Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema deschidere capota logan berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Leo0608
salut

de cateva saptamani din lipsa rca-ului , am lasat masina pe dreapta
am vrut sa ridic capota sa scot bateria sa o pun la incarcat
mi s-a rupt maneta din plastic de sub bord cu cap patrat
am incercat putin sa trag de patrat cu o cheie fixa , dar era sa rotunjesc patratul pe 2 laturi

help! ce se poate face sa reusesc sa deschid capota
stima
valentin22
pune pe cineva sa apese in fata pe capota in timp ce tu tragi cablu din masina,incearca varianta asta .
Cristi1980
Aceeasi problema am patit si eu, am apucat capatul de cablu si am tras cu cheia franceza mare. Pana la urma s-a deschis capota.
Asa sistem tampit n-am mai vazut pana acuma la vreo masina.
vi_escu
Dupa ce va reparati maneta/cablul incercati sa va intretineti mecanismul de inchidere. O curatare si gresare periodica va scuteste de astfel de belele.
bobo77
@Cristi1980 dar celelalte masini cum au?
xplood
am patit-o si eu chiar in ziua cand am cumparat masina .. La inceput o deschideam cu metoda clasica (piciorul pe fir si trageam cu patentul) dar s-a taiat cablul . Dupa doua zile de investigati pe net si la fata locului m-am gandit sa scot balamalele la capota nestiind care este sistemul de prindere al capotei .[Nu faceti ca mine ca va chinuiti si nu rezolvati nimic ] Deci desfacerea balamalelor sare din schema .. Norocul meu a fost ca nu am aer conditionat iar distanta dintre motor si radiator este relativ mare cam 30 .. 35 CM am dat scutul jos si am actionat cu o surubelnita acel "clantau" apoi am pus un cablu de la schimbatorul unei biciclete smile.gif si merge perfect biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.