Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: airbag
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
powertodacia
tot vorbim de imbunatatiri, pleoape, xenon, dungi, bari, braduleti parfumati..etc.
la airbag sau sistemul de airbag s-a gandit cineva?
daca merge pe solenza ma gandesc ca se poate monta si pe dsn...cu riscu de a skimba toata directia.
vad zilnic tot felu de accidente cu dsn..si majoritatea mor din ea....
as vedea faza cu airbag ul o imbunatatire ultima a masinii
and_rei
sa schimbi directia pt ce?eu cred ca se poate monta dar pe cele din 2003 care au aceeasi structura ca slz.
powertodacia
structura...la ce te referi mai exact ce ar ajuta montarea airbagului?
Iulikk
Oricum te faci bucatele mici mici mici de tot si in Solenza si in Supernova. Airbagu ala e pentru taranii din Rromaina...
anecula_08
Iti trebuiesc urmatoarele:
1. Volanul
2. Airbag-ul
3. UCE Airbag
4. Contactul totativ de sub volan de la Solenza/Logan
5. Cablajul (2 mufe, o siguranta si cateva fire).
mrkiry
Acum pe cinstite,cine ar face o asemenea investitie intr-o coaja de supernova? blink.gif
donlucyan
uite eu as vrea sa i fac daca ar merge si iti spun sincer ca supernova mea nu e delok coaja cum zici u. mad.gif si multe de pe forum sunt masina bune care ar merita.
si ce ziceti ar merita investitia s-au il punem de frumusete Airbag-ul?nu ma intereseaza parerea celor care vb degeaba adica ca cine ar fi nebun sa pune asa ceva pe o supernova.
mrkiry
N-am zis ca sn ta e coaja biggrin.gif Am zis ca investitia e prea mare,atat.Ar insemna sa dai pe airbag jumate cat face masina.Apropo si eu am o sn sleep.gif
fuzzzy
Ce face plictiseala din om... daca n-ai ce face te joci cu viata ta, nu?
Ai vazut sistemul de senzori de airbag cam cum functioneaza? Trebuie reglat la fix ca sa functioneze corect, iar la fix se face doar in fabrica, n-ai cum sa il reglezi mai bine sau mai rau fiindca la prima bubuitura ori nu sare deloc ori impactul e foarte usor insa indeajuns cat sa iti sara airbagul in fata... si ma indoiesc ca ai vrea sa iti sara airbagul in fata daca te lovesti de bordura sau o groapa mai semnificativa...

Daca chiar vrei o imbunatatire pune-i rollcage si bare intre oalele din fata si spate...
anecula_08
Eu am montat la slz mea(varianta europa) airbag si nu sare la orice groapa. Senzorul pt sistemul de pe Dacie este in UCE airbag si vine reglat gata de la producator.
donlucyan
ai spus ca nu merita investitia pt o coaja de supernova ,adica te-ai referit la toate si nu cred cai 30 de mil un airbag adica jumate din pretul supernovei.
fuzzzy
QUOTE(anecula_08 @ 20 Dec 2011, 20:10)
Eu am montat la slz mea(varianta europa) airbag si nu sare la orice groapa. Senzorul pt sistemul de pe Dacie este in UCE airbag si vine reglat gata de la producator.
*



L.E.: dupa o cercetare mai amanuntita, nu am gasit dovezi de functionalitate a airbagului montat doar cu volan pe Supernova. La Solenza e posibil ca decodorul sa aibe implementata aceasta optiune, insa posibil sa nu fie activata. La tine, Anecula_08, e posibil sa fie activat sau nu airbag-ul, chiar daca il ai montat...
anecula_08
La Dacie(cel putin la solenza) este un singur senzor, si anume in UCE Airbag (confirmat si de manualul de service).
fuzzzy
Dar este si activata aceasta functie la varianta de UCE decodor pentru varianta ta de echipare? Din cate stiu sunt destule functii in UCE/UCH ce pot fi activate de exemplu cu DDT2000, insa as dori sa vad o confirmare la acest lucru...
anecula_08
Airbag-ul nu este conectat la UCH/UCE habitaclu. Are UCE-ul propriu. Se conecteaza la UCE Injectie (ca sa ii taie injectia in caz de declansare) si se conecteaza la priza de diagnoza pt a putea fi accesat in caz de diagnoza. Nu trebuie activat nimic cu DDT.
Maskatu
Cand crezi ca le-ai vazut pe toate, mai apare cate o idee trasnita.
1. Functionarea aibag-ului tine de calculator si multi senzori +fire
2. Montarea acestora este destul de costisitoare si anevoioasa
3. Nu iti poate garanta nimeni ca va functiona corect atunci cand 'ne fereste vei avea nevoie.
4. Exista riscul ca senzorul sa declanseze airbag-ul la un impact mai putin violent.
5. Daca nu ai simtit niciodata un airbag in fata, nu iti doresc sa experimentezi asta, mai ales la un impac de 20-30 la ora.
anecula_08
"1. Functionarea aibag-ului tine de calculator si multi senzori +fire"

