Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Olanda - Italia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Flores
Sal. Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat? Peste cateva zile vreau sa fac o excursie pana in nordul Italiei(Vicenza).Plec din Olanda si nu stiu ce traseu sa aleg, prin Belgia,Luxemburg,Franta,Elvetia sau Germania,Austria!? Distantele sunt aproximativ egale, diferenta este ca la prima varianta traseul pare mai usor de urmat pe langa paienjenisul de autostrazi din nord-vestul Germaniei care ma cam sperie ,de la a doua varianta, dar unde platesc mai putin autostrada!Care ziceti ca e mai avantajoasa?
Merci!
lautrec
Eu zic sa mergi prin Belgia, Luxembourg si estul Frantei, via Strasbourg. Autostrada asta e gratis si in Franta pe ruta asta si oricum toate sunt gratis in Benelux. Apoi poti ocoli Elvetia dar e pacat. Sau poti intra in Elvetia si face o tura pana in Lichtenstein ori cobori direct spre Italia. Vigneta elvetiana pentru 2005 e 27 de euro. Daca alegi sa ocolesti prin Austria platesti cam 8 euro autostrada pe 10 zile.

Paienzenisul din Germania poate fi pus eventual in balanta cu faptul ca totul este extrem de bine indicat, ceea ce nu as putea spune si despre Franta. Apoi ca e gratis si asfaltul de mai buna calitate.

In Italia platesti autostrada oricum, si scump, undeva la 8 centesimi/km.
AL
1. cat mai putin prin Fanta ca autostrada e scumpa!...cat mai mult prin Germania ca e gratis!
2. atentie ca tunelul Frejus e inchis!!!!... nu stiu nimic de Mont-Blanc...
3. foloseste un route planner si variaza traseul prin introducerea de puncte intermediare... vezi topicul despre route plannere... www.mappy.fr sau www.viamichelin.com etc.
Liviu M
QUOTE(AL @ 15 Jul 2005, 14:24)
1. cat mai putin prin Fanta ca autostrada e scumpa!...cat mai mult prin Germania ca e gratis!


Asa m-am gandit si eu prima data, da' dupa ce am citit postul lui lautrec, l-am intrebat si pe michelin (www.viamichelin.com) si mi-a zis si el ca nu-i chiar asa. Adica de la Luxembourg la Basel autostrada costa 8 euro. Nu e gratis, da' nici doborator.

Nu stiu cum mai stau lucrurile acum, dupa ce nemtii au introdus taxa de autostrada pentru camioane, da' inainte de asta gratuitatea autostrazilor nemtesti determina si aglomerarea lor, toti camionagii preferand sa ocoleasca putin decat sa plateasca autostrada franceza.

M-am uitat acum si la mappy, si el zice 10,60 E pentru autostrada franceza.
lautrec
Nu am obiceiul sa ofer sfaturi in necunostinta de cauza fapt pt care argumentez:

Eu lucrez in Gent, Belgia. Acum doua luni am venit de acasa pe ruta ... Augsburg, Lichtenstein, Zurich, Basel, St. Die, Nancy, Luxembourg, Bruxelles, Gent, doar in scop turistic nu pt ca ar fi mai convenabil ca ruta. Nu am platit nimic in Franta. Am prieteni la Strasbourg si ei mi-au spus ca nici pe autostrada Basel-Strasbourg-Metz nu se plateste. Fac o data la doua saptamani autostrada Lille-Valeniennes si nu platesc nimic. Ceea ce ma face sa afirm ca autostrazile in nordul Frantei sunt gratis, cel mult detin o informatie gresita in ceea ce priveste bucata Metz-Strasbourg.

Dinspre Valenciennes spre Paris, in weekendul trecut, am platit intr-adevar ceva de genul 8 euro pe una din portiuni, dar nu ai motive sa mergi pe acolo pt ca e mai lung. Iar in sud pe Coasta de Azur acum 2 ani pretul era similar cu cele din Italia.

Sotia mea in momentul acesta merge cu masina acasa, singura, din Gent la Cluj. A prins un stau de 40 min inainte de Frankfurt, altul dupa, apoi un accident si autostrada blocata. Acum cateva minute zicea la telefon ca a avut noroc cu ceva maramureseni cu GPS si se tine dupa ei incercand sa ocoleasca zona pe drumuri de tara. Ea conduce foarte bine si merge tare dar a plecat la 8 dimineata si acum dupa 7 ore si 34 de minute abia a trecut de Frankfurt.

