Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsit masina iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Uncle-Sam
Vreau sa stiu daca e recomandat sa vopsesc masina iarna si daca sunt dezavantaje. Ma gandesc ca trebuie tinuta cateva zile la cateva grade+ in locul unde a fost vopsita, dupa care, scoasa si tinuta intr-un garaj.
Poate sa-mi zica cineva care sunt procedeele? Sau mai degraba tot ce stiti despre vopsitul pe timp de iarna. Multumesc
marksman
Eu am dat-o la vopsit toamna si am facut o greseala capitala. Pentru ca:

1. au dat-o cu sprit chit si au lasat vopsirea pe a doua zi (toata umezeala de peste noapte a intrat in stratul de chit dat de ei)

2. au fost niste borfasi (au cerut 4 kg de vopsea pentru a vopsi masina -
o Dacia 1300), au spus ca au dat 3 straturi si au dat cel mult 2. Dupa 3 luni capota si portbagajul s-au exfoliat si au trebuit revopsite. Dupa 3 ani, masina e toata pete, din cauza ca vopseaua s-a exfoliat treptat la spalare (si normal ca a trebuit sa acopar zonele exfoliate, ca se vedea chitul).

3. au vazut ca e Dacie din 1983 - si-au batut joc; au raschetat in unele locuri vopseaua si chitul pana la tabla. De unde masina nu avea deloc rugina, acum are tabla strapunsa in vreo 3 locuri si ruginita in multe altele, unde au dat doar cu vopsea peste tabla goala.

Desi am luat-o "pe aratura", sfatul meu e sa nu vopsesti masina iarna sau toamna decat in vopsitorii serioase.
ydaniel
a si vezi daca tot faci ceva pt multi ani,cuptor neaprat si vopsea de calitate.pe mine policolorul a fost o mare dezamagire!
Uncle-Sam
pai de ce? dupa cat timp ti s-a stricat vopseaua?
ydaniel
pai nu la a mea da dupa 14 luni era praffff
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.