Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspensie sport Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Andrei TGA
Scuza-ti-ma daca am gresit ceva in postarea acestui topic sunt nou pe aici.
Am vazut multe discutii despre suspensiile sport la solenza dar nu am vazut nici un raspuns ferm din partea voastra.
Ce suspensii de pe ce masina se potrivesc pe solenza pt k eu nu sunt adeptul arcurilor taiate mi se pare o carpeala nu un licru de durata
C a t a l i n
Cele de pe Ford Model T.
Andrei TGA
Imi e greu sa cred k se potrivesc cele de ford mondeo
alte pareri a incercat cineva
andri1940
Uite aici cateva solutii:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...93&hl=suspensie

biggrin.gif Vezi ca pe aia cu fordul n-ai prins-o deloc:
marius80_eugen
QUOTE(Andrei TGA @ 22 Dec 2011, 19:56)
Ce suspensii de pe ce masina se potrivesc pe solenza pt k eu nu sunt adeptul arcurilor taiate mi se pare o carpeala nu un licru de durata
*


Eu nu am vazut/auzuti in toti anii astia de ceva NOU , facut special pt SLZ , iar tot ce este adaptat / carpit de romanasi , merge execrabil . Daca iei un amortizor sport pentru Renault , ei fac socoteala la greutatea acelor masini , iar la SLZ nu functioneaza corect .
Taierea arcurilor este o solutie NUMAI daca acea masina o lasi NUMAI pentru curse / liniute , atat . Daca mergi in concediu cu ea , ai distrus-o , aia nu mai e maisna sa faci turul Ro cu ea , pe la munte sau sa iesi din tara .
Intarirea amortizoarelor este o solutie , DAR problema este ca nu am gasit nici un service care sa faca perfect acest lucru , amortizoarele nu functioneaza coerent si in timp unul e mai moale si unul mai tare . Orice intarire a suspensiilor duce la uzura / distrugerea bucselor si a celorlalte componente de suspensie / directie . Am patit-o si nu mai vreau sa aud de asta .
Daca vrei suspensie si directie mai "stif" pune jante si anvelope pe 15 , le umfli cum trebuie si ai ce iti trebuie . Daca vrei sa fie tari , muta-ti gandul , asa ceva nu gasesti . Daca vrei sa gasesti tot ce ai chef , treci pe Clio , nu recomand Loganul . Indiferent cat bagi in el , la viteza pierzi din pricina aerodinamicii de frigider .
Parerea mea este ca sportiva , SLZ nu poate fi decat cu maxim 2 pers , adica sofer + o persoana , cat mai usurica , benzina cat cuprinde in rezervor si cam atat . daca pui mai mult s-a dus sportivitatea . Daca ai doar atata greutate , atunci suspensia nu este barca si faci ce vrei cu ea . Daca ai greutate, uita de sportivitate !
Andrei TGA
Slz mea e o masina ce de 4 ani sta in fata blocului si circule o data la 2 saptamani.
Deci nu va fii o masina cu care sa car butoaie de varza lemne sau altele va fii o masina care va cuprinde toate categoriile de tuning exterior interior motor audio sau cel putin asta as vrea


23 Dec 2011, 11:49:
Ideea e k vreau o masina cat mai aproape de asfalt
bucatzel
QUOTE(Andrei TGA @ 23 Dec 2011, 11:48)
Ideea e k vreau o masina cat mai aproape de asfalt
*



Pai in prima faza, recomand sa-i dezumfli rotile.

Asta asa, pana citesti regulamentul pe care l-ai acceptat cand te-ai inscris pe acest forum, mai ales paragraful 2d. vezi aici.
Andrei TGA
imi cer scuze pt neplacerile create dar nu am bagat de seama
andreiy
QUOTE(marius80_eugen @ 23 Dec 2011, 10:31)
...
Intarirea amortizoarelor este o solutie , DAR problema este ca nu am gasit nici un service care sa faca perfect acest lucru , amortizoarele nu functioneaza coerent si in timp unul e mai moale si unul mai tare .
...
*



