praguri si sa mi-o "aranjeze" mai rau decat era?
Alt aspect ...toate masinile sunt intr-o hala mare si daca finiseaza la una chitul tot praful ala intra in masinile de langa(bineinteles ca a mea era cu geamul deschis.....)si se pune pe ele ca apoi sa se frece aiuritii aia cu salopetele de masina.E clar ca se zgarie si nici dracu nu-ti rezolva zgarieturile superficiale.
Alt nesimtit tocmai pregatise o masina sa o predea cumparatorului(avea folie pe scaune) si s-a asezat ca taranu cu fundu pe capota si am vazut cum se fecau capsele de la salopeta pe tabla!
Astea tin de service...dar cum ramane cu usile mele cele noi care erau umpic"atinse" si care mi s-a spus ca "e de la transport".Si astea o sa vada chit!
Asta e ...muncesti ca un nebun sa-ti iei o masina cum spun unii"ieftina" la 300 milioane ca sa-si bata joc niste ageamii de ea!Daca se poate am sa dau si numele "marelui" service!
Sony
Se poate! Spune-ne si noua care e acel service.
1.6
Dupa ce ridic masina...mai stii? dry.gif
Valeriu
Spune-ne macar daca e din Bucuresti , ca sa fim macar o parte linistiti....
Dragos
nr. de Prahova, nu cred ca service-ul e din Buc.
avathan
QUOTE(tony-s @ 27 Jul 2005, 09:47)
Nu a fost nevoie sa fac scandal pt. ca becul de la portbagaj a fost gasit prin service iar surubul de la usa a fost strans ca lumea
*


SERIOS ? al naibii bec s-a ridicat in picioare si a plecat sau poate Dacia a implementat becuri cu teleportare...AI FOST FURAT !

avathan
Referitor la 1.6 daca service-ul de din Prahova ...
Din cate stiu eu ...
IATSA Campina -au fost ok
POILISERV Ploiesti -ehe cate am auzit de ei...SI DE BUNE SI DE RELE!
si inca unul nou tot in Ploiesti care nu e inca asa cunoscut si nu stiu cum se numeste
1.6
smile.gif Stati mah..nu vreau sa creez discutii aiurea...serviceul e din ploiesti....iatsa e in campina...:)luni cand o ridic va spun si cum a iesit...credeti-ma ca am un ochi foarte critic, dar daca nu iese cum vreau al dracu ala care o ridica!!!
ps:ala nou se numeste "ipso" wink.gif
GABI_
salut.
sa va povestesc intamplarea mea cu service-ul 251.gif
am gasit masina lovita in parcare (usa dreapata spate infundata + aripa dreapta spate infundata). m-am dus la service sa o repar pe casco. dupa 5 zile ma cheama "prietenul" sa ridic masina. bineinteles ca am dat in stanga si in dreapta bani sa "o faca bine". cand ma duc ...........surpriza :

1. masina murdara toata de chit (cred ca asa se scrie) uscat.
2. antena radiocasetofon rupta.
3. prag dreapta spate zgariat
4. in interior plin de praf (un praf alb - cred ca au tras pe nas la mine in masina)

si asta seara am descoperit ca parbrizul si luneta sunt acoperite de un strat foarte fin de nu stiu ce "scarauschi". se observa mai bine noaptea. parca ar fi "gazate". sunt niste punctulete foarte fine incolore. blink.gif

acum am 2 intrebari :

1. unde pot face reclamatie (la dacia)?????
la service am facut scandal si mi-au schimbat antena, au sters chitul cu diluant si mi-au polishat zgarietura de pe prag.
2. cu ce scarauschi se ia chestia aia de pe parbriz????
cu benzina, diluant .......?????
ce efect are asupra geamului?????

multumesc anticipat

p.s. feriti-va ca de dracu de service-ul (sper sa nu fiu sanctionat, dar trebuie sa va spun numele) COM AUTO MERIDIAN din Berceni.

