Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierd uleiul din cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
danutz49
Acum cateva zile cand am ridicat masina de partea stanga fata pe cric am pierdut cam 2-300grame ulei in 5minute pe la burfuful planetarei stanga. Am intrebat pe cineva care are tot solenza si a zis ca ar fi de vina simeringul de la cutie.
Ce fel de simering trebuie sa cumpar si cam ce pret are?????
gabi_g
Trebuie sa schimbi burduful cu totul (cel cu rulment).
danutz49
Am verificat burduful si este ok, nu este spart. Da ulei pe unde iese planetara prin el. Se gaseste sa cumpar doar rulment si simering ca nu as vrea sa schimb si burduful?????
gabi_g
Se gaseste cu totul ( burduf + rulment) , in jur de 100-150 Ron, depinde de care iei (asam sau original).
danutz49
Am gasit burdul si rument de origine la pretul de 150ron iar cel facute de o firma din iasi la pretul de 44ron.
Am cumparat un burduf cu rulment de iasi la 44 ron care are un colier de 2bani si nu stiu ce parte a rulmentului ar trebui montata spre interior.
Atasez o poza si va rog sa imi spuneti cum ar trebui montat rulmentul.
dorelus
La banii astia nu stiu daca nu va curge iar uleiul. rulmentul nu era montat in burduf?
Eu cand am schimbat buduful de la roata, a trebuit sa cumpar si cel de la cutie pentru ca scapa ulei dupa montare. N-a vrut nici un chip sa tina , mi-era o ciuda ca trebuia sa dau 130 ron acum 4-5 ani nu mai stiu...
Cred ca iti vei da seama cum trebuie montat rulmentul cand desfaci planetara...
gabi_g
Partea care este pe cutie vine spre roata. Oricum dupa ce demontezi planetara, trebuie sa o prinzi in menghina, sa scoti inelul de siguranta de la tripoda, sa depresezi tripoda, sa scoti rulmentul vechi, ca sa-l bagi pe cel nou iti trebuie o bucata de teava de 1 tol lunga de 120-130 mm, apoi sa presezi tripoda, si in final sa pui la loc inelul de siguranta. Iti mai trebuie si cleste pentru coliere de burduf de planetara.
ovidiu87
atentie ca la bagarea rulmentului pe planetara sa nu bati foarte tare, ci cu simt , iar rulmentul sa nu fie bagat mai mult decat e cel vechi. asa am reusit sa stric eu un burduf original fara sa l mai pot folosi. l am batut cu 2 mm mai mult decat trebuia si s a umflat rulmentul.
danutz49
Colierul cu care a venit burduful pare foarte prost si nu cred ca poate fi strans fara un cleste special.
Este vreo problema daca folosesc un colier care se gaseste in comert??????
gabi_g
Sa nu folosesti la burdufurile de planetara coliere cu surub. Dezechilibreaza planetara.
danutz49
Maine o sa duc masina la un mecanic sa imi schimbe rulmentul si burduful.
Ce colier imi recomandati sa folosesc : cel cu care a venit burduful din poza de mai sus sau unul cu surub????
Ma gandesc ca se pot folosi si coliere cu surub pentru ca burduful nu este in miscare de rotatie sa dezechilebreze planetara dar ar putea freca burduful din cauza vibratiilor.
vladut88
foloseste cu surub ,nare ce sa dezechilibreze ca acolo nu se roteste
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.