Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bujie gresita
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
CiufuMadalin
Am si eu o problema, akum kateva luni am fost cu masina la un "control" schimb de ulei, control tehnic, schimbare bujii, totul bine si frumos pana intr-o zi cand mi sa parut k merge cam "ciudat" motorul si am banuit k este de la bujii, am scos una, am scos doua si la a treia cand invart de cheie de 2 ori iese bujia, cand mam uitat era prinsa doar putin aproximativ 3 milietri in chiuloasa, cand am incercat sa o bag inapoi am sesizat k filetul este stricat, mam dus inapoi unde am facut controlul si mia spus k nu a facut el asa ceva. As vrea sa stiu cum as putea sa repar greseala avand in vedere ca filetul este stricat foarte putin. Multumesc wacko.gif
edy99
incearca sa infiletezi cu grija bujia. daca nu trebuie bucsata chiulasa
CiufuMadalin
da, mam chinuit sa bag bujia usor, cu grija dar spatiul fiind foarte mic nu pot sa incerc cu mana, asa as fi avut mai multe sanse decat cu cheia, si sa bucsez chiuloasa as vrea sa o iau ca pe o ultima varianta luand in considerare ca este stricata doar foarte putin la inceput, masina merge zici ca e diesel si ma deranjeaza foarte mult. multumesc
edy99
strange bujia cu un furtun de benzina, cand vezi ca a prins si se invarte usor atunci infiletezi, cand nu mai merge bagi cheia. daca bagi cheia de la bun inceput faci varza filetul
CiufuMadalin
Multumesc, buna idea, o sa incerc biggrin.gif
CiufuMadalin
multumesk mult, am reusit a mers mai greu dar am reusit , multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.