Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere laptop
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
costi
QUOTE(Obscuru @ 19 Jul 2005, 16:25)
(tinand cont ca il voi folosii 90% pentru jocuri)
*


blink.gif wacko.gif
ce viata pe unii frate !!
cosmin_m
Trebe' sa fi masochist sa te joci pe laptop.
Sclaud
N-am zis si cat timp il voi folosi wink.gif
Unii mai si munceste ... dar si cand se recreaza e mai mult plecati ... asta e smile.gif poate mai e vreme urata, poate nu e altceva interesant de facut ... sa am un backup wink.gif

QUOTE(cosmin_m @ 19 Jul 2005, 16:29)
Trebe' sa fi masochist sa te joci pe laptop.
*


Visul meu: sa joc un shooter cu touchpad-ul biggrin.gif tongue.gif
lar
Din cele specificate de tine asta ar fi : Notebook Fujitsu Siemens Amilo M1425 Centrino 1.7GHz. Dar nu prea inteleg nici io faza cu jocurile. Cauta si pe la altii ca s-ar putea gasi si mai bune la banii astia.
teodor
Toshiba, au un model pe la Mall prin Diverta am vazut pe la 53 mil ROL ulte iesiri , chiar si cititor de carduri SD,MMC..., parca si tuner TV.
Dar cum poti sa te joci pe el, ca o sa-ti trebuiasca o tastatura si un mouse suplimentar.
driverx
QUOTE(Obscuru @ 19 Jul 2005, 16:30)
Visul meu: sa joc un shooter cu touchpad-ul  biggrin.gif  tongue.gif
*



Bolnave si ireale vise mai ai si tu.

Vrei sa creezi topic peste o saptamana: "Unde este servis pentru laptopu marca X?" unde X este marca pe care o vei alege??

Vrei sa ne intrebi la ce spital e mai bine sa te internezi deoarece in urma nervilor facuti cu jocul ca aia te omorau si dupa ce erai mort ca nu te miscai suficient de repede, ai executat un jump pe fereastra (in real world) si ti-ai rupt toate?
Ake
Noi am luat un 1425 la birou care a ajuns pana la urma folosit la jocuri (acasa la kidsu lu sefu) . Mie mi-a placut scula, destul de rezistenta la tavaleala. De jucat pe el nu stiu ce sa zic, am vazut doar AgeOfEmpires si Sims (parca asa-i zice, ceva cu niste oameni pe care tre sa-i hranesti huh.gif ?!. La prima vedere pare mult mai reusit decat IBM-ul pe care-l am eu, desi ca piese separate e mai slab. In schimb mi se pare mult mai ergonomic.

Tip: Dac vrei sa folosesti touchpadul pentru shooter, nu folosi degetul, ia un compas ascutit! biggrin.gif
Sclaud
driverx: Nu te-ai prins ca faceam misto ? biggrin.gif

Deci, pe scurt ... o sa-mi iau un laptop, o sa-l folosesc 90% pentru jocuri, nu prea ma intereseaza alte aspecte. din cele prezentate la inceput, diferenta ar fi ca cel cu Turion pare sa aiba un procesor mai "slab" (chiar daca este o generatie mai noua decat Athlon 64 mobile) decat celelalte doua DAR o placa video MULT mai buna (din punctul meu de vedere si nu numai !). Deci "trilema" mea ar fi care se "preteaza" mai bine pentru jocuri ? Eu as merge pe cel cu procesor Turion si placa video X700 ... dati-va si voi cu parerea.