Kramer
Dupa ce am citit topicul asta, nu pot sa-mi dau seama de ce cumpara oamenii optiunea de garantie extinsa de la Dacia?!
Firma, dupa cum se vede, practic NU are o retea de service.
avathan
QUOTE(1.6 @ 29 Jul 2005, 20:11)
smile.gif Stati mah..nu vreau sa creez discutii aiurea...serviceul e din ploiesti....iatsa e in campina...:)luni cand o ridic va spun si cum a iesit...credeti-ma ca am un ochi foarte critic, dar daca nu iese cum vreau al dracu ala care o ridica!!!
ps:ala nou se numeste "ipso" wink.gif
*


eu mi-am facut bara la Poliserv...si... inca am dubii ...s-o mai duc o data la spalatorie sa vad daca se mai curata ceva ...
avathan
diluantul nu cred ca face rau geamului incearca cu spirt totusi... chiar daca o sa freci mai mult...
pt. Reclamatie... Vocea Clientului eventual in scris
smile.gif
tel este 0248 500 000
cata28
QUOTE(Kramer @ 27 Jul 2005, 11:21)
Din pacate calitatea service-urilor nu tine neaparat de marca. Ce parere aveti de un Mercedes M la care i-au "schimbat" placutele de frana fara cheia antifurt de la roti? Cand proprietarul a venit dupa masina, aducand si cheia pe care o uitase, masina era deja "gata". Service Sebastian, Brasov, in 2003.
*


chiar te rugam
Revenge
GABI_:Aceasi problema cu geamurile o am si eu. Nu am vazut cand am ridicat masina dar spre seara se observa. Se observa niste puncte ca de vopsea spray dar fara a avea culoare. Daca reusesti sa scoti aceste puncte de pe geam nu ezita si anuntza-ma si pe mine printr-un reply. Mersi.
YipMan
Am un prieten care a accidentato intrun 102 si sa dus cu ea la serviceul din militari dacoserv (sper ca asta e denumirea) si la costat 25 mil care lea suportat Casco omniasig integral si 10 zile si el mia zis ca este f multumit de ceau facut cei de acolo (nu se observa ca a fost lovita).
Mano
Cred ca intr-adevar cei de la Dacia trebuie sa mai faca o selectie printre Unitatile Service agreate. Personal inca nu am avut probleme de cand au aparut unitatile mai noi dar stiu cum era pana nu de mult si din pacate problema e o mentalitate care persista. Sunt Unitati Service care se ocupa (si chiar sunt dealeri) si de alte marci de masini si banuiesc ca lucreaza cu aceiasi oameni. Daca i-au instruit bine si ii tin din scurt fac treaba ca la carte, daca nu problemele sunt aceleasi si pentru Dacia si pentru oricare alta marca de masina. blink.gif
1.6
Deci.......
Mai intai... 022.gif Astazi...am ridicat masina...Dar sa va spun ce am patit ieri ca e tare rau!!!Dupa ce am fost chemat marti smile.gif la ora 8:00,ma prezint si surpriza:masina nu avea nimic montat pe usa din fata pentru ca nu sosise manerul meu!La ora 11 trebuia sa fiu undeva si aveam nevoie disperat de masina.Ii spun tipului care imi monta plasticele pe ea si asta zice sa vb cu seful de acolo.ii spune care-i treaba ca poate luam de la alta cu usa desfacuta si asta vine nervos la mine si cu o privire de credeam ca-mi da si una imi zice ca "ce vrei domne sa ti-o dau asa, sa o leg cu ata sau sa iau de la alta ca tie ti-ar conveni si tampenii de-astea" Zic:nu am venit sa ma cert cu nimeni speram numai ca daca am gasit masina lovita in service(sa va reamintesc:pragul)credeam ca se poate gasi o solutie!Imi arata masina si zice "unde-i lovita?"Oameni buni!In momentul ala imi venea sa-i sparg capul!Pai ,zic,dar au recunoscut si aici ca a lovit-o!
Cine domne..mai sare si altul aratati-l pe ala!
Era langa mine dar n-am vrut sa-l bag in belea !Concluzie:eu sunt un mincinos si masina nu a fost lovita la ei!!Am lasat-o balta si am revenit azi la ora 12 si am facut drumuri intre service si asigurator pana la 17:00 smile.gif si la ora 17:15 aveam masina!
Acum ...masina arata in felul urmator:culoarea e brodita!Usa din spate in partea posterioara pare mai mata...ori e grasime(nu stiu de unde) ori nu e destul lacuita..ori dracu s-o ia!
Oglinda: a iesit perfect!
interioarele:EXECRABIL!!!!!!nu a curatat-o deloc...urme de vaselina pe banchete...praf in acestea....pe bord pur si simplu a imbacsit-o!!!!Sunt disperat..bineinteles tot eu o voi curata(daca mai iese asa ceva).
Ornament usa fata:nu e prins ultimul surub!
Ce ma dispera cel mai rau :zgarieturi pe masina mai ales una pe plafon e ingrozitor de mare si de vizibila!Raspuns:asta sigur nu e de la noi!!Deci iarasi sunt eu tampit si nu stiu ce vb!Stiti cum se spala masinile la acest service:e unul cu o perie mare cu care freaca de zor..si uda cu apa de la un furtun care atarna deasupra masinii...altul apoi freaca (de zor) cu o carpa sa o stearga!Ganditi-va daca v-ar lasa sufletul sa faceti asa ceva cand stiti ce repede se zgarie aceasta masina extraordinara!
Gasaesc in portbagaj cricul si coarba imprastiate pe jos!!!!(nu e SF ce va zic!!!)
Usile se inchid bine!!!
Si acum cireasa de pe tort:poimaine mai ma duc cu ea la RETUSAT:adica tre sa-mi revopseasca usa fata pe interior pt ca sunt zone unde a sarit vopseaua !!!!Eu unul sunt foarte dezamagit!Dar am zis ca nici nu mai ma intereseaza!Da-o dracului ca oricum eu nu mai am masina noua...mi-au distrus-o idiotii astia!
Service-ul e POLISERV PLOIESTI!!!
MoneyTalks
QUOTE(1.6 @ 3 Aug 2005, 19:11)
Cine domne..mai sare si altul aratati-l pe ala!
Era langa mine dar n-am vrut sa-l bag in belea!