Si, care ar fi autoturismele, alea, la care amortizoarele se uzeaza uniform?
Andrei TGA
Am gasit pana la urma ca ar mege suspensia de golf 3 cu niste mici modificari este adevarat ???
marius80_eugen
QUOTE(andreiy @ 24 Dec 2011, 15:32)
Si, care ar fi autoturismele, alea, la care amortizoarele se uzeaza uniform?
*


Eu ma refer la procedeul de intarire al amortizoarelor stock , adica dupa ce le intaresc , amortizoarele nu functioneaza la fel si ai unul mai moale si unul mai tare , nu ma refer la uzura .
Andrei - cand ajungi la "mici" modificari care duc la altele mai mari ... faci pe propria piele . Eu ti-am spus concluzia mea de acum cativa ani , altii si-au spus parerile , vezi ca mai exista si alte topicuri cu acelasi subiect ...
Daca masina sta de 4 ani si merge o data la 2 saptamani , vinde-o ! Tu nu ai nevoie de masina .
shake
suspensie dasta


marius80_eugen
radmasa.gif da , stiam videoclipul . Adevarul este ca multi pensionari cu Loganuri se comporta ca babuta din video . icon_mrgreen.gif Saraca masina !
Videoclipul asta trebuia pus la toti romanasii care s-au dus sa-si ia masini din afara !
IRONICK
QUOTE(marius80_eugen @ 23 Dec 2011, 10:31)
...
Bai teligentule, cand o sa spui si tu ceva coerent? Iti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le intelegi si nici nu o sa le intelegi niciodata.
marius80_eugen
Si daca te oftici tu cu cazanul , pardon frigiderul , d-aia nu mai ninge afara . Ar trebui sa fii fericit ! Nu toti pot fi la fel de destepti ca tine . Vor urma alegerile , baga-te pe liste , esti destept , poti ajunge departe ! radmasa.gif

Esti off-topic ! 168.gif
IRONICK
Spune tu cat de prost sa fie cineva sa scrie ca amortizoarele nu sunt coerente?
marius80_eugen
Si cat de imbecil sa fie cineva care sa se tina cu dintii de o exprimare nefericita a cuiva ?
Pe tine nu te intereseaza topicul , ci doar rahaturile care le poti arunca in altii cu orice ocazie . Mare om , mare caracter !
IRONICK
Mah mariusica, ti-am demonstrat de nenumarate ori ca vorbesti mult si prost. Si nu doar eu. Nu exista topic in care sa nu te bagi sa iti dai cu parerea fara sa ai bunul simt sa intelegi inainte despre ce se vorbeste. Emiti numai pareri personale total lipsite de sens. Si stii foarte bine ca nu coerenta este de vina mai sus. Mai bine stai in banca ta, nu de alta te ia unu in serios dupa numarul de posturi. Mai ai dracu si o varsta.
ionik_e4
Daca sunt putin offtopic scuze,dar acum ceva timp ma contraziceam cu baietii pe tema golf3 (rabla-ziceau ei)...in fine ce vreau sa subliniez,in conditiile in care sunt posesor de solenza,daca faci asa ceva cu solenza in 3 incercari incepi sa schimbi piese...ce departe erau nemtii de noi,si inca sunt sad.gif
23cvl
Andrei TGA, merge cea de golf 3 dar nu o recomand decat pe cea sport, eu o am de ceva timp si sunt multumit ff multumit in comparatie cu cea originala. Nu te lua dupa vorbe, bagate la traeba si daca ai un pic de pricepere si placere ai sa reusesti . Spor la treaba. excl.gif ph34r.gif
Andrei TGA
Multumesc pentru pareri clar este vorba de o suspensie sport.
Marius nu am sa vand masina pentru ca pana acum nu am avut carnet in primul rand , in al doilea rand masina a fost daruita mamei mele de catre parintii ei si are o valoare sentimentala pe care nu o poate acoperii nici un Golf 4 sau vreun Passat

24 Jan 2012, 16:23:
23cvl daca imi poti spune mai multe despre suspensie sunt numai urechi
poate ai si niste poze ceva am inteles ca se fac niste modificari dar nu stiu mai multe
Andrei TGA
Nu s-ar potrivii cea de logan pe solenza cu modificari desigur????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.