P.S. ca vad ca lumea nu prea s-a prins: faza cu touchpad-ul pentru shooter-e a fost o gluma wink.gif

P.S. again: am cautata peste tot neste teste comparative in care sa apara careva din aceste sisteme si cu niste scoruri din 3dmark (eventual) dar se pare ca "google" nu prea are raspuns la orice wink.gif
Ake
QUOTE(Obscuru @ 19 Jul 2005, 16:35)
P.S. ca vad ca lumea nu prea s-a prins: faza cu touchpad-ul pentru shooter-e  a fost o gluma wink.gif


ba noi ne-am prins ca tu glumeai. Tu nu te-ai prins ca noi ne-am prins ca tu glumeai smile.gif

Pai ce jocuri te intereseaza? ca nu la toate e nevoie de placa beton. Plus ca daca tot ansamblul e mai stabil, mai inchegat, dar are o placa video o idee mai inceata, tot e mai bun decat un calculator mai debil sar cu o placa mai bengoasa.
Sclaud
QUOTE(Ake @ 19 Jul 2005, 17:58)
ba noi ne-am prins ca tu glumeai. Tu nu te-ai prins ca noi ne-am prins ca tu glumeai smile.gif
*


Asa daaaaaa ... biggrin.gif
neumann
Io am un Toshiba cu procesor Intel Mobile cu cache de 2 MB. Merge super.
Ce-am vrut sa spun: recomand Intel la laptopuri - amd-urile mananca curent serios din cate stiu eu, si merita sa iei in calcul si un Toshiba. Al meu e entry level de clasa business, nu are prea multe briz-brizuri, dar merge excelent, mult mai bine ca hp nx9010 pe care le-am avut in trecut.
DragosP
QUOTE(Obscuru @ 19 Jul 2005, 15:25)

(tinand cont ca il voi folosii 90% pentru jocuri)
*


Categoric Centrino pe laptop.
Sclaud
Am gasit cu greu niste scoruri de 3dmark pe niste site-uri "obscure" ... din care reiese ca:
- Amilo M1425 (Centrino) are: 11800 puncte in 3dmark 2001, 3350 puncte in 3dmark 2003
- Amilo A1630 (Athlon 64) are: 11800 puncte in 3dmark 2001, 3200 puncte in 3dmark 2003
- Aspire 5021WLMi (Turion) are: 14249 puncte in 3dmark 2001, 4789 puncte in 3dmark 2003 si 1951 puncte in 3dmark 2005

Ce parere aveti ? par "realiste" ?
florinc
Imi cer scuze fata de "obscuru" initiatorul topicului, dar sar si eu cu intrebarea....Ce parerea aveti de Sony. Mai exact ASTA

Multumesc mult.
bertro
QUOTE(Obscuru @ 19 Jul 2005, 18:13)
Am gasit cu greu niste scoruri de 3dmark pe niste site-uri "obscure" ... din care reiese ca:
- Amilo M1425 (Centrino) are: 11800 puncte in 3dmark 2001, 3350 puncte in 3dmark 2003
- Amilo A1630 (Athlon 64) are: 11800 puncte in 3dmark 2001, 3200 puncte in 3dmark 2003
- Aspire 5021WLMi (Turion) are: 14249 puncte in 3dmark 2001, 4789 puncte in 3dmark 2003 si 1951 puncte in 3dmark 2005

Ce parere aveti ? par "realiste" ?
*



asta pentru ca rezultatul benchmark-ului pe care l-ai rulat tu depinde in proportie covarsitoare de placa video si mai putin de restul. iar un X700 e clar ca e superior unui 9700.

Eu zic ca merita Acerul, nu numai datorita placii video, dar si a procului pe 64 bit, net superior Intel-ului. E ok si cel pe Athlon 64, dar daca vrei si performante mai bune in joace, mergi pe asta cu X700. In plus, asta e singurul la care scrie 128M memorie video dedicata, deci nu isi ia memoria video din cea a sistemului precum celelalte 2. In plus e Acer, care are totusi un nume pe piata de laptopuri. Dezavantajul ar fi ca DVD RW -ul suporta numai -RW, dar nu e un lucru asa grav.

aaa, uitai sa mentionez: din cate stiu, turion-ul la 1.6GHZ are 1mega L2 cache wink.gif
cosmin_m
Sunt carcotas, dar Acer e un nume prost pe piata de laptop-uri... Foaarte putin fiabile...
kukuruz
Eu am exact Fujitsu Siemens din linkul ce l-ai pus, l-am luat in luna mai tot de la Emag. Atunci tocmai aparuse, era in "promotie speciala" si a costat 44.9 milioane. Acu' vad ca l-au bagat la "lichidare stoc" si costa 43.2 milioane So, go for it!