Este o perioada foarte aglomerata, zilele flandrei, saptamana viitoare liber - toti pleaca in concediu. 14 iulie ziua Frantei - foarte multi in se duc spre si dinspre Franta. Parerea mea e sa mergi pe drumul cel mai scurt iar eu as calatori noaptea. In plus mai eviti si din caldura asta ingrozitoare (e la fel si in Olanda banuiesc). Oricum gratis nu ai pe unde si pt cativa euro nu merita sa pierzi ore intregi....

QUOTE(Liviu M @ 15 Jul 2005, 14:38)
Asa m-am gandit si eu prima data, da' dupa ce am citit postul lui lautrec, l-am intrebat si pe michelin (www.viamichelin.com) si mi-a zis si el ca nu-i chiar asa. Adica de la Luxembourg la Basel autostrada costa 8 euro. Nu e gratis, da' nici doborator.
*



http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr...ice=0&x=22&y=10

Nu stiu unde stai in Olanda asa ca am cautat pe michelin Amsterdam-Piacenza.... si amicul tau spune ca in Franta ar fi doar o plata de 2.8 EUR, la Saverne, langa Strasbourg. In Italia platesti restul pana la 9,3. Evident plus Elvetia unde e vigneta anuala. Asta daca pleci din Amsterdam Amstel.

.... pt ca daca pleci de la Amsterdams Historisch Museum, traseul e altul biggrin.gif , prin Germania si platesti doar 6.5 EUR.
Flores
Nu m-am hotarat inca pe unde sa o iau, cert este ca plec la noapte! Inclin sa o iau prin Germania pentru ca pe toate hartile pe care le-am scos asta e drumul cel mai scurt si cel mai ieftin. Eu stau in Delft si am facut des drumul Delft-Metz, pana unde stiu sigur ca nu se plateste nimic pentru autostrada. Autostrada Metz-Strasbourg, conform unui site gasit tot pe aici pe la calatorii, se plateste, nu foarte mult dar se aduna cu Elvetia, Italia..... Eu vreau sa ajung intr-un satulet pe langa Vicenza(Recoaro Terme) care este putin mai in nord si de aceea drumul prin Germania e mai scurt, dar si mai anevoios pentru ca traseul implica multe iesiri de pe autostrada. Una peste alta, m-oi descurca eu! Merci pentru sfaturi!
jammers
La Saverne e 4 euro
Eu locuiesc in Strasbourg si trec des pe acolo.
De la Saverne - STrasbourg - Selestat - Colmar - Basel sau Colmar - Mulhouse e gratos. De evitat dimineata intr 7h45R si 9 Si dupa masa la 17

QUOTE(lautrec @ 15 Jul 2005, 16:33)
http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr...ice=0&x=22&y=10

Nu stiu unde stai in Olanda asa ca am cautat pe michelin Amsterdam-Piacenza.... si amicul tau spune ca in Franta ar fi doar o plata de 2.8 EUR, la Saverne, langa Strasbourg. In Italia platesti restul pana la 9,3. Evident plus Elvetia unde e vigneta anuala. Asta daca pleci din Amsterdam Amstel.

.... pt ca daca pleci de la Amsterdams Historisch Museum, traseul e altul  biggrin.gif , prin Germania si platesti doar 6.5 EUR.
*



Rectific
Am zis pretul de dus intors. Un singur trecut costa 2,10 euro . Scuze de dezinformarea temporara :-)
AL
poate va folosesc link-urile de aici (#45): http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=30&t=2477&st=30
Flores
Hai sa va zic si cum a fost! Am luat-o prin Germania, autostrada libera fara probleme, numai ca aproape tot drumul a trebuit sa stau cu ochii pe indicatoare sa nu ratez vreo iesire. Prin Austria si Italia nu am folosit autostrada, zona muntoasa e superba, drumul nu a fost aglomerat, cazarea in jur de 60E/noapte. De la Vicenza am dat o fuga si pana la Roma, autostrada destul de aglomerata in perioada asta, o gramada de politie. La intoarcere am folosit aceeasi ruta, numai ca de data asta drumul a fost destul de obositor, prin Germania o garamada de blocaje, caldura, nervi, dar a fost si o parte buna, daca nu eram sigur de drum ma orientam dupa olandezii care mergeau spre casa si care erau ca lacustele. Costuri de autostrada:Vicenza-Roma 27E, Roma-granita Austria 37E. La intrarea in Austria, pe langa vigneta de 7E a mai trebuit sa platesc inca 8E dar nu prea stiu pentru ce, tunele nu erau......taxatorul era tare sictirit si nu a vrut sa ma lumineze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.