Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reziliere contract Vodafone
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
mrkiry
Fratele meu(care e putin dus cu pluta) a facut doua abonamente la vodafone fara ca eu sa stiu.Toate bune si frumoase pana aici.Chestia e ca,atunci cand a facut abonamentele(acum 3saptamani),idiotul de la vodafone(un tinerele de 23 de ani cred) a facut contractul doar cu buletinul si un card expirat de 1 an si ceva.Ideea e urmatoarea:Are voie sa faca asa ceva idiotul?Eu stiam ca daca nu esti client vodafone,nu poti face un abonament decat cu buletinul si o adeverinta de la primarie precum ca locuiesti in zona z sau cu buletinul si un card valabil(in ideea ca nu se fac abonamente la toti boschetarii).E legal?sau e doar un abuz al idiotului ca sa isi ia comisionul?(zilele astea l-a sunat ca trebuie sa aduca un card valid sau ceva de la primarie).El nevand un loc de munca,nu are de unde sa plateasca,deci totul cade pe spatele meu.Ce parere aveti?Citisem si legea 161/2010 si nu stiu ce sa mai zic...http://www.dreptonline.ro/legislatie/ legea_161_2010_modificare_codul_consumului_clauze_abuzive_contracte_incheiate_co
mercianti_consumatori.php

9 Dec 2011, 22:00:
Am uitat sa precizez ca am fost azi pe la vodafone la "idiotul" si s-a cam speriat cand l-am amenintat cu ANPC-ul si i-am trantit legea in fata(eram si io cocos biggrin.gif) si mi-a zis ca trebuie sa vin cu titularul si inchide abonamentele.Nu stie nimeni nimic?o parere ceva...?ca maine trebuie sa ma duc iar si sa stiu la ce sa ma astept...
vijelie
Nebunul, idiotul si fraierul. Acum in reteaua VDF, la oferta.
mrkiry
QUOTE(vijelie @ 9 Dec 2011, 22:04)
Nebunul, idiotul si fraierul. Acum in reteaua VDF, la oferta.
*


pff,ms de ajutor colegu.Apreciez gestu wink.gif
the fast and furious
Daca i-a facut cele 2 abonamente fara documentatia necesara e problema lor: intre dealer shop si Vodafone.
Abonamentele vor sfarsi ca si inchise in curand, in situatia in care nu vor fi achitate, fratele tau cel mult va aparea in baza lor de date ca un client indoielnic.
Nu inteleg ce legatura are cu tine.
quick
pai fratito are buletin? ii major? atunci lasa-l sa se descurce... doar pe aboamentu ala nu cred ca scrie numele tau...
in sfarsit eu lucrez cu orange si stiu ca trebuie buletin si copie dupa contractul de vanzare cumparare al apartamentului sa stie baietii unde stai(cel putin asta mi-a cerut acu multi ani cand mi-am facut abonamentul)....nu cred ca ii doare pe ei capul daca lucrezi sau daca ai card.....
oricum nu stiu daca iti vor anula abonamentul asa usor avand in vedere ca fratele tau a luat un telefon la pret mai mic, care telefon este folosit de vreo cateva zile...poate te pune sa le platesti telefonu la pret integral, sau nu iti anuleaza nimic atata timp cat au semnatura fratelui tau....

ca un sfat spunele ca titularul abonamentului nu are servici si nu are cu ce sa plateasca abonamentul daca ei sunt deacord cu asta sa il lase in continuare....cu conditia ca fratele tau sa nu aiba nimic pe numele lui....


PS acuma am vazut ca sunt 2 abonamente....tare asta.... am auzit de chestia asta si la orange.... eram intr-un orange shop, stateam la coada (ca pe vremea lui ciasca, criza ce sa faci?) si o pensionara se certa cu o angajata si ii spunea " doamna eu de la abonament de 4 euro am ajuns sa platesc 2 de opt dupa ce am vorbit la telefon cu un consultant de al vostru":))
mrkiry
Pai daca nu mai stiu cum sa ne jupuiasca,,,

10 Dec 2011, 10:02:
QUOTE(the fast and furious @ 9 Dec 2011, 23:12)
Daca i-a facut cele 2 abonamente fara documentatia necesara e problema lor: intre dealer shop si Vodafone.
Abonamentele vor sfarsi ca si inchise in curand, in situatia in care nu vor fi achitate, fratele tau cel mult va aparea in baza lor de date ca un client indoielnic.
Nu inteleg ce legatura are cu tine.
*


Si daca il taraste prin instanta sa isi recupereze dauna?
C a t a l i n
Cine te-a jupuit? A venit consilierul de vânzări la tine acasa, și, sub amenințare, i-a făcut 2 abonamente rubedeniei tale?

