Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde sa-mi vopsesc usa?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Romi
In urma unui incedent, am usa dreapta fata lovita. Reparatie se face pe casco, - se schimba usa - usa costa 9 milioane + 3 milioane manopera, vopsea, etc. Acum eu va rog sa imi spuneti in functie de experienta voastra unde sa ma duc sa o vopsesc, la ce service din Bucuresti. Ma intereseaza ca lucrearea sa fie executata de calitate, diferenta de noanta sa nu se sesizele. Multumesc.
Xplode
Acum depinde si de culoare...sa nu fie una pretentioasa. Ce culoare e?
Iti spun nu din exeprienta proprie ci din ce am vazut ca nu o sa-ti iasa aceeasi nuanta. Oricum e aproape imposibil. Vopseaua care e folosita in fabrica, desi are un cod ea vine in "butoaie" mari. Iti zic ca 2 butoaie nu au aceeasi culoare chiar daca au acelasi cod. Nu ma intreba de ce, dar de la producator asa este. Nu ai cum sa iasa acceasi culoare. Sunt service-uri care fac o recunoastere cromatica parca si iti vizualizeaza culoarea masinii si nu se iau dupa cod. Poate asa sa iti iasa cat de cat identica. Asta mi se pare ca fac pe langa Carrefour militari la NicoServ. Mai sunt si altele dar nu le stiu. Sau incearca la firme care repara masini ca lumea. Poate aia au scule si mesteri buni.
ursul-alb
Vopsit eu (la prieteni) la Peugeot, laborator ca-n filme, vopsea de la mama ei, oameni atenti care voiau intradevar sa faca treaba buna; nu a iesit acceasi nuanta (acum vorbesc in termeni ff exacti, daca ii spun cuiva sa se uite la masina nu vede diferenta din prima), dar crede-ma, dupa 1 zi nici nu te va mai interesa. (oricum, exact pe zona vopsita dupa 2-3 zile un drac de copil si-a incercat cheia cred, si am un nou semn...)

Inclin sa dau dreptate ca e o chestie aproape de noroc (bine, pe langa stiinta si echipamnete) sa iasa identica!


Da-i cu CASCO si trece!
ADY
la Meridian Vest cel mai bine , am vopsit usa spate +aripa si a iesit impecabil , si a fost gata si repede masina
Romi
Culoarea este rosu toreador


QUOTE(Xplode @ 25 Jul 2005, 20:19)
Acum depinde si de culoare...sa nu fie una pretentioasa. Ce culoare e?
Iti spun nu din exeprienta proprie ci din ce am vazut ca nu o sa-ti iasa aceeasi nuanta. Oricum e aproape imposibil. Vopseaua care e folosita in fabrica, desi are un cod ea vine in "butoaie" mari. Iti zic ca 2 butoaie nu au aceeasi culoare chiar daca au acelasi cod. Nu ma intreba de ce, dar de la producator asa este. Nu ai cum sa iasa acceasi culoare. Sunt service-uri care fac o recunoastere cromatica parca si iti vizualizeaza culoarea masinii si nu se iau dupa cod. Poate asa sa iti iasa cat de cat identica. Asta mi se pare ca fac pe langa Carrefour militari la NicoServ. Mai sunt si altele dar nu le stiu. Sau incearca la firme care repara masini ca lumea. Poate aia au scule si mesteri buni.
*


Romi
Problema care mi-o pus este si faptul ca daca ma duc la un service care nu tine de reteaua dacia si ma duc la un service unde se repara masini mai procopsite (asa cum mi-a recomandat inspectorul de constatare, care cu siguranta ii iese si lui o spaga pt faptul ca ma trimite la un service anume) risc sa ma scoata astia din garantie conform emailului trimis de mis si rapunsului primit:

Am scris:

"Solicitarea dumneavoastra : Va rog doresc sa stiu daca in cazul unui accident reparatie ce se executa pe asigurarea CASCO este obligatoriu sa o execut intr-un sevice Dacia autorizat sau pot sa o execut intr-un oricare service auitorizat ales de mine? Specific din nou este vorba de reparatie pe casco si nu reparatie in garantie. Multumesc."

Am primit raspuns:

"Buna ziua,
Stimate Domnule Huidu,

Va multumim pentru mesajul dvs din data de 20.07.2005 si pentru increderea pe care ne-o acordati.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va recomandam sa va adresati unitatilor service autorizate Dacia, deoarece toate interventiile la autoturism in perioada de garantie a autoturismului se efectueaza numai intr-o unitate service autorizata Dacia. Va recomand sa studiati Carnetul de Garantie al autoturismului.

Va multumim inca o data pentru increderea pe care ne-o acordati si ramanem la dispozitia dumneavoastra.
Ne puteti contacta de luni pana duminica intre orele 8.00 - 20.00, la numarul de telefon : 0248.500.000, fax : 0248.500.076, e-mail : vocea.clientului@daciagroup.com sau prin intermediul site-ului www.dacia.ro.