FOARTE mare greseala ai facut! excl.gif Imbecilii aia de la serviceul ala nu merita nici un fel de mila!

Macar stii cum ii cheama pe cei din service? scrie aici numele lor, in caz ca se muta din acel service, sa stie lumea sa se fereasca de ei, oriunde ar fi! Mai ales numele nesimtitului care ti-a lovit masina si nu a avut curajul sa recunoasca! Dar si numele celorlalti doi merita sa fie mentionate... smile.gif
avathan
QUOTE(1.6 @ 3 Aug 2005, 21:11)
Si acum cireasa de pe tort:poimaine mai ma duc cu ea la RETUSAT:adica tre sa-mi revopseasca usa fata pe interior pt ca sunt zone unde a sarit vopseaua !!!!Eu unul sunt foarte dezamagit!Dar am zis ca nici nu mai ma intereseaza!Da-o dracului ca oricum eu nu mai am masina noua...mi-au distrus-o idiotii astia!
Service-ul e POLISERV PLOIESTI!!!
*


ma voi repeta ...si eu tot la POLISERV am vopsit bara !!!
da' n-am avut timp inca sa trec pe acolo...
ALOOOOOOOOOOOOOOOOOO DACIAAAA SE AUDE ????
si ca veni vorba
1.treaba cu pragul il bateam cu capul de prag pana se repara! (vorba vine )
2.il bagam la belea p'ala ca merita!
3.NU RIDICAM MASINA PANA NU dispareau "imbunatatirile" lor
si le bagam tot felul de hartii sub nas prin care ceream sa se remedieze !
4.Vocea Clientului
5.OPC

(oricum astept sa mai sara un pic vopseaua si ma duc peste ei!)


P.S.oricum li se rupe lor de noi
MariusM
Tot la Poliserv Ploiesti o cunostinta si-a instalat o alarma pe un Logan (cea recomandata de Dacia).

Rezultatul:
- telecomanda nu merge decat pe o raza de 4-5 metri maxim
- nu conectasera contactorul de la capota motorului....firul era lasat liber pe acolo sad.gif.
GABI_
QUOTE(Revenge @ 2 Aug 2005, 20:48)
GABI_:Aceasi problema cu geamurile o am si eu. Nu am vazut cand am ridicat masina dar spre seara se observa. Se observa niste puncte ca de vopsea spray dar fara a avea culoare. Daca reusesti sa scoti aceste puncte de pe geam nu ezita si anuntza-ma si pe mine printr-un reply. Mersi.
*




am reusit sa scot punctele de pe geam. am cumparat o solutie de geamuri "clin". am dat pe geam, am lasat ~3 min. si am frecat ca nebunu cu o carpa. apoi am sters cu ziarul.
repeta operatia daca nu iese din prima.