Am spus deja ca singurul senzor de la Solenza este in UCE Airbag(calculatorul)(se poate demonstra cu ajutorul manualelor de service)

"4. Exista riscul ca senzorul sa declanseze airbag-ul la un impact mai putin violent."

Nu are cum, acesta fiind setat de producator, UCE airbag fiind special pt Solenza.
powertodacia
NU STIU CE TOT SE DISCUTA DE CHESTIA ASTA, nu e o improvizatie practic...ci se muta sistemul dupa solenza pe dsn. cum si masina mea nu avea AC si in 2007 am facut investitie si improvizatie cum ziceti voi cu AC ul....si m a costat 900 euro, merge, merge foarte bine, sunt multumit, iar banii si a scos...nu vad de ce nu as mai face o investitie de 300-400 euro in functie de unde iau sistemul ( srl, dezmembrari...etc) pentru un + sigurantei mele.
Maskatu
Aia 900 ii tineai ca si diferenta, o vindeai pe a ta si luai una cu aer direct. Idem si pentru airbag. Mai cumperi o solenza. biggrin.gif
powertodacia
in 2007 solenza era 4 mii euro cheala.
Maskatu
Si super nova clima, 3 mii.
nikuniku
powertodacia se poate monta airbag pe SN ,dar sa fie montat de un electrician care stie cum sa-l monteze,senzori nu sunt pe masina,ci sunt in calculatoru de airbag,doar unu(1)si ala se numeste,,decelerometru,,un senzor de acceleratie negativa care se activeaza singur dupa depasirea vitezei de 50-70 km/h
prima data gaseste electricianu si vorbeste cu el ce piese trebuie si apoi apucate de lucru,cauta unu care lucreaza pe la dealeri dacia,poate te mai ajuta cu piese si ala sigur stie cum se pune
powertodacia
da , dar io masina am luat o de la cineva cunoscut, cu multa incredere nefiind lovita si zgariata, etc.
asa cu bani aia puteam sa iau un dsn clima....dar nu stiam ce s-a intamplat cu masina niciodata.
legat de airbag...ar fi o idee buna sa dezvoltam un topic de montare la fel ca si pt ac si geamuri electrice/ servo directie.
oricum cu noua taxa nu cred ca isi mai vinde cineva masina cu banii ceruti....
spielbergl
Zica cine ce o vrea dar eu nu mi-as monta nici sa-mi dea cineva unu gratis. Asta nu-i un geam electric sau un ac, care pana la urma daca iasa prost nu-ti pune integritatea fizica in pericol. Si nu-i vad nici rostul, oricum depinde de ce te lovesti si cu ce viteza... O intrebare pt. cei care zic ca se merita si e bun... Purtati macar centura? Mai vad pe unii cu masini cu nspe airbaguri si fara centura... Ce rost mai are sa-mi explice si mie cineva...
Eu Alex
Singura utilitate pe care o vad eu la airbag e aceea de a nu-ti rupe gatul in cazul unui accident frontal, la fel si cu tetiera daca esti lovit din spate! Si cu si fara centura! Daca vrei sa o faci,fa-o si da-ne de veste! Gasesti in tg la Vitan volan de solenza sau logan sh!
Centura purtata=Fraier
Scaunul lasat pe spate si soferul stand inclinat intr-o parte=Jmecherie si talent!Harfe si figuri LolLolLo.gif

Centura Salveaza Vieti!!
Maskatu
Degeaba ai centura daca nu ai tetiera. smile.gif Prietenii stiu de ce...
Eu Alex
Cam asa ceva!
Laika
Cu centura, fara centura, cu airbag, fara airbag, tot Dumnezeu stie cand cand ne scoate din "sistem".
Ideea e buna, greseala e ca o expui aici laugh.gif .