Eu zic că injuriile tale de mai sus ar trebui redirecționate către frac-tu!
mrkiry
QUOTE(quick @ 9 Dec 2011, 23:22)
pai fratito are buletin? ii major? atunci lasa-l sa se descurce... doar pe aboamentu ala nu cred ca scrie numele tau...
in sfarsit eu lucrez cu orange si stiu ca trebuie buletin si copie dupa contractul de vanzare cumparare al apartamentului sa stie baietii unde stai(cel putin asta mi-a cerut acu multi ani cand mi-am facut abonamentul)....nu cred ca ii doare pe ei capul daca lucrezi sau daca ai card.....
oricum nu stiu daca iti vor anula abonamentul asa usor avand in vedere ca fratele tau a luat un telefon la pret mai mic, care telefon este folosit de vreo cateva zile...poate te pune sa le platesti telefonu la pret integral, sau nu iti anuleaza nimic atata timp cat au semnatura fratelui tau....

ca un sfat spunele ca titularul abonamentului nu are servici si nu are cu ce sa plateasca abonamentul daca ei sunt deacord cu asta sa il lase in continuare....cu conditia ca fratele tau sa nu aiba nimic pe numele lui....
PS acuma am vazut ca sunt 2 abonamente....tare asta.... am auzit de chestia asta si la orange.... eram intr-un orange shop, stateam la coada (ca pe vremea lui ciasca, criza ce sa faci?) si o pensionara se certa cu o angajata si ii spunea " doamna eu de la abonament de 4 euro am ajuns sa platesc 2 de opt dupa ce am vorbit la telefon cu un consultant de al vostru":))
*



Pai el are 30 de ani dar nu prea judeca,are si probleme cu coloana,nu prea poate sa munceasca.Normal ca trebuia sa intervin eu,nu?Le platesc telefonul si sa ma lase dracului in pace ca nu stau sa platesc acum 2 ani un abonament pe care nu il folosesc.Il iau azi pe el,ma duc acolo si sa vedem....nu stiu daca pot sa invoc legea 161/2010 ca e foarte interpretabila...

10 Dec 2011, 10:07:
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Dec 2011, 10:03)
Cine te-a jupuit? A venit consilierul de vânzări la tine acasa, și, sub amenințare, i-a făcut 2 abonamente rubedeniei tale?

Eu zic că injuriile tale de mai sus ar trebui redirecționate către frac-tu!
*



Sefu,ma refeream la "pensionara" lui quick
C a t a l i n
Să vezi când ți-o veni cu 2-3 mașini la poartă...
mrkiry
putin probabil tongue.gif
cosmin_2300
QUOTE(mrkiry @ 10 Dec 2011, 10:06)
Le platesc telefonul si sa ma lase dracului in pace ca nu stau sa platesc acum 2 ani un abonament pe care nu il folosesc.
*


1) telefonul (sau telefoanele, dacă-s 2 abonamente) va trebuie să îl (le) plătești la prețul "de liber".
2) dacă ȘI-A făcut 2 abonamente, să LE plătească wink.gif

QUOTE(mrkiry @ 10 Dec 2011, 11:10)
putin probabil  tongue.gif
*


Așa ai gândit, probabil și cu abonamentele wink.gif
os
@mrkiry: imi cer iertare ca ma bac ca musca-n lapte, dar la 30 (in cuvinte: treizeci) de trandafiri parca nu te astepti sa se intâmple asta. Ca fratele tau sre probleme cu coloana, e regretabil. Dar ultima data cand m-am informat eu nu coloana e responsabila de ... responsabilitate.

Stiu ca in chestiunea actuala nu te ajut, dar pentru viitor poate ar trebui sa te gandesti cum poti limita incurcaturile de genul pe care-l descrii.
the fast and furious
QUOTE(mrkiry @ 10 Dec 2011, 10:01)
Pai daca nu mai stiu cum sa ne jupuiasca,,,

