Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transport piese si masini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
mihaiachi
Salutare!
Cum stau cam jumate din timp la Bucuresti si jumate la Strasbourg, sunt liber profesionist tongue.gif si liber ca pasarea cerului, iaca oferta:
Aduc orice si de oriunde din Franta sau de oriunde din Europa. Intentionez sa-mi cumpar si platforma, dar aia va fi de numai 1300 kg total sau cam 970 kg util, deci n-o sa pot aduce masini mari ci doar pana la marimea Daciei "clasice".
Preturile? Pentru piese sau orice alt obiect de cateva kg/ zeci de kg, 50 centi/kg (pretul la autocar e 1,5 euro/kg dar nu mai putin de 15 euro) iar pentru masini- pentru Franta, doar costul carburantului dus-intors (cu platforma dupa mine consum cam 7 gol, 8 incarcat) cu conditia de a putea ramane la Strasbourg macar 2 saptamani cu ocazia transportului, iar pentru orice alta directie- carburantul, cota-parte de uzura/schimb pt filtre, ulei, cauciucuri si kit distributie plus ceva acolo pt mine (nu mai am job, nici in RO nici in F, traiesc din d'astea... necesitatile nu-mi sunt mari dar totusi tre' sa mai scot cate un banut, totusi intretinerea si impozitele in RO merg in continuare).
Ia sa fac o socoteala.
Uleiul si filtrele- 300 lei la 15.000 km deci 2 lei/100 km
Distributia- 180 euro la 120.000 km deci 15 centi/100 km, sa zicem 70 bani la 100 km
Anvelope- sa zicem ca dau 100 euro pe 4 gume s/h cu care merg 10.000 km deci 1 euro/100 km
Deci face 2 + 0,7 + 4,3 = 7 lei/100 km consumuri si uzuri. Adaugam un consum mediu de 7,5 litri la suta- carburant si mai punem ciubucul meu.

Pentru piese- cautati in primul rand pe leboncoin.fr, puteti avea niste surprize... surprinzatoare.

In momentul de fata masina este Renault Laguna Nevada 1 cu sarcina utila de 400-500 kg si o remorca de 350 kg total cu 270 kg util. Sa zicem 800 kg util.

De regula, la plecarea spre Franta, masina este goala, deci pot face transport de pasageri sau marfa pe ruta Bucuresti- Pitesti- Sibiu- Deva- Arad (eventual prin Timisoara).

Plata cash (nu accept cecuri sau plastic biggrin.gif ) in avans (macar partea pt carburant in avans).
dragoselu
Monsieur, cat luati unui prof de franceza, de la Bucuresti pan' la Strasbourg? Ca pasager. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.