Un sfat ar fi sa o faci cu documentatie de pe google si apoi sa vi pe forum sa o expui, ca altfel la cate pareri ti se ofera iti taie tot elanul tongue.gif .

Bafta si spor.

P.S. Fiti mai buni de sarbatori! laugh.gif
powertodacia
nu expune nimeni nimic.
doar au fost niste discutii bazate pe o posibilia instalatie.
cum tot isi pun si isi zic ce modificari de rahat sau mai putin de rahat sau bune si profi isi fac la masina,
faptu ca am deschis subiectu de airbag la o masina care se indoaie singura si de la gropi, nu e un lucru rau.
io sunt adeptul modificarilor...pana la urma e un fier care indiferent ce ai face...trebuie sa iasa ca tine.
nu tin sa instalez airbag..dar dupa accidentu de acum 2 zile de la tv..cu primarul acela care a intrat matizul frontal in supernova si a murit....si matizul nu avea foarte mare avarie....ma gandeam ca se poate monta.
io vad asta un upgrade fata de : ceasuri logan,dungi, linii, vopsele, oglinzi de Bmw etc..cu atat mai mult ca nu se poate considera o improvizatie 100% datorita faptului ca instalatia exista pe solenza...
quick
QUOTE(powertodacia @ 22 Dec 2011, 10:13)
nu tin sa instalez airbag..dar dupa accidentu de acum 2 zile de la tv..cu primarul acela care a intrat matizul frontal in supernova si a murit....si matizul nu avea foarte mare avarie....
*



link?
powertodacia
Libertatea
donlucyan
supernova aia sa facut asa din cauza ca a intra 2 masini in ia,ganditiva daca ar fi fost matizul in locul ei cred ca se facea pachet mai rau ca supernova aia sunt sigur chiar daca are 3 stele ,dar nu cred ca are rost sa vb de asa ceva ,
Doamne fereste de accidente. smile.gif
powertodacia
si supernova statea pe loc cand a intrat matizul frontal. daca era in mers? punct si virgula
donlucyan
daca era in mers se ducea dreku matizu.
powertodacia
de bine de rau matizul are teste euroncap, solenza nare...asa ca?
donlucyan
asa e le are dar degeaba,numi poti spune ca e mai rezistent matizu decat o supernova ,ala la 100km zici ca se duce dreku e varza ,nu are rost sa vb despre matiz acum .
powertodacia
se discuta doar de supernova ca e foarte prost gandita ca, caroserie si ai siguranta minima in ea, si am deschis topicul in ideea ca daca ai un airbag de tot rahatul, ai macar 1 % sanse in plus sa traiesti.
fuzzzy
Intrebare: airbag-urile nu au si ele termen de valabilitate?
GrOzOy
Evident ca au dar nu vad rostul airbag-ului cand doamne fereste se va intampla sa te stranga "fiarele" super novei din toate directiile. Spun asta pentru ca am vazut super nova unui prieten implicata intr-un accident in oras aici la mine in care a intrat un tigan cu un bmw si la proiectat intr-un stalp. Dacia acestuia e facuta terci in toate partile iar de atunci cand ma urc in a mea ma gandesc numai acolo.Doamne fereste.
Maskatu
Eu as vedea mai utila o servo directie de solenza.
donlucyan
asta e, fierul romanesc ,asa se indoaie toate toate,nu va convine vindetile si luativa alt cazan ,gen golf 3,opel,etc.
ar fi bine sa punem si airbag si servo directie dar astea douo fac cat jumatate din pretul masinii.
powertodacia
vezi ca opelu din 95 in sus face cam varza si loganul la siguranta, indiferent ca e fier imbatranit.
daca comparam cu primele loganuri care dupa 6 luni aveau rugina, nu mai discutam, daca comparam cu loganurile 2011, e de discutat.
oricum astra 97-98- e peste logan sandero si tot ce e romanesc, chiar daca e cazan.
legat de golf 3, prezinta mult mai multa siguranta decat sandero de exemplu,clasa sa.
neamtu cand facea masini sigure noi mergeam cu carute
donlucyan
golfu 3 viseaza la abs ,esp,airbaguri,si plus de asta e mai nouo.poate sa fi nebun ca mai cumperi acum cazanuri din 90-95 nu merita cu tot cu siguranta lor care zici tu ca o are.
am destui prieteni cu opeluri, golfuri care asa credeau si ei cas masini bune ,dar cand colo au luat teapa cu ele.intreadevar nu sunt toate asa dar mai greu gasesti o masina din 95 intro stare impecabila,asa ca nu poti compara jafurile alea ordinare cu un sandero ,logan solenza, supernova chiar daca nu are cine stie ce siguranta.
cine ar lua o masina de 20 de ani si nu un sandero cred ca e ........
din cate stiu are si golfu airbag dar la 17-20 de ani nu cred ca mai functioneaza si nu merita sa il laudam ca deja prin germania e pe cale de disparitie si noi ca prosti le luam de bune.
si il legatura de logan e prost la siguranta si daia le cupara nemti si cei din italia mai mult decat masinile lor fabricate acolo.
powertodacia
fa diferenta, ei le cumpara sa le tina maxim 2-3 ani nu zeci de ani ca noi.

