Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: batai ingrozitoare spate solenza scala
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
nicooshoank
Pe orice fel de drum,la cea mai mica denivelare se aud batai in spate! am fost la un mecanic si mi-a zis ca sunt amortizoarele scurse dar ca si bucsele sunt duse. eu cred ca doar bucsele sunt duse pentru ca amortizoarele se comporta normal!!!lBucsele am vazut ca au prins joc!credeti ca daca le schimb, scap de bataile alea?se pot schimba separat bucsele?sau se schimba cu tot cu amortizor?mecanizul mi-a zis ca nu se pot schimba separat!
ionik_e4
Nu iti schimba nimeni bucsile acelea...astea sunt povesti.Eu mi-am luat doua amortizoare monroe pe ulei 150 ron bucata (sau ceva de genul...150-170,nu mai retin) si asa s-a incheiat capitolul bocanelilor...alta masina!!!
gabi_g
Bucsile de amortizor se pot schimba si separat. Vezi ca sunt de doua feluri.
nicooshoank
pai cum ma fratilor???se schimba sau nu se schimba?smile.gif) ca nu sunt lamurit deloc...ca asa am mai auzit si eu ca nu se scihimba separat...
romanvs
Daca amortizoarele sunt curse ,schimba-le.De regula se duc amortizoarele inaintea bucsilor.
gerard dacia
pai se schimba ,daca ti le schimbi tu ,ca mecanic sa faca treaba asta nu gasesti ......
Solenzul
Bucsile amortizoarelor SE SCHIMBA!!! bash.gif

Ala ti-a zis ca nu se schimba din 2 motive:
1. nu stie
2. nu vrea si ti-a zis asa sa scape de tine
3. a vrut sa te faca sa schimbi si amortizoarele pentru ca, daca tot sunt curse nu are rost sa se chinuie acum sa schimbe bucsile si peste o luna sau 2 sa vii sa schimbi si amortizoarele. Amortizoarele noi vin cu bucsi montate pe ele. Si astfel munca lui de a-ti schimba acum bucsile ar fi inutila pentru doar cateva saptamani.

Singura problema este ca se schimba destul de greu bucsile alea, e putin chin.
bogdanelkva
Deci,astazi am cumparat doua bucse dinalea smile.gif ,scria "bucse telescoape spate solenza".6,9 lei bucata. wink.gif
vladut88
cele mai bune bucsi pt telescoapele spate sunt bucsi bascula inferioara dacia berlina ,eu leam pus de 4 ani si nam treaba cu ele
casus TBF
dak tot schimbi amortizoarele schimba si bucsile de la punte sunt lafel ca alea de la amortizor din partea de jos...
marius c
daca vrei sa scapi de zgomotele pe spate schimba amortizoarele cu unele de uzina monroe pe ulei ,tecile de la arcuri daca sunt rupte si bucsele de la punte astea se cam duc cam pe la 100 de mii de km
neacsugabrie
bucsile le poti schimba singur, cele de brat de la dacia 1300 sunt cele mai bune,verifica si telescoapele de la hayon,la mine cel de pe dreapta nu era curs,ridica haionul dar avea joc latelar de ziceai ca se rupe,doua luni mi-am batut capul cu zgomotele din porbagaj pana cand l-am depistat
nicooshoank
va multumesc pentru raspunsuri!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.