Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare calorifer solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
barenboim
Imi poate spune cineva cum se schimba radiatorul de incalzire (caloriferul) la Solenza?
Am nevoie de o descriere detaliata.

Multumesc !
marius80_eugen
cauta manualele de SLZ , da cautare ! Din 3 vorbe nu reusesti sa faci tutorial .
ORIJINAL21
QUOTE(barenboim @ 11 Jan 2012, 01:23)
Imi poate spune cineva cum se schimba radiatorul de incalzire (caloriferul) la Solenza?
Am nevoie de o descriere detaliata.

Multumesc !
*



se desfac colierele de pe furtune,se recupereaza(antigelul) se scoate (radiatorul/caloriferul), dupa care se inlocuieste cu cel nou.
Se strange totul la loc ,completezi antigelul, faci aerisirea instalatiei, SI GATA!
bafta. smile.gif
Iulikk
Mai bine schimbi si antigelu'. Nu cred ca sare de 50 de lei.
Maskatu
20-25 litrul x 3. Plus apa distilata, adica inca 3 litri.
Maiorul
Salut ,

Cine ma poate ajuta cu un sfat in demontarea celor doua furtune care intra in calorifer(au o mufa mai ciudata).
Unii mai spun ca se apasa pe clema(sunt doua,pe o parte si alta) trasata cu galben in poza , am incercat sa desfac la o alta masina din dezmembrari dar nu am reusit (am rupt mufele pana la uma).Dar acum trebuie sa schimb aeratorul din bord ptr AC si nu pot sa mai rup acele mufe.

[attachmentid=1628012215]
ramsen
Da...acea mufa se apasa in acelasi timp pe ambele parti,altfel nu se poate scoate furtunul...SUCCES
gabislz
Nu am intrat de mult pe forum dar daca am vazut ca si altii s-au lovit de aceasta problema ,cu toate ca a trecut ceva timp de cīnd a fost postata īntrebarea ,pot sa va spun ca ai nevoie de un cleste special(de preferat ca sa nu te chinui mult) .Poti folosii si un cleste papagal daca are bratele scurte.Trebuie doar sa te asiguri ca apasa simultan pe cele doua lamele .
george_scala_2004
E nevoie de asa ceva...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.