23 Dec 2011, 11:30:
plus de asta ..arata tu o masina din anii 90 sau 80 nu mi pasa nemteasca care se indoaie si se stramba usile din fabrica si nu cad la linie etc..ca la dsn si slz....nu are rost sa comparam ci doar vreau sa raman up la subiect...si tot tin cu tarie sa cred ca acel airbag poate salva viata..indiferent ca e prost pus sau improvizat..nu ai de unde sa sti ce patesti.
iar daca nu il ai ai sanse sa mori prins intre bord si scaune si fiare.
uitete la un peugeot 206 din 97 sa zic...cel mai vechi ,cazan...indiferent cat de rau e lovit frontal, in interior nu sunt fiare:). e bine facuta ...si e frantuzeasca...nu poti spune ca nemti prin 96-97 faceau masini mai putin sigure decat francezii....iar golf 3..se incadreaza la sigurante cu 206 de pe vremea aia.
spielbergl
Nu are rost sa vorbim de capitolul siguranta in Supernova. Da, cred ca un golf3 prezinta mai multa siguranta ca o Supernova, dar nu si daca e sudata din 2 masini etc... cum mai sunt pe la noi. Cele bune sunt rare. Intotdeauna tre' sa vezi si celelalte aspecte. Eu nu as pleca la drum lung cu copil de 1 an cu nici un Golf, Opel etc.. din 95 cu "numa 189.000 km" adica vreo 300k, mai degraba cu Supenova cu toate defectele ei de caroserie, dar macar sunt sigur ca nu ma lasa in drum. Neamtu de ce-si ia Logan? Pt. ca nu mai are incredere in masini vechi.
Legat de airbag... cu sau fara el, Doamne fereste de accident, diferenta poate fi sa mori sau sa ramai invalid pe viata... si sa-i ai pe constiinta pe ceilalti pasageri, asa ca... nu stiu ce as alege sincer.
Testele EuroNCap se fac la 50km/h ciocnire frontala cu zid. E irelevant cand ai ciocnire intre 2 vehicule de mase diferite pt ca cea cu masa mai mare are castig de cauza, indiferent de numarul de stele.
powertodacia
65 km/h
Laika
Comparatii si discutii inutile. Nimic necesar sa sprijine aceasta idee.
andri1940
Airbagul pe o caroserie slaba, care nu protejeaza habitaclul la impact, e frectie...

Uitati-va in pozele de mai jos ca airbag s-a pus pe solenza dupa ce s-a intarit si caroseria. Tot ce e cu rosu supernova si solenzele din 2003 nu au:

GrOzOy
Asta am zis si eu mai devreme. Mai bn ne apucam sa ii facem un roll bar ca il vad mult mai folositor dry.gif
argon
QUOTE(donlucyan @ 22 Dec 2011, 20:51)
daca era in mers se ducea dreku matizu.
*




QUOTE(donlucyan @ 22 Dec 2011, 21:42)
asa e le are dar degeaba,numi poti spune ca e mai rezistent matizu decat o supernova ,ala la 100km zici ca se duce dreku e varza ,nu are rost sa vb despre matiz acum .
*



Deja vorbiti prostii, Matizul are 3 stele euroncap, ca Loganul, are o oarecare structura gandita pentru siguranta cu tehnologia anilor '00, Supernova nu are nimic, e la nivelul anilor '80, degeaba ii pui airbag ca tot iti intra'n piept coloana de directie si-ti rupi picioarele sub bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.