A zis cineva mai sus, si bine zicea: "categoric Centrino pe laptop". In plus, dintre cele trei modele, este singurul cu garantie 2 ani, celelalte doua au doar 1 an. Foarte important si asta!

Am lasat WinXp Home cu care vine preinstalat, dar am pus si Win2k cu dual boot. Eu nu-l folosesc pentru jocuri, pentru ca nu sunt un "gamer" (deocamdata), dar i-am facut totusi un 3dmark2001se - a scos 11000 puncte. Not bad at all! Pana cand o sa ma deprind cu touchpad-ul (nesuferita inventie!) i-am luat un mouse optic.

Este un laptop ce se preteaza bine la "multimedia". Stiai ca are si un "woofer" - ma rog unu' mic-mic, da' este! Un film DVD pe dispaly wide 16:10 este totusi altceva decat 5:4

Am fost cu el in concediu, este o treaba super-cool sa faci cu el zapp-internet stand pe balcon la hotel sau sa dai mail-uri din cort la munte. Be independent, be wireless! smile.gif

Vezi recenzii, pareri de despre laptopuri aici: http://notebookforums.com/
neumann
QUOTE(bertro @ 19 Jul 2005, 21:53)
Eu zic ca merita Acerul, nu numai datorita placii video, dar si a procului pe 64 bit, net superior Intel-ului. E ok si cel pe Athlon 64, dar daca vrei si performante mai bune in joace, mergi pe asta cu X700. In plus, asta e singurul la care scrie 128M memorie video dedicata, deci nu isi ia memoria video din cea a sistemului precum celelalte 2. In plus e Acer, care are totusi un nume pe piata de laptopuri. Dezavantajul ar fi ca DVD RW -ul suporta numai -RW, dar nu e un lucru asa grav.

aaa, uitai sa mentionez: din cate stiu, turion-ul la 1.6GHZ are 1mega L2 cache wink.gif


Si eu am vrut sa-mi iau Acer, insa cand l-am vazut cum arata... Mi-a trecut. De cand il deschideai iti creea impresia de ceva ieftin, cam ca loganul asa, are de toate, dar nu vrei si design la banii astia...
Turionul o avea 1MB L2 cache, Centrino are 2 MB, deci dublu.
Procesor pe 64 biti nu vad la ce ar folosi deocamdata si in urmatorii 3-4 ani.

@florinc: Sony Vaio e ok, dar cred ca poti gasi acelasi lucru mai ieftin de la alt producator. Evident, cu alt design. Dupa parerea mea, designul la Vaio e cel mai reusit de pe piata, dar si pretul e pe masura. Fiabilitate foarte buna.
dizzy
Aveti vreo idee daca pot gasi Averatec in Ro?
Sclaud
Sony e "mama lor" ... ca sa zic asa ... dar e cam scump pentru mine !
Procesorul respectiv Turion are doar 512 L2 mem ca e cel mai slab Turion posibil (ML 28)... am studiat bine configuratia.
Toate cele trei au placi video cu 128 MB VRAM dedicati (nu share) dar X700 e net superior.
Nu am rulat eu 3dmark-urile respective ... asa cum spuneam, le-am gasit pe niste site-uri obscure ... dar par realiste ...