toata operatia a durat 2 ORE. mad.gif

multa bafta.
Seeker
Sunt profund dezamagit de Caremil Iasi.
Am fost sa remediez o defectiune in garantie , s-a rezolvat relativ rapid si bine , ma urc bucuros in masina si plec spre casa si bag masina in curte si-mi vad de treburile mele.
Azi dimineata cind o scot din curte sa pic jos , aripa fata stinga usor infundata.Ma urc in masina , plec ghem de nervi si dau drumu la aer conditionat sa ma calmez.Parchez , rezolv ce am de rezolvat , intru in masina si cind bag cheia in contact porneste aerul conditionat.Mentionez ca a pornit la introducerea cheii in contact , nu am pus-o pe pozitia accesorii.
Eu aveam o problema tehnica , pe care au rezolvat-o ireprosabil, dar ce puii mei au cautat la partea electrica zau ca nu inteleg. mad.gif
Sau faptul ca au demontat bancheta spate.
Sau faptul ca acum cd-playerul nu mai stie la ce track s-a oprit si o ia de la primul.
Sau cum au reusit sa infunde aripa.
Greseala mea ca ma grabeam cind am plecat si nu am verificat starea masinii ca nu ma asteptam sincer la asa ceva.
Asta este , in concluzie cred ca in iarna va scrie Opel Astra clasic unde scrie acum Logan Ambition.
Pacat , pentru ca masina e bunicica ,dar o duci cu o defectiune in service si o scoti cu trei.
Plus ca in Iasi Caremil e singurul autorizat pentru Logan.
Acest post exista si la statistici unde am deschis si un poll.
Azi cind m-am uitat cu atentie la firele ce pleca din bord am gasit citeva sectionate si apoi lipite cu banda izolatoare.Inca o data ma intreb ce pana mea au avut cu partea electrica? mad.gif
Mano
QUOTE(Seeker @ 4 Aug 2005, 16:26)
Sunt profund dezamagit de Caremil Iasi.
*