<span class='edit'>10 Dec 2011, 10:02:</span>

Si daca il taraste prin instanta sa isi recupereze dauna?
*



Taticu, acu cativa ani doar din asta traiau cocalarii si boschetarii in Romania .
Faceau abonamente pt a valorifica telefoanele de le luau la oferta.
Si vorbeau in contul abonamentelor ( sunau la alea cu 89.89.... ) pana faceau balanta de 200 E, ii suna companiale cerea o garantie , astia normal nu o achitau si reteaua inchidea abonamentele.
Apoi ii sunau sa plateasca debitele.
Si daca nu reusesc sa scoata nimic de la tine, intr-un final toate datoriile abonatilor sunt vandute societatilor de recuperari , care incep sa traga si astia de tine , iar in situatia in care nu le platesti, atunci cu armata lor de avocati te actioneaza in instanta. Dar si aici e vorba de datorii mai semnificative.
Sfat:
Ca sa nu te legi la cap si sa fii tu cu inima impacata, du-te incearca sa le reziliezi pe ce motiv consideri tu si poti demonstra ( citeste si contractul de servicii primit de la Vodafone ) .
StefanT
Cate 2 abonamente fac de obicei teparii, ca de la al treilea se cam solicita depozit pentru activare sim multiplu + eventual client nou.
Dpmdv povestea e cusuta cu ata alba...Oricum daca actul de identitate era valabil si persoana de fata a dat cu subsemnatul sa nu iti imaginezi ca iti face cineva reziliere.

Bafta!
mrkiry
Spre surprinderea voastra si a mea,iata ca voi rezilia contractul,adica il voi inchide:Voi plati telefonul la liber(e dreptul lor si nu il contest)+voi plati factura curenta(319lei-iarasi e dreptul lor si nu il contest).Asa cum toti vrem sa ne fie respectate drepturile,asa si eu voi respecta dreptul celor de la Vodafone sa ma achit(vorba vine "eu sa ma achit") de toate datoriile.Total de plata telefon+factura=533,13 ron biggrin.gif Iata ca legea 161/2010 ma protejeaza si nu trebuie sa platesc despagubiri de reziliere prematura a contractului.Multumesc celor care si-au dat cu parerea,celor care mi-au dat un sfat,precum si celor care m-au luat putin la misto.Ma declar multumit ca scap doar cu 500de ron.Sa auzim numai de bine si Dumnezeu sa va fereasca de idioti(persoane ca cel care a facut contractul),de inapoiati mintal(cei ca fratimiu) si sa apropie de cei ca mine(cu mila si dare de mana) laugh.gif
cread
QUOTE(StefanT @ 10 Dec 2011, 22:57)
Cate 2 abonamente fac de obicei teparii,
*


bash.gif eu am doua deja,la Vodafone, am vrut sa-l fac si pe al trei-lea dar m-am lovit de faza cu garantia care mie mi se pare o mare tampenie .
StefanT
Dupa ce vei avea istoric (3-4 luni fara intarzieri la plata facturii), poti sa il faci si pe al treilea.
Mie mi se pare o tampenie sa iti faci 3 abonamente pe aceeasi PF, dar na... Presupun ca nu iti iei 2 Vodafone-uri ca sa ai multe minute in retea si sa te suni de pe unul pe altul, nu?

@mrkiry, ce model de telefoane a luat?
533-319=214 ron. Ce model de telefon din oferta curenta de abonament, costa atat fara conectare?
Si de ce in ultimul post te referi la "telefon+factura", ca parca luase 2....
cread
QUOTE(StefanT @ 11 Dec 2011, 11:36)
Dupa ce vei avea istoric (3-4 luni fara intarzieri la plata facturii), poti sa il faci si pe al treilea.
Mie mi se pare o tampenie sa iti faci 3 abonamente pe aceeasi PF, dar na... Presupun ca nu iti iei 2 Vodafone-uri ca sa ai multe minute in retea si sa te suni de pe unul pe altul, nu?
*


In momentul in care aveam nevoie de al trei-lea telefon aveam cred 10 ani de abonament , fara intarzieri , aveam unul al meu , unul al mamei si unul imi trebuia pentru sotie, ca sa imi fac primul abonament a trebuit sa fac o cerere la primaria de care apartin pentru o "adeverinta de rol fiscal "a carei eliberare a durat 30 de zile , desi locuinta este proprietate , mostenire, personala. Ce mare rahat sa ai 10 abonamente pe PF ?
mrkiry
QUOTE(StefanT @ 11 Dec 2011, 10:36)
Dupa ce vei avea istoric (3-4 luni fara intarzieri la plata facturii), poti sa il faci si pe al treilea.
Mie mi se pare o tampenie sa iti faci 3 abonamente pe aceeasi PF, dar na... Presupun ca nu iti iei 2 Vodafone-uri ca sa ai multe minute in retea si sa te suni de pe unul pe altul, nu?