In final cred ca o sa raman pe Acer-ul cu procesor Turion. Eu as prefera de fap modelul 5024 WLMi de la ACER ASPIRE dar nu l-am gasit nicaieri in Romania ... daca stie cineva ceva despre asta ... va rog dati un semn !!!
MariusI
'Reinvii' putin topicul asta:

Am si eu nevoie de un laptop, si gasisem configuratia ideala: Acer Aspire 1694 Centrino 2Ghz, 512 Ram, X700 128 MB, ecran 15.4 wide, pret 1400 Eur + tva. Din pacate e disponibil numai pe comanda si in o luna, iar mie imi trebuie in o saptamana.
Stie cineva sa imi recomande niste configuratii asemanatoare, de la alti fabricanti, care sa fie asemanatoare si ca pret ?
florindu
Am un laptop Toshiba Qosmio, care e cica configurat pentru entertainment...adica are un FX Go5700 cu 128 MB, Centrino 1,7, 512 RAM, ecran wide de 15,4.
Se misca foarte bine, dar e cam scump....a fost in aprilie 75 milioane.
Il au pe stoc la MediaGalaxy, iar acum sigur e mai ieftin.
bj
Daca iti iei laptop pentru jocuri ar trebui sa urmaresti urmatoarele aspecte:

- placa video dedicata (avantaje: nu iti mananca din memoria sistemului, are accelerare 3D net superioara placilor integrate)
- memorie cat mai multa (eu as recomanda 1GB)
- procesor puternic
- ecran bun si mare
- firma (poate mai important decat celelalte aspecte). Eu personal daca as vrea un laptop adevarat m-as uita spre IBM sau Dell.

Daca iti iei insa laptopul doar pentru jocuri si il folosesti intr-o singura locatie iti recomand insa si alte alternative.
In mai putini bani iti faci un super game station cu monitor TFT. In plus in momentul de fata pe piata exista alterativa de barebone, care este o carcasa compacta cred ca are dimensiuni latime 18 cm x inaltime 20-30cm x adancime ~30 cm. Inauntru este un calculator complet, dar de afara este maxim cat subwooferul. In plus este negru. combinatia de barebone cu TFT cred ca arata foarte bine si daca nu vrei neaparat mobilitate ci vrei sa arate stylish merita.
Spor la cumparaturi!
MariusI
Imi trebuie laptopul ca sa il iau cu mine, desktop potent am deja acasa smile.gif

florindu, modelul pe care mi-l descrii tu are trei dejavantaje majore: placa video cu doua generatii mai veche, procesorul prea slab si pretul..

Am mai gasit niste HP-uri care se invart prin zona cu specificatiile, dar cel putin unul dintre ele are placa video Ati FireGL, despre care nu prea stiu multe..


Edit: stie cineva care sunt importatorii de marci de laptopuri ? De exemplu pentru Asus
BAC
Pt cine are muschi recomand HP-Compaq nx9110 cu Pentium 4 3.2Ghz, sunt performante dar mari si grele. Pt cine nu vrea laptop usor Acer Travelmate cu Intel Centrino de la 1.5Ghz in sus.
florinc
QUOTE(MariusI @ 17 Aug 2005, 13:33)

Edit: stie cineva care sunt importatorii de marci de laptopuri ? De exemplu pentru Asus
*



Pt Asus este Depozitul de calculatoare.
drakool21
"Pt cine are muschi recomand HP-Compaq nx9110 cu Pentium 4 3.2Ghz, sunt performante dar mari si grele"

sunt complet de acord...HP nx9110 e un super laptop...are fratimiu si am avut ocazia sa ma joc un picut cu el...am ramas uimit de ce poate...se misca half-life 2 pe el aproape la fel de bine ca pe calc meu wink.gif e adevarat, e putin cam greut da merita
lungan
QUOTE(florinc @ 17 Aug 2005, 13:54)
Pt Asus este Depozitul de calculatoare.
*




Pentru Asus sunt eu. PM pentru oferta, desi cred ca ar trebui pus pe bursa mesajul. Moderatorii sa-si faca treaba si sa stearga mesajul daca am gresit.
MariusI
Am vazut ambele modele de la Acer, 1694 Aspire si 4406 (parca) TravelMate, au specificatii similare. E adevarat ca sunt cele mai avantajoase ca raport performanta/pret, dar nu mi-a placut absolut deloc cum arata, pline de argintiu, nu prea arata deloc 'business'. Plus ca toate modelele Acer high-end vin cu XP Home edition (nu inteleg de ce), mie imi trebuia Professional si nu exista optiune de upgrade, trebuie sa-ti cumperi o licenta si sa o pui peste.

