Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxe actuale inmatriculari
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
RIon
Cine stie, sa ma lumineze, ma intereseaza in zona CJ daca cineva a facut inmatriculare [B]recent:[B]

1. in momentul in care merg cu propietarul la politie sa radiem masina de pe numele lui, EU trebuie sa platesc... numerele le-am pastrat cele vechi, ceva taxa de inmatriculare laCEC(cat e??) si mai ce...la politie?? Stiu ca trebuie si RCA pe o luna si nr rosii... pe la ce suma ajung (masina - slz 1.4 mpi)
2. la RAR (ITP mi-e valabil) cat ma va costa???
3. in maxim 30 de zile trebuie facuta inmaticularea definitiva... atunci cat mai platesc , si ce?

Va rog vorbiti-mi de taxe si bani, nu de actele necesare, ca alea le stiu...

Multumesc.
Wolfmark
Ceva informatii gasesti pe www.autoghid.ro. Era destul de actualizat cand m-am uitat ultima oara pe el. Informatiile sunt pentru Bucuresti, dar cred ca taxele sunt cam aceleasi peste tot (sau cel putin asa ar fi normal).
Lacaru
In BV am platit urmatoarele taxe (cred ca-s valabile si in CJ):
-taxa de inmatriculare (~45 Lei)
-impozit (~15 Lei)
(astea doua se platesc la Finante cand mergi cu fisa de inmatriculare)
-RAR - identificarea masinii (~40 Lei)
-certificatul de inmatriculare (la CEC) (~27 Lei)
-restul de hartoage (fise, dactilografiere, copii xerox etc) (~12 Lei)
vladimir
In Bucresti, azi 28 iulie (de ce nu ar fi valabil si la voi):
- la CEC : - taxa certificat inmatriculare : 29 lei noi (foaie de varsamant) si direct la ghiseu 49 lei noi (2 chitante);
- asigurarea RCA care trebuie sa fie valabila pana la sfarsitul anului (eu o am de la 1 august pana la 30 ianuarie 2006) : 78,4 lei noi (ASIBAN);
- la circa financiara nu e obligatoriu sa platesti pe loc, te iau in evidenta si iti pun stampila pe fisa de inmatriculare, platesti mai tarziu;
- taxele pentru numere, contravaloarea placilor, care aici se plateste la politie (au casierie). Pentru numere "la rand" este pana in 3o lei, iar "preferentiale" pana in 50 lei;
- valoarea impozitului pentru o masina cu capacitatea cilindrica pana in 1400, pe anul in curs, nu trece de 30 lei (parca 24 este);
- la RAR, taxa pentru aplicarea foliei de securizare (dar asta e valabil la masinile luate de noi) este de 10,15 lei.
Cam astea sunt, bafta !
Ciumonk
Trebuie neaparat sa fie si fostul proprietar cu mine cand radiez masina?Sau se poate face ceva act/imputernicire la notar?
RIon
trebuie; el o radiaza, nu tu.
Ciumonk
Si in cat timp se poate rezolva treaba asta?E destul sa te duci la politie cu actele?Ma intereseaza cat dureaza treaba asta.
BAB
Am aflat ca daca vrei, pur si simplu sa radiezi o masina, trebuie sa prezinti in copie xerox, dovada ca ai loc de depozitare (garaj, curte, teren). Eu stau la bloc si tin masina in spatele blocului, in parcare, dar nu detin vreun teren sau mai bine zis, nu am act de concesiune pentru un loc de parcare. Ce e de facut? Nu mai radiez masina?
bj
QUOTE(ASW @ 29 Jul 2005, 16:48)
Am aflat ca daca vrei, pur si simplu sa radiezi o masina, trebuie sa prezinti in copie xerox, dovada ca ai loc de depozitare (garaj, curte, teren). Eu stau la bloc si tin masina in spatele blocului, in parcare, dar nu detin vreun teren sau mai bine zis, nu am act de concesiune pentru un loc de parcare. Ce e de facut? Nu mai radiez masina?
*



o solutie eleganta ar fi sa faci un contract de subinchiriere cu cineva care are o curte. Asta daca nu te lasa sa o radiezi in conditiile pe care le-ai prezentat.
RIon
Deja deraiati!
Azi am fost la radiere; propietarul a platit mai putin... maxim 400 000lei.
eu am platit in jur de 1300000lei cu tot cu RAR, folie securizata.
Mai am inmatricularea pe cap...
Ciumonk
Explicati-mi va rog si mie care sunt pasii pentru a cumpara si inmatricula o masina.Cazul meu:stau in Oradea,masina(Fiat 500 D `62 ) este in Bucuresti.Cum procedez?Trebuie sa fac doar contractul de vanzare-cumparare acolo si radiatul?Vreau sa fac cat mai putine drumuri prin Bucuresti si sa fac majoritatea operatiunilor in Oradea.
vladimir
QUOTE(Ciumonk @ 30 Jul 2005, 23:29)
Explicati-mi va rog si mie care sunt pasii pentru a cumpara si inmatricula o masina.Cazul meu:stau in Oradea,masina(Fiat 500 D `62 ) este in Bucuresti.Cum procedez?Trebuie sa fac doar contractul de vanzare-cumparare acolo si radiatul?Vreau sa fac cat mai putine drumuri prin Bucuresti si sa fac majoritatea operatiunilor in Oradea.
*