@mrkiry, ce model de telefoane a luat?
533-319=214 ron. Ce model de telefon din oferta curenta de abonament, costa atat fara conectare?
Si de ce in ultimul post te referi la "telefon+factura", ca parca luase 2....
*



A luat un samsung nu stiu cum dreacu ii zice,ca nici nu l-am vazut(oricum un samsung normal,fara touch sau full querty sau alte prostii) si cand spuneam despre factura ma refeream la "factura=factura abonament1+factura abonament2"

11 Dec 2011, 18:14:
Si sa va ma dau o bomba.Aseara tarziu,am aflat ca avea facut si al treilea abonament,asta facut la Vodafone din City Mall,abonament pe care il foloseste verisoara-mea radmasa.gif Deci,vodafone,ii face nebunului 3 abonamente? wacko.gif E incredibil....asta neavand serviciu,cardu expirat de o gramada de timp,bolnav etc...nu pot sa cred cat de marlani sunt oamenii astia laugh.gif
gabize
Pi aia sunt marlani? Pe criza asta se bucura daca reusesc sa faca abonamente oricui, ca au comision la contractele incheiate. Din asta castiga si ei un ban. Ca pe urma operatorul respectiv de telefonie are probleme cu unii dintre clienti pe motiv de neplata facturi, nu mai e problema angajatului/dealerului.
mrkiry
Pai normal ca au comision la incheierea unui contract.Dar cand tu faci contract unuia care nu poate sa platesca in niciun fel abonamentul,ii mai dai si telefon,ii faci 3 abonamente,atunci mi se pare inacceptabil sa nu fi tras la raspundere.Totusi,nu cred ca le convine celor de la vodafone astfel de clienti...
C a t a l i n
Te mai întreb odată: a venit acel consilier la individ acasă și, sub amenințare, l-a pus să își facă abonamentele?
mrkiry
QUOTE(C a t a l i n @ 11 Dec 2011, 18:46)
Te mai întreb odată: a venit acel consilier la individ acasă și, sub amenințare, l-a pus să își facă abonamentele?
*



Cataline,cumva esti consilier de vanzari Vodafone? laugh.gif
C a t a l i n
Te vaiți precum o cur.vă virgină și dai vina pe cine apuci când singurul vinovat e evident.
bogdanelkva
Da' frati-to are o pasiune de a face abonamente,asa...cand are chef? biggrin.gif
mrkiry
QUOTE(C a t a l i n @ 11 Dec 2011, 18:58)
Te vaiți precum o cur.vă virgină și dai vina pe cine apuci când singurul vinovat e evident.
*


Bai da nu ti-e rusine? blink.gif Nu ai pic de respect?Eu credeam ca vorbesti in spirit de gluma,nu sa ataci ca un nesi ce esti...imi pare rau ca exista astfel de "colegi"pe forum

11 Dec 2011, 19:46:
QUOTE(bogdanelkva @ 11 Dec 2011, 19:01)
Da' frati-to are o pasiune de a face abonamente,asa...cand are chef? biggrin.gif
*


Nu stiu daca e o pasiune,dar vad ca ii cam place sa ma bage in datorii laugh.gif
C a t a l i n
QUOTE(mrkiry @ 9 Dec 2011, 21:40)
idiotul de la vodafone
un abuz al idiotului
am fost azi pe la vodafone la "idiotul"
*




QUOTE(mrkiry @ 10 Dec 2011, 22:49)
sa va fereasca de idioti(persoane ca cel care a facut contractul)
*




QUOTE(mrkiry @ 11 Dec 2011, 18:11)
cat de marlani sunt oamenii astia  laugh.gif
*




QUOTE(mrkiry @ 11 Dec 2011, 18:54)
esti consilier de vanzari Vodafone?  laugh.gif
*




Dar ție nu-ți este?
mrkiry
Eu sper sa incetezi,nu are noima ceea ce spui tu.Aici suntem colegi,nu inteleg de ce te deranjeaza ca il fac idiot pe cel de la Vodafone(oricum el e idiot si nu stie conditiile de furnizare ale unui serviciu).Incep sa cred ca esti consilier.Si chiar daca ai fi,nu e o generalizare.Te-a luat gura sau mana in cazul de fata pe dinainte.Data viitoare,gandeste de 2 ori si scrie odata.Numai bine si sper sa nu mai postezi pe acest subiect.Multumesc...
C a t a l i n
E bine că sari de cur în sus când te aduce cineva cu picioarele pe pământ, dar ești incapabil să vezi o problemă în ansamblu.

Până una alta nu ești în stare să îți stăpânești fratele, dar vrei să îmi spui mie unde și ce să postez? radmasa.gif
mrkiry
Asta nu e problema ta.Hai da-i drumu' de aici ca esti in plus CONSILIERULE!
C a t a l i n
M-a citit ăsta mic, e perspicac!
klaus
Aici se inchide ca inteleg ca problema s-a rezolvat (sau se va rezolva) prin rezilierea contractelor si plata telefonului la pretul de "la liber"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.