M-am decis, imi iau pana la urma HP nx8220, Centrino 2GHz, 1GB ram, 80GB HDD 5400rpm, 15.4" cu 1680x1050, X600/64Mb, DVDRW, XP Professional (asta in caz ca mai e cineva interesat).

Hint: desi nu se prea face reclama, si la Acer, si la HP se poate prelungi optional garantia de la 1 an la 3 ani cu cca 120Eur. Personal consider ca e o optiune buna.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri smile.gif
MoneyTalks
QUOTE(florinc @ 19 Jul 2005, 17:53)
Ce parerea aveti de Sony.

Sony si Toshiba fac cele mai proaste laptop-uri excl.gif Sony e pe locul doi la asa ceva... rolleyes.gif

PS. Nu e vorba de Sony "al nostru", da? laugh.gif
lungan
Iti recomand:
ASUS A6N. La 4000 lei.
MariusI
Merci, dar e prea slab procesorul, prea slaba placa video. Singurul care m-ar fi interesat ar fi fost A6Va, modelul cu Centrino 2Ghz (la Dcshop nu-l aveau decat pe cel cu 1.6 Ghz)

Oricum, deja am dat comanda pentru HP-uri
AIX
Laptopul suprem ( 04.gif ) este IBM Thinkpad seria T (40/41/42/..); fara doar si poate smile.gif Subtire, negru, clasic, fiabil, usor.
MariusI
Mda...decat ca IBM nu mai face notebook-uri, le-au cumparat chinezii de la Lenovo. Si daca imi arati unul cu placa video X600 sau X700 eu il mananc.

Daca e sa vorbim despre laptopul suprem, ial-l si pe asta in considerare:

Panasonic Toughbook W2 (1.3 kg, carcasa de magneziu)
AIX
.err, la asta raspunsul e seria X smile.gif ; iar T si X - tot aliaj de magneziu sau titanium composite. Lenovo, dar IBM scrie pe ele. Acum - chestie de gusturi si cu supremul asta, X600/700 pe mine ma lasa rece smile.gif .
Valentine
QUOTE(MariusI @ 18 Aug 2005, 09:35)
Daca e sa vorbim despre laptopul suprem, ial-l si pe asta in considerare:

Panasonic Toughbook W2 (1.3 kg, carcasa de magneziu)
*


Nu stiu ce e asa suprem la ala. Nici macar nu are Bluetooth sau camera integrata ... slabut biggrin.gif
lungan
Eu am propus ceva acceptabil ca pret. Vrei ceva super. Ia-ti asa ceva:
W2.
Doar 11.000 RON.
Oferta limitata.
MariusI
Si eu ti-am spus ce model ma interesa.

Un laptop cu ecran de 17" e useless ca laptop, poate fi folosit doar ca desktop replacement. Si n-are absolut nici un avantaj fata de unul de 15.4", decat ca e de 2 ori mai scump si mananca mult mai multa baterie.
BAC
QUOTE(MariusI @ 17 Aug 2005, 15:17)
Am vazut ambele modele de la Acer, 1694 Aspire si 4406 (parca) TravelMate, au specificatii similare. E adevarat ca sunt cele mai avantajoase ca raport performanta/pret, dar nu mi-a placut absolut deloc cum arata, pline de argintiu, nu prea arata deloc 'business'. Plus ca toate modelele Acer high-end vin cu XP Home edition (nu inteleg de ce), mie imi trebuia Professional si nu exista optiune de upgrade, trebuie sa-ti cumperi o licenta si sa o pui peste.