Cu stima,
Consilier Client,
Liliana ANGHEL"
asybo2002
tare faza cu inspectorul ca ii iese si lui...pai daca sunt service-uri agreate de firma de asigurare de ce i-ar iesi lui ceva...exista contracte...poti spune asta doar daca te trimite la un altul care nu e in lista de unitati agreate...in fine, ai 2 posibilitati:
1. te duci la dealer Dacia si stai linistit cu garantia...recomand COBALCESCU ca altul nu e mai breaz
2. te duci la alt service si teoretic cica ai probleme cu garantia dar in practica nu ai cum sa ai...recomand tot COM NICO SERV si ar mai fi MG VEGA dar nu stiu daca au timp de Dacie...
carman
auto marcu's (dealer dacia) din pantelimon au o vopsitorie moderna si f.f.f.buna si meseriasi buni... sunt printre putinii care vopsesc fara efect de coaja de portocala. dezavantajul cel mai mare e aglomeratia.

eu personal ti-as recomanda sa cauti si sa folosesti vopsea originala pe care o foloseste fabrica. la mine a mers perfect, chiar daca culoarea era extrem de dificila (albastru sorento - nova). cea facuta pe calculator n-au reusit sa o scoata - nu era chiar identica si nu au mai folosit-o...
AL
Problema nu este specifica Loganului ci comuna pentru orice fel de masina... exista pe de alta parte o gramada te topicuri despre lovituri diverse... la sectiunea DIVERSE... trebuie doar folosita functia de cautare...
danbogdan
la Meridian Vest si-a reparat sora mea o zgarietura de vreo 30 cm pe aripa spate + eleron (Solenza Scala) si a iesit foarte bine. Culoarea este gri perla. Masina a fost gata in 2 zile si cei de acolo au fost foarte politicosi.
Sony
QUOTE(asybo2002 @ 26 Jul 2005, 00:16)
1. te duci la dealer Dacia si stai linistit cu garantia...recomand COBALCESCU ca altul nu e mai breaz
*


Cu ceva timp in urma recomandai Meridian Sud si pe un anume inginer Iulian. ce s-a intamplat intre timp?
GeorgeB
QUOTE(Romi @ 25 Jul 2005, 20:13)
In urma unui incedent,

incIdent
QUOTE
am usa dreapta fata lovita. Reparatie se face pe casco, - se schimba usa -  usa costa 9 milioane + 3 milioane manopera, vopsea, etc. Acum eu va rog sa imi spuneti in functie de experienta voastra

adica noi suntem toti cu masinile busite sau cum blink.gif
QUOTE
unde sa ma duc sa o vopsesc, la ce service din Bucuresti. Ma intereseaza ca lucrearea sa fie executata de calitate,

asta chiar n-am mai auzit, pai ori lucrare de calitate ori executie ireprosabila , ori pur si simplu calitativ ... la alegere, dl e servit
QUOTE
diferenta de noanta sa nu se sesizele. Multumesc.

nUanta si sesizeze !
pai daca exista diferenta de nuanta normal ca va fi sesizabila ! iar daca nu exista diferenta atunci ai o lucrare de calitate .

cred ca trebuie sa iti pui prioritatile intr-o ordine ! fie ea si aleatorie .
GeorgeB
QUOTE(Romi @ 26 Jul 2005, 00:03)
Problema care mi-am pus-o deja e grav ti-o pui cu problemele ! este si faptul ca daca ma duc la un service care nu tine de reteaua dacia si ma duc la un servicedeci te duci de 2 ori la un service , lista aia de prioritati mama ei  unde se repara masini mai pricopsite(asa cum mi-a recomandat inspectorul de constatare, care cu siguranta ii iese si lui o spaga pt faptul ca ma trimite la un service anume) risc sa ma scoata astia din garantie conform emailului trimis de mis hehehe parca suntem in star wars , mi nome est misa si rapunsului primit:

Am scris:

"Solicitarea dumneavoastra : Va rog doresc sa stiu daca in cazul unui accident reparatie ce se executa pe asigurarea CASCO este obligatoriu sa o execut intr-un sevice Dacia autorizat sau pot sa o execut intr-un oricare service auitorizat ales de mine? Specific din nou este vorba de reparatie pe casco si nu reparatie in garantie. Multumesc."

Am primit raspuns:

"Buna ziua,
Stimate Domnule Huidu,

Va multumim pentru mesajul dvs din data de 20.07.2005 si pentru increderea pe care ne-o acordati.

Referitor la solicitarea dumneavoastra,  va recomandam sa va adresati unitatilor service autorizate Dacia, deoarece toate interventiile la autoturism in perioada de garantie  a autoturismului se efectueaza numai intr-o unitate service autorizata Dacia. Va recomand sa studiati Carnetul de Garantie al autoturismului.

Va multumim inca o data pentru increderea pe care ne-o acordati si ramanem la dispozitia dumneavoastra.
Ne puteti contacta de luni pana duminica intre orele 8.00 - 20.00, la numarul de telefon : 0248.500.000, fax : 0248.500.076, e-mail : vocea.clientului@daciagroup.com sau prin intermediul site-ului www.dacia.ro.

Cu stima,
Consilier Client,
Liliana ANGHEL"
*


asybo2002
pai treaba parea de actualitate...iar Iulian e in concediu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.