In Bucuresti faci contractul de vanzare cumparare (cel mai bine este sa faceti cu exemplarele pe care le luati de la Politia din str. Logofat Udriste-sunt trei alb, rosu, verde, identice, le completati). Cel alb ramane la proprietar, care face radierea cu el (intai la circa financiara apoi la politie), faci si tu o copie xerox dupa certificatul de radiere. Cu cel verde te duci tu la circa financiara, impreuna cu fisa de inmatriculare completata - pe care primesti viza ca te-au luat 'la ochi". Cu celalat ex, cel rosu, mergi la politie cand faci inmatricularea. E aiurea, cred ca va trebui sa iei numere provizorii din Bucuresti, vezi ca sunt cozi mari (in str Udriste), sau proprietarul sa nu inregistreze vanzarea (radierea) pana nu ajungi tu acasa cu masina. Poate stie altcineva de pe site mai bine aici!. Intr-o zi ar trebui sa termini cu Bucurestiul, restul tine de cum merg treburile pe la voi. bafta !!!!!!
Ciumonk
Multumesc pentru informatii......Am doar doua intrebari:De ce ar trebui sa fac nr rosii de Bucuresti?Si ce se intampla daca vanzatorul inregistreaza certificatul de radiere sau contractul vanzare/cumparare inainte sa operez eu ceva prin Oradea?
vladimir
daca vanzatorul o radiaza din circulatie, masina e ca inexistenta pe drumurile publice si sa circuli cu ea e chestie penala. Vanzatorul, la radiererea din circulatie, la politie, trebuie sa lase placile cu numerele de inmatriculare, de aceea iti trebuie numere provizorii, ca sa poti ajunge acasa. nu conteaza ca sunt de Bucuresti, sunt pentru ca vanzarea cumpararea s-a facut aici, daca vrei poti sa o faci si in Oradea si vei avea numere de acolo. Astea costa si ele vreo 250.000 lei, dar cand le dai inapoi si le iei pe cele noi (nu este obligatoriu, poti sa le patrezi daca vrei) iti dau si banii inapoi (de la casieria politiei). Asta e daca vanzatorul opereaza radierea inainte ca tu sa ajungi in Oradea (trebuie sa predea si placile deci si ai nevoie de nr. provizorii si autorizatie provizorie de circulatie- nu e joaca, e chestie penala, inchisoare sau amenda penala in cazul cand masina poti demonstra ca e a ta...cu suspendare dar apare in cazier).
El se poate inregistra doar la circa financiara pana ajungi tu acasa, dar trebuie sa ii trimiti placile cu nr. de inmatriculare ca sa si-o radieze si de la politi si daca nu o inregistrezi provizoriu in Oradea, nu poti sa circuli pana nu o inregistrezi (cu tot ce inseamna asta: RAR, circa financiara, politie etc). Bafta !
Ciumonk
Stai un pic,n-ai inteles,masina vine intr-un camion.Nu voi circula cu ea de la Bucuresti la Oradea.Are nr vechi si este radiata ,dar are acte(CIV).

In acest caz care sunt operatiunile?Banuiesc ca trebuie facut un contract de vanzare-cumparare si cam atat,nu?Sau ma insel?Mai intereseaza doar operatiunile care trebuie facute in Bucuresti.
vladimir
In cazul asta numai actul de vanzare-cumparare.
Ciumonk
Multumesc......Dar nici pe asta nu stiu cum sa o fac.......trebuie facut contractul la notar sau nu?Trebuie sa iau cele 3 exemplare(alb,rosu,verde)?Masina este radiata dar are CIV.Multumesc anticipat.

Si inca ceva:notariatele sunt deschise sambata?
vladimir
Daca iei cele trei exemplare (alb, rosu, verde) nu ai nevoie de contract la notariat. Au aceeasi 'greutate" juridica, este o procedura standard, instituita de politie. Exemplarele le iei de la birourile de prestarii servicii care sunt vis-a-vis de Brigada de Politie Rutiere (str. Logofat N. Udriste), tot acolo le poti bate la masina (ATENTIE : numai batute la masina sunt acceptate de politie), costa vreo cateva zeci de mii de lei. La politie, acolo, se lucreaza si Sambata, program : 9 - 14. Nu ai nevoie sa mai mergi la notariat daca mergi pe calea asta.
Daca vrei neaparat prin notariat, mergeti cu actele de identitate si actele masini (carte identitate, talon, asigurare, factura cu care a cumparat-o sau actul prin care a dobandit-o actualul propprietar - contract, act sub semnatura privata, donatie, mostenire etc. Obs. : cartea de identitate trebuie sa aiba aplicata folia de securizare de la Registrul Auto). Din cate stiu majoritatea notariatelor sunt inchise Sambata, dar mai pot fi unele deschise de dimineata, tot asa pana la 14 maxim 15.
Eu la masina pe care am dat-o la casat in primavara, am luat-o tot la SH si am facut cu proprietarul faza cu cele trei exemplare, cea pe care ti-am comunicat-o si tie. nu maqi dai comisionul notarial, care in ultimul timp a devenit destul de mare, mai ales ca nu mai poti declara de exemplu 2 milioane, au niste tabele dupa care calculeza si iti iau la valoarea aia, chiar daca in realitate tu dai mai putin. E ca la apartamente.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.