M-am decis, imi iau pana la urma HP nx8220, Centrino 2GHz, 1GB ram, 80GB HDD 5400rpm, 15.4" cu 1680x1050, X600/64Mb, DVDRW, XP Professional (asta in caz ca mai e cineva interesat).

*



Eu am la firma doua laptopuri Acer si au venit cu XP profesional preinstalat, poate de pinde de la cine il ei. Unul din ele este seria 8000, serie care nu se gaseste inca in Europa de est, a fost adus din Olanda. Nu inteleg de ce nu ei laptop cu procesor Pentium 4 in loc de Centrino.
MariusI
Pentium 4 nu a fost conceput pentru laptop-uri, si din cauza asta consuma mult, deci laptopul ori are mai putina durata de functionare pe baterii, ori e mai greu. (in fine, cu variante ajutatoare: are HDD la 4200 rpm, sau placa video integrata, sau. ...). Deci nu ma incanta.

Singura optiune pe care as fi luat-o in considerare la Centrino este Turion64, dar sunt prea putine date despre el pe net ca sa ma aventurez, asa ca am mers pe tehnologia testata deja.

Edit: am sunat la importator la Acer, nu se poate schimba versiunea de Windows cu care vine, pachetul vine sigilat din afara cu licenta in el, eventual si preinstalata.
Sclaud
Eu pana la urma mi-am luat desktop ... din mai multe considerente care au intervenit ad-hoc ...
Ca Laptop ma oprisem la seria Acer Aspire 5020WLMI ...
adimicu
eu as vrea sa ma ajutati cu un sfat: pot merge pe un Hp cu procesor Athlon 64. Am auzit ca s-ar incalzi cam tare procesoarele AMdD.Va rog sa ma ajutati ca decizia este criminala.
mai precis laptopul ete HP nx 9105, proc Athlon 64 3000+, 512 ddr, hdd 60 gb,placa de baza nVidia, placa video Geforce 4,Dvd +Rw
aveti aici si link http://www.emag.ro/notebook/hp_compaq_nx91...on_64--pPG690EA
AIX
Mare si (f.) greu.
adimicu
nu e un incovenient.totul e sa fie fiabil si bun sa nu am probleme.eu am nevoie de el pe vapor asa ca nu ma deranjeaza ca e mare si greu caci va fi folosit in camera pe post de desktop
AIX
E, asa mai merge. Sper totusi ca e un vapor mare smile.gif
adimicu
as dori sa aflu daca printre forumisti sunt posesori de notebook-uri cu procesoare de la Amd si cum se comporta acestea ( se incing prea tare?)
BlaueCorsa
Dupa parerea mea, cele mai bune laptop-uri sunt seria IBM Thinkpad. Am acasa un 390x destul de vechi (P3/450MHz, 128 MB RAM) si la serviciu un T40 (Pentium M 1.5 GHZ, 512 MB RAM). Ambele se comporta excelent. Mi-au mai trecut si alte laptopuri pe mana (un Asus pe care l-am folosit in primele luni dupa angajare, un T22 al fostului meu sef etc.), dar cele mai fiabile, mai rezistente si mai performante mi s-au parut IBM-urile.

Pana acum n-am avut ocazia sa lucrez cu notebook-uri cu procesor AMD, dar ti-as recomanda sa iei in considerare si modelele cu procesor Via C3. Nu sunt la fel de performante ca Intel ori AMD, dar consuma mult mai putin, rezultand o durata de viata extinsa a bateriei.
Detalii: http://www.viatech.com/en/products/processors/c3-m/
adimicu
aveti cumva idee de ceva siteuri cu review-uri pt fujitsu siemens si sa fie in lb engleza(in afara de notebookreview.com ca acolo nu au fs)
bassfreak
IBM Thinkpad seria T....
am lucrat pe T20,T22,T40..
Am lucrat si pe compaq si pe hp.. dar.. IBM-ul imi da un feeling de siguranta si soliditate.
foarte robuste.. recomand din toate punctele de vedere
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.