Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TomTom vs Garmin vs Mio
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
C a t a l i n
Ce țară e FR? Franța e F.
tomageorgian
ok FR=F=Franta
e bine?
ceva pe langa subiect ai de spus sau ...?

p.s. rog pe cei ce isi pot da cu parerea despre aceste GPS-uri sa posteze aici, cei ce doar au ceva de spus exista PM


o zi buna.
multumesc.
LuluMOB
Linkurile nu sunt corecte, scapa de '...'.

Din ce stiu eu, in general, pentru navigatie auto, balanta inclina spre tomtom.
C a t a l i n
QUOTE(tomageorgian @ 29 Dec 2011, 18:47)
ok FR=F=Franta
e bine?
ceva pe langa subiect ai de spus sau ...?
*




FR nu e tot una cu F.

Care subiect? Când vei posta ceva, atunci avem un subiect. Deocamdată n-ai reușit să pui nici măcar niște link-uri.
tomageorgian
C a t a l i n, iti multumesc pentru lamuriri, data viitoare te rog sa le tii pentru tine.
Un an nou fericit!

si acum revenind la intrebarea de mai sus, ce alegeti? TomTom, Mio, Garmin?
corbex
Nici unul dintre ele. Un Chu En Lai pe care pot pune, toate odata, si Garmin, si Tom Tom, si si Mio, precum si orice alt soft de navigatie. L-as putea lansa pe oricare, in functie de natiura calatoriei sau dispozitia sufleteeasca.
vis-a-vis
Pt Franta, Tom Tom e cel mai bun...
corbex
Am impresia ca omul se refera la divaisuri, nu la softuri.
vis-a-vis
Pai, da wink.gif (lasa-l sa cheltuie, ca nu prea e civilizat)
78_meg
In primul rand LA MULTI ANI! Eu personal lucrez pe tir si am folosit toate tipurile cautate de tine prin europa(ce-i drept nu chiar exact aceste modele)si din experienta mea pot spune clar ca exista 2 tipuri de gps-uri:TOMTOM si CELELANTE.Pentru europa de vest tomtomul este cel mai indicat dar in romania nu prea te poti folosi de el pentru ca nu sunt harti detaliate tomtom.Pt romania cea mai detaliata harta este cea de garmin dar device-ul este dupa parerea mea de toata jena.Daca vrei sa folosesti un gps care sa nu i-si piarda semnalul sau sa nu stea minute intregi pana recalculeaza traseul cand ai ratat o strada eu te sfatuiesc sa alegi tomtom.
pascaru_val
Deci daca Garmin pica, raman doar TOM TOM si MIO iar pentru RO si imprejurimi, eu, recomand MIO, folosesc de multi ani diverse modele de MIO si sunt super multumit de calitatea aparatelor in primul rand iar cu harti de iGO, orice versiune si actualizate e un pachet perfect.
vis-a-vis
Neata! radmasa.gif
MoneyTalks
Tomtom parca este scris de idioti, inca nu am vazut un soft mai prost
dizzy
raman la waze prin tara si nokia here wego pe afara.
Manuel
QUOTE(MoneyTalks @ 26 Jan 2017, 15:16)
Tomtom parca este scris de idioti, inca nu am vazut un soft mai prost
*


No shit, Sherlock! Sigur n-ai încercat HotTom sau TomMom? De vreo 5 ani merg numai pe TomTom pe afară, e impecabil.
TomachE
Navigon !
ursul_bipolar
Am 2 Garmin, sunt impecabile la semnal, harta de updateaza de 4 ori pe an, harta ro este destul de detaliata, nu m-a incurcat pana acum. In vest nu am avut probleme cu el m-a dus peste tot pe unde am avut nevoie.
MoneyTalks
QUOTE(Manuel @ 26 Jan 2017, 16:40)
No shit, Sherlock! Sigur n-ai încercat HotTom sau TomMom? De vreo 5 ani merg numai pe TomTom pe afară,  e impecabil.
*


E impecabil daca il lasi sa te duca pe unde vrea el, nu pe unde vrei tu. Il folosesc de 4 ani, numai pe afara tongue.gif

Probabil ca nu a fost cazul sa iti zica "pe traseu exista un drum inchis, vrei sa mergi pe el?" sau sa iti zica vreo 80 km sa te intorci din drum, cind drumul pe care mergi e mai rapid, sau sa te duca pe drumul cel mai scurt cind tu vrei pe cel mai rapid, si sa te bage prin niste cotloane ca nu mai stii cum sa iesi mai repede de acolo, sau sa te duca pe toll road cind tu zici nu. Intr-adevar e genial... radmasa.gif

Si sa nu iti mai zic ca prin ro vrea sa ma duca musai pe contrasens pe o strada cu sens unic laugh.gif
Manuel
Pe România are într-adevăr acoperire destul de slabă. Cât despre cotloane, nici nu poate fi vorba, pentru mine aspectul ăsta e decisiv având în vedere că lucrez pe camion de 40 tone. Am folosit în paralel iGo Primo, nu vrei să știi pe ce alei pietonale mă punea să fac viraje.
MoneyTalks
Manuel >> Pentru camioane poate ca Tomtom are alt varianta de soft, nu te poti baga cu camionul chiar peste tot pe unde te bagi cu autoturismul
Manuel
Nu știu, e posibil, deși hărțile sunt aceleași. În plus față de turisme, cele de camioane au restricțiile specifice. Oricum, m-am exprimat aiurea mai sus, nu e impecabil, mai greșește și el uneori însă mult mai puțin față de iGo sau Becker.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.