Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plec La Surduc
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Yva
Vreau vineri sa plec la Surduc. Sunt din Timisoara. Pe unde sa ma duc cu masina ca am auzit ca drumul spre Lugoj e teroare.... Care ati mai fost pe alta parte sa-mi spuneti pls pe unde ati luat-o. Si cam cat ocolesc. Mc.
b64chr
Pana la Lugoj te duci prin Buzias. Nu ocolesti deloc, singura problema este ca te cam plimbi pe stradute in Lugoj pana iesi spre Deva. Pe urma, drumul e bunicel.
MoneyTalks
Da drumul direct pina la Lugoj ce are? Nu e bun? De ce sa mearga prin Buzias?
b64chr
Asa e, nu e bun drumul direct Timisoara-Lugoj, se tot lucreaza la el. Prin Buzias e mult mai bun si nu e mai lung. Doar ca in Lugoj te invarti un pic.
Yva
Asa e cu drumul. Si am auzit ca exact spre directia Surduc, deci numai pe partea dreapta...
IsNa
QUOTE(MoneyTalks @ 19 Jul 2005, 10:52)
Da drumul direct pina la Lugoj ce are? Nu e bun? De ce sa mearga prin Buzias?
*



CE intelegi prin "direct"? Ala prin Recas? Cam asta are:

a) E plin de gropi imense
cool.gif E plin de portiuni cu semafoare din cauza lucrarilor
c) E plin de sate aglomerate
d) E la fel de lung (cativa Km diferenta)

Saptamana trecuta am mers cu un autocar pe ambele variante ( cu masina circul numai prin Buzias - 40min intre orase) : dus, prin Buzias, 50min., intors, prin Recas, ~90min.
Yva
Mersi mult. Acuma inca o chestie. Nu stiti cumva daca sunt campinguri amenajate acolo? Ca nu prea vreau sa fac cu schimbul cine ramane la masina sa pazeasca grataru, etc.. Eu am fost acum cativa ani si am fost la cabana, si cum sunt mai cap patrat nu m-a interesat cum sta treaba cu cortul pe acolo...
fbatran
Pe partea spre sat, spre dumu mare catre Fardea, acolo unde sunt casele de vacanta, era anu trecut si un camping cu parcare, cu casute, loc de cort, loc de foc, bufet, da totul pe bani.

Pe cealalta parte, cu padurea, nu prea e cazare defel si nimic amenajat - salbaticie curata.

Da .. apropo: de ce tra sa pazesti grataru? sa nu ploua pe el? smile.gif)
Yva
Nu, dar suntem 4 si nu am avea chef sa mergem la o cafea sau la o bere la terasa acolo 2 cate 2. Ca e destul sa-mi las cortu nesupravegheat si sa nu vine hotul... Dar daca vine un caine si fuge cu chilotii sau tricoul meu prin padure, nu prea am chef sa-l fugaresc.
MoneyTalks
QUOTE(IsNa @ 20 Jul 2005, 07:11)
CE intelegi prin "direct"? Ala prin Recas?

Da, la ala m-am referit. Nu am stiut ca e intr-un stadiu impracticabil.
Yva
in 5 ore si 30 de minute am plecat. acum ma pun sa dorm ca sunt cam obosit de cat am pigulit la masina azi... Mersi de informatie.
S-auzim de bine
Yva
Am fost la Surduc, by the way a fost frumos biggrin.gif. Intr-adevar drumu Timioara-Lugoj ( prin Recas ) e varza. M-am intors pe acolo si am dat numa de o gramada de denivelari si circulatie pe un sens. La un moment dat incep fazele cu semafoarele ca se lucreaza la drum. Alea sunt pe rosu la ambele capete deci trece care se risca sau dupa cum vede. Evident nu er nimeni care sa supravegheze circulatia acolo si banda e foarte ingusta doat de o masinuta jumate.

Preturi:
( eu am mers acolo pe plaja unde se inchiriaza hidrobiciclete )

Casuta 24 ore - 30 lei ( nu se plateste pt masina nimic )
Cort - 5 lei
Masina - 5 lei
Hidro bicicleta - 7 lei

Sfaturi pentru cei care vor sa se duca acolo:
-Luati-va o tona de vata ca toata noaptea bubuie manelele. Dar asa, din 5 locuri cu 5 melodii difetie, si se mai gasesc destepti care tipa toata noaptea.

- Cei care merg cu cortul sa nu se astepta la o suprafata plata. Luti-va cel putin 3 paturi care sa le puneti sub voi ca eu am dormit ca pe asfalt.

- Lenmne sa nu uitati sa luati ca altfel colindati padurea ca mine.

In rest e destul de bine amenajat. E destul de curat si sunt butoaie pentru aruncat gunoiul ( nu chichinete de cosuri de gunoi in care abea iti intra o sticla de 2 litri )
litza
Am fost in w/e pe drumul Timisoara-Buzias-Lugoj. E destul de ok, a fost refacut recent dar tot are valuri. Tot e mai bine decat cu gropi. Temporar au deschis si traficul greu, asa ca in zona padurii de la Buzias e cam nasol sa dai de un TIR, mai sunt denivelari pe margine, dar in rest e ok.

Doar in Cheveres este un pod distrus pe care se circula pe un singur sens cu deviatie si semafor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.