Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezaburire
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
maryanx
Am o mica problema cu dezaburirea. Am o dacie cn4 (buton dezaburire de ala patrat) la care a fost taiat cablul din portbagaj pana la luneta si de la buton din bord (un cablu mai gros). Am inteles ca ar trebui un releu.
1.Pe unde se afla sau daca are asa ceva ?
2.Daca nu are pot monta unul ?
3.Butonul trebuie sa "sara"/revina singur ?
ghitza
Releu pe dezaburire eu nu am si nu a patiti nimic masina,butonu nu revine singur,decat daca il actionezi tu
maryanx
eu m-am gandit ca fostul proprietar a taiat firul ca s-a topita ceva pe acolo desi nu se veda sa fie ceva topit. ai idee de ce a taiat firul ?
ghitza
cine stie ce l- apucat de la taiat
BennyORWO
Posibil sa fi facut scurt ceva,si eu la dacia mea cand am inspectat-o amanuntit am observat ca era taiat firul care venea la plus,i-am facut legatura si acum merge dezaburirea.
Dar am si eu o problema cu ea:din toate celulele acelea din geam sau cum se or numi,nu imi dezaburesc decat 4,stiti care ar fi problema?
maryanx
celelalte sunt intrerupte
recinalcol
Si eu am aceeasi problema.E vreo metoda sa afli unde sant intrerupe si eventual repara?
nikuniku
cu o lampa de control de 12v cu bec de bord de max 2 w,se prinde firu lampii la masa si cu varfu ei se,,plimba,,usor pe linia de dezaburire,inainte de asta se de drumu la dezaburire,si se va vedea unde este intrerupta,
liniile intrerupte se repara cu---ELECTRO-LINER-- de la kent-industries,se gaseste sub forma de,,pix,,si are 6 grame de solutie,pret nu stiu lam primit cadou si este foarte bun
payty
ca sa nu mai deschid alt topic:

am si eu o problema cu dezaburirea lunetei. circuitul de pe geam se alimenteaza, treseele nu sunt intrerupte. am masurat rezistenta cu aparatul de masura si nu sunt intrerupte.

totusi geamul nu se dezabureste. ca sa conectez cat mai direct acel circuit de dezaburirea, pus chiar si bateria pe bancheta din spate si l-am legat cu doua fire.

tot nimic. Are cineva vreo idee? Sincer chiar nu am chef sa schimb luneta din cauza dezaburirii.

mentionez ca nu functioneaza deloc, adica nu am o portiune unde merge si alta unde nu merge.
nikuniku
payty la tine cred ca este problema la papucii care sunt,,cositoriti,,pe luneta sa ,ars, circuitu in juru lor,cred,nu este ceva sigur,apeleaza la un electrician el stie cum sa verifice bine dezaburirea
payty
unul din papuci se vede ca a fost lipit din nou. dar am pus firele de la baterie direct pe traseul acela care ar trebui sa se incalzeasca, intr-o alta zona, tocmai ca sa nu mai faca contactul prin papucii aia si totusi niciun rezultat.


de electrician e exclus. in Bucuresti nu mai repara nimeni dacii.
nikuniku
da pe ce masini crezi ca au invatat electrica aia mai batrani?pe Lamborghini?,ai cautat si teau refuzat?
sebymesteru
si la mine sunt rupti acei papuci(oricum sistemul e de toate jena) insa am reusit sa-i pacalesc si acuma imi merg 2 linii sus si vre-o 4 sau 5 pe la mijloc. E ok si asa,isi face destul de bine treaba. Eu am curatat bine zona de contact de unde s-au rupt papucii aia,dupa aia i-am strambat(ei au forma ai de T)si i-am bagat sub chederul de la luneta sa stea fortat acolo si sa apese pe contactele de pe luneta. Restul e simplu,un fir legat la masa si unul dus in fata la intrerupator si de-acolo la rigleta de +. Daca ai traseele ok,nu exista sa nu mearga. Spor la bricolat!
cielo99
Payty, cum ai masurat circuitele cu ohmmetrul? Ca la dezaburitorul ala de luneta daca ai o singura linie buna oricare o masori iti va da ca ar buna pentru ca va circula curentul prin aia bun.Hai ca fac si un desen imediat.[attachmentid=1627769783]
Oricare din liniile rosii care sunt intrerupte o vei masura curentul va circula pe traseul verde si iti va da ca e buna lnia.
bygy007
treaba e simpla pui masina cu spatele in soare , te uiti atent la fiecare linie daca se vede lumina pe traseul liniei atunci poate fi intrerupta
ghitza
Si daca e innorat o pui sub bec biggrin.gif
recinalcol
Eu am descoperit unde sant intrerupte,acum ramane sa caut ELECTRO-LINER numai ca nu stiu unde am sa gasesc.
Pe internet nu am gasit nimic sad.gif
sebymesteru
mai era o solutie de la Bison,tot ceva cu Electro-nu-stiu-cum,o recomandase ori Bygy ori Boa,e ceva cu pulbere coloidala de argint sau asa ceva,de-aia am vrut si eu sa iau,dar acum un an si ceva era vre-o 75 de lei un flacon de vre-o 10-15ml...Am renuntat la idee,la banii aia imi iau o luneta sh cu traseul ok si gata. Acuma fiecare face cum crede wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.