Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
VladutzGTi
Am montat un grup conic 15x56 (cel care s-a montat pe cutiile 510-01) pe cutia 510-03 pt motorul de 1.6 si am un fluierat gen cel din marsarier (adica de pinioane drepte) pe toate treptele de viteza. Se aude cel mai tare intre 50-70 in 4... Atat pinionul de atac cat si coroana de atac nu prezinta nicio forma de uzura!...
Voi ce parere aveti?
vladut88
sunt pereche? sau pinionu edintro cutie si coroana din alta?
VladutzGTi
Da sunt pereche...
VladutzGTi
Nu cumva este nevoie de un reglaj pt pozitionarea mai buna a pinionului de atac fata de coroana?
Iuli
Jocul la grup e reglat din constructia cutii nu ai ce regla
VladutzGTi
De exemplu, cineva pe forum zicea ca la berline se fac anumite reglaje la coroana...se mai strange..ceva de genul. Eu tind sa cred ca acest fluierat tine de conceptia grupului si de unghiul de inclinare a dintilor atat la coroana, cat si la pinion.
Poate cineva care a mai facut acest artificiu pe cutia 510-03 sa stie ceva legat de asezarea angrenajului cuplului principal...
VladutzGTi
Ma gandeam zilele astea ca exista posibilatea ca grupul conic care il am montat acum pe masina sa fi fost montat anterior pe o cutie de Gr. A (crabotata, cu dinti semidrepti).
Voi ce ziceti, conteaza si uleiul (ca vascozitate) pe care il pun in cutie? In sensul in care sa ma diminueze zgomotul?
Am vazut ca la supernova, solenza (cu grup conic 15x56) se pune ulei 75W80...Ar trebui sa pun si eu in cutie mea un astfel de ulei?
Iuli
Cutiile de s.n ,solenza logan folosesc ulei elf 75-80 .... eu pe o berlina la cutie am accelas tip de ulei de 5ani si merge foarte bine nu are huruit si nici fluerat
VladutzGTi
numai se pricepe nimeni la cutii de nova modificate?...
nikuniku
VladutzGTi schimba pinioanele planetare si satelitii din diferential,aia fac galagie in toate vitezele
VladutzGTi
Nu inteleg la ce te referi cand zici pinoane planetare. Satelitii sunt satelitii de pe cutia veche care nu facea zgomot.
zrk47
sa nu mai deschid un thread separat ,pot schimba discul de ambreiaj fara sa scot motorul ? vreau sa scot doar cutia dar nu stiu daca am destul spatiu,ma gandeam ca motorul sa-l suspend pe o capra iar cutia s-o scot ca nu-i prea grea. Se poate?
Am gasit multe topicuri deschise pe acelasi subiect,unii spun ca se poate,unii spun ca nu
Iuli
Se poate scoate cutia dar te complici cel mai bine scoti motorul
G I M
Sa scoti cutia fara sa scoti motorul nu ai cum. In schimbi poti scoate motorul si lasa cutia pe masina.
zrk47
le-am scos pe ambele,surpriza!!! cine a montat inainte ansamblul ambreaj nu l-a montat bine, discul calca doar pe extremitate,placa era facuta zob + ca la plecarea de pe loc de cand a fost schimbata tremura ...acum totul s-a rezolvat.
Am pedala mult mai moale,mai usor de apasat,inainte era ca la Tir (nehidraulic) ,demaraj mult mult mai puternic,cel putin de 2 ori mai brutal,nu mai tremura si intra in viteza ca niciodata
Acum trebuie sa invat sa merg iar smile.gif) ,mi-a murit motorul de 2 ori pana am plecat de pe loc si tind sa bruschez ambreajul obisnuit cu tehnica de la cel vechi,am cam scartait rotile de cateva ori la plecarea de pe loc.
Multumesc tuturor!
ORIJINAL21
daca ambreajul este prea tare/strans, mai poti da drumul pt a nu mai avea probleme cu scartaitul rotilor...
uskyblue
Salut! Am si eu o Dacia nova gt din 98..de vreo cateva saptamani, cand bag a 3-a,intra normal ca si inainte dar nu cupleaza, adica ori pe liber ori in a 3-a e acelasi lucru. Oare trebuie schimbata toata cutia sau se poate repara! Multumesc!
nova.super.gti
merge si reparata normal dar s-ar putea sa ajungi la pretul unei cutii bune nedesfacute asa ca ai de ales
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.