Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prim ajutor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
cosmin_m
Am dat intamplator peste un topic pe un forum al celor cu mai putine roti, topic ce mi se pare foarte util.
O sa dau mai jos niste link-uri care explica intr-un limbaj non-medical cum se acorda primul ajutor (cel de la bbc e super):

http://www.smurd.com/pages/paged6.html
http://www.bbc.co.uk/health/first_aid_action/

Dau si link-ul catre forumul care m-a inspirat, sper sa nu se supere moderatorii.


Pe langa subiectul pp al discutiei (acordarea primului ajutor), cred ca ar fi interesant de dezbatut aspectul legal al problemei. Adica, e posibil de a fi pus in situatia de a alege raul cel mai mic (obstructionarea cailor respiratorii si suspiciune de fractura la gat de ex.), si avand in vedere ca informatiile se adreseaza persoanelor fara pregatire medicala, ar fi bine de stiut riscurile asumate dpdv al legii. Va rog insa sa interveniti cu citate din lege, nu din amintiri.

Multumesc

p.s. Am postat la diverse gandidu-ma la accidentele auto, dar poate sta si la cafenea, functie de decizia moderatorilor.
afh