Si nu te-ai intors la ei sa-i intrebi ce au cautat la partea electrica si ce au avut cu portiera?
Ma intreb daca astia te lasa sa stai langa ei cat lucreaza la masina pentru ca asta as face cu siguranta decat sa am surprize. mad.gif
1.6
nici nu stiu cum sa incep....azi ma duc sa-mi retuseze usa....baiatul care mi-a spus ca masina intradevar a fost lovita acolo este cel ce a preluat din start comanda de reparatie si cu el am vb si azi!chestia e ca ...m-a impresionat foarte placut!!!!
sa vedeti...ii spun ca am o rugaminte foarte mare si anume sa-mi faca si mie interiorul ca nu am obiceiul sa ma urc cu haine pline de unsoare in masina...el a spus ca se ocupa!!!
me duc la 5 si cum incepuse o furtuna, imi bagase masina inauntru si erau curatate petele din ea(bine...nu cum o fac eu..dar oricum bibnisor...)aspirata...ideea e ca nu am mai avut mult de lucru eu acasa! smile.gif
si-acum vine partea frumoasa ...am vrut sa-i dau omului o atentie...nu ma-ntrebati de ce, probabil asa sunt eu(chestia e ca tipul asta mi-a vb mereu frumos)si NU A VRUT SA IA!!!am zis ok...si cum ne tutuiam deja, si era pe la sfarsitul programului,ii zic ca totusi nu eu am zgariat masina pe plafon .El a spus ca mi-o poliseaza,sa stau linistit ca stie si el cum e sa tii la masina, ca si el are...ca-i pare rau ca sunt multi aiuriti pe-acolo...oricum pute sa zica ..frate ti-am terminat masina, dute cu dumnezeu!treaba a ramas ca ma suna si rezolvam toate problemele!
acum off-topic:are ceva daca o polisez desi masina are cam 6 luni???
baiatul asta e de treaba...mi-a placut de el si ma bucur ca nu l-am "dat in gat"
i-am prins si ornamentul smile.gif deja incepe sa-mi fie iar draga wub.gif
va salut!
ps:se dadea o alarma la achizitionarea unui logan pana la 31 dec anul trecut.tre sa recunosc ca mi-a luat fata cu asta umpic...alarma daca nu ma insel e ceva fox..dar nu sunt sigur.Am instalat-o la POLISERV si dupa vreo 2 luni si jum. a inceput sa sune continuu....i-am scos siguranta si nu m-am mai dus ,dar am zis ca o fac si pe-asta curand!nu mai zic ce umflat a fost devizul de plata!!!dar aia e alta ciorba!
Mich@el
La noi clientul nu are acces in zona in care se lucreaza pe masini.Stai si astepti afara,ca si cum ai avea o ruda internata in spital si se opereaza laugh.gif Probabil nu ai acces inauntru ca sa nu vezi ce tampenii sunt in stare sa faca,sa nu vezi cat de "calificati" sunt excl.gif
1.6
tin sa te contrazic...la poliserv poti sa stai cat vrei si unde vrei,inca ai si un bar la etaj de unde-ti vezi masina in timp ce-ti lucreaza la ea.
Ce mi-a placut a fost faptul ca acum cand iti lucreaza ceva la mecanica sau electrica iti pun o husa de plastic pe care "troneaza" sigla Dacia si iti imbraca volanul in folie de ambalat.Din pacate eu nu am prins faza asta cand mi-am montat alarma si bineinteles era problema cu salopeta murdara pe tapiseria noua!!
Acum de ce zic toate astea...cred ca problema este la sectia "caroserii" (si nu toti!!sunt cativa pe dinafara pe care ii doare-n spitz,sunt niste nesimtiti si astia de-aia cu creasta!!dar cred ca este si un vopsitor bun(eu sunt multumit de cum e vopsita dar si de cum se inchid usile..ce mai..sunt la linie),mai este si unu care a avut curajul sa-mi spuna in fata ca sunt altii mai prosti pe-acolo si poate mai sunt mesteri buni) a poliservului si tineam sa precizez asta pentru ca nu sunt in masura sa denigrez un intreg service pentru ca nu sunt in cunostinta de cauza!
In orice caz nu cred ca mai ma duc acolo vreodata!Sunt curios de IPSO!
99AIM
Salutare
Ieri am fost cu jalba la ing sef de la Rent Car C-ta,omul m-a ascultat ce am de spus si am plecat la verificare (am o prob pe fata cand franez pocneste ceva ).Pe drum toate sunt ok,tipul calm si amabil.
Motivatia insa a fost ca se mai lasa iar daca eu insist poate sa schimbe placutele luate de mine pe garantie dar tot asa o sa faca.
Deci nu am rezolvat nimic.
slay3r
eu am avut o problema cu releul de la stergatoare care se arses partial.mai precis mergeau stergatoarele doar cu viteza maxima si nu le mai aducea la locul lor.trebuia sa urmaresc cursa stergatoarelor si sa le opresc la jumatatea cursei ca sa stea unde trebuie.
m-am dus la service ASV Auto Brasov,de unde am luat si masina de fapt
prima chestie care m-a frapat: trebuie sa platesc 166000 ROL pt "pregatire tehnologica" smile.gif) adica spalat si 2 izmene de plastic pe scaune + inventarierea masinii.in gandul meu, ma gandeam : uite dom'le niste oameni cinstiti.in felul asta se asigura ca nu fura nika.biggrin.gif prostia mea biggrin.gif a trebuit sa-mi golesc torpedoul intr-o punga pt ca pe individul care a prealuat masina l-a interesat daca am roata de rezerva, cric si presuri.ma rog...
reparatia a durat normal si oamenii mi-au facut si reglajul la butonul ala de pe frana
am stat cat am putut mai aproape de ei,desi m-au dat afara din service de vre-o 3 ori...ca nu e voie ...ca ma murdaresc he he.si au reusit sa termine in 1 ora.rezonabil zic eu.dupa ce e gata masina,am verificat daca merge cum trebuie si totul ok.masina curata samd
surpriza: administratorul lor de sistem se apucase, ziua la ora 13 , sa modifice baza de date de stocuri. in consecinta ...nu se puteau scadea stocurile ,nu se putea inchide comanda samd.Organizare romaneasca wink.gif
toata povestea a durat 4 ORE.am crezut ca turbez.si nu doar eu,ci inca minim 30 de oameni care stateau langa masini si asteptau hartiile tongue.gif
npn
In urma vopsirii haionului (care a iesit relativ bine) intr-o parte am observat o mica unflatura de aproximativ 8 mm x 1 mm. Cand m-am uitat mai bine era de fapt o impuritate prisa sub vopsea. Am lasat-o in pace, dar in urma unei spalari acea impuritate s-a luat; bineinteles cu tot cu vopsea. sad.gif .
Acum apare ca o zgarietura (8 mm x 1 mm) dar destul de adanca; se poate vedea partea de grund sau ce naiba e (negru) asa cum era haionul inainte de a fi vopsit.

Cum credeti ca se poate remedia aceasta situatie. Ma pot ganid la pasta abraziva, polish ...etc..?

Multumesc,
Numai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.