Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare intrebatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
mihaiapostol
intrebarea mea suna cam asa: pt numere preferentiale taxa e parca 400-500 mii, si sunt pregatit s-o achit si sa astept...
DAR pt ca nr de inmatriculare sa aiba dimensiuni iesite din tipar?
eu am un fiat 500, si am comandat in afara suporturi de numere marimea italiana: adica mic in fata, si patrat in spate, exact cum avea masina din fabrica, de genul celor din poze.

pt a nu avea probleme cu politia.. ce trebuie facut?
costi
Pai probleme cu politia nu poti avea, pt ca tocmai ei fie ca ti le dau fie ca nu.
Ma indoiesc insa ca un numar atit de mic este legal !
mihaiapostol
numarul este legal, pt ca este standard in italia. am vazut pe tico, si pe alte masini, numai ca nu pot opri propietarul sa il intreb... laugh.gif
costi
pai o fi standard in It dar asta nu inseamna ca sint si aici smile.gif

Uite ce am gasit:

"ORDIN nr. 211 din 11 februarie 2003
pentru aprobarea Reglementărilor privind condițiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească vehiculele rutiere în vederea admiterii în circulație pe drumurile publice din România - RNTR 2
15.6. La autovehicule și tractoare, trebuie amenajate în față și în spate, iar la motociclete, mopede, precum și la remorci sau semiremorci, numai în spate, locuri speciale pentru montarea plăcilor cu numerele de înmatriculare, cu următoarele dimensiuni:
- pentru autovehicule și remorci placa pe un rând având dimensiunile 520 mm x 120 mm sau placa pe două rânduri având dimensiunile 340 mm x 240 mm;
mm.
Marginea inferioară a plăcii de înmatriculare la automobile nu trebuie să fie mai aproape de 300 mm față de sol, fără a afecta garda la sol a vehiculului; marginea superioară a plăcii nu trebuie să fie mai sus de 1200 mm de la sol; plăcile cu numere de înmatriculare trebuie să fie vizibile de la o distanță convenabilă, cel puțin sub un unghi de 30°, din ambele părți.
15.7. Plăcile de înmatriculare trebuie să fie amplasate:
- la autovehicule și remorci, conform prevederilor Directivei 70/222/CEE"

Banuiesc ca ce ai vazut tu era "initiative locale" dar odata iesit din judet s-ar putea sa ai probleme.
mihaiapostol
mersi de raspuns. competent si la obiect. asta nu inseamna ca nu se poate. am vazut multe masini cu nr mici, chiar si din alte judete. am sa merg la politie si am sa ma informez. asta e cred cea mai buna varianta.
costi
corect !
succes !
b64chr
Eu nu iti urez succes.
Asta pentru ca nu cred ca e normal sa poti avea numar mai mic.
Daca ma lovesti in parcare si nu iti vad numarul din balcon?
costi
iti iei binoclu;
hai mai ce naiba, asta-i argument?
Marius
Zilele trecute a fost un nene politist invitat la o emisiune matinala pe B1tv si vreo juma de ora numai de asta a vorbit. Cica n-ai voie nimic altceva decat numerele "stas" de la ei. Nu mai mici, nu mai mari, nu alt font, nu alta forma, nimic. Nici chiar abtipildurile cu stema Romaniei pe care si le pun unii.
Lacaru
Din cate am vazut la politie exista vreo 3 tipuri de numere, de dimensiuni diferite. De exemplu exista un tip de numar cu o forma patrata, cred ca pentru motociclete. Cred ca nu numar din acela s-ar potrivi in spate.
Lexy
Cred ca pentru fiecare exista un tip de numar...ptr masinin placutele standard,motociclete diferit si mai sunt unele si mai mici mi se pare...singurele diferite sunt cele ptr jeep-uri.Nu mi s-ar parea corect acum sa nu se faca personalizate ca marime dimensiune forma culoare si gust blush.gif
driver
Dar nici eu nu cred ca o sa faca ei o matrita speciala pentru cineva care ar vrea sa-si faca un un nr cu cativa cm mai ingust, sau nu mai stiu cum.... ca doar nu se bat cu ciocanul si nu se taie nici cu foarfeca, gandeste-te ca se folosesc utilaje care folosesc niste matrite, care costa destul de multicel si care se amortizeaza in timp si in functie de nr de utilizari. De exemplu o matrita se foloseste intr-un judet poate la 10-20 de mii de numere, daca ar face o matrita pt cateva fiat-uri sau cateva zeci de numere care mai de care mai mici si mai late, cat am ajunge sa platim numerele ??? In Italia toate numerele sunt mici in fata si mai mari in spate,dar nu sunt numere patrate, la noi sunt cele normale, cele pt motocicleta si pt jeep-uri, iti adaptezi ce vrei sau daca nu te muti in Italia...
mihaiapostol
exista si posibilitatea sa confectionez eu nr cu mana mea, sa le fac la marime, ma interesa baza legala. asta ma ajuta sa nu am probeme cu legea. am vazut nr mici facute stas, ca pt scutere, si nu a fost problema. tot ce vreau eu e sa nu ma opreasca vreun politian pe strada, si sa platesc cat nu face "distractia". asa e si cu geamurile cu folie, respectiv ionizate. se obtine aprobare de la politie, si certificat de la unitatea unde se aplica procedeul, si nu sut probleme.
Sony
QUOTE(driver @ 17 Jul 2005, 02:14)
De exemplu o matrita se foloseste intr-un judet poate la 10-20 de mii de numere, daca ar face o matrita pt cateva fiat-uri sau cateva zeci de numere care mai de care mai mici si mai late, cat am ajunge sa platim numerele ???
*


O matrita nu este folosita numai intr-un judet. Spre exemplu: numerele mele sunt facute in Ploiesti. Si Ploiestiul nu e in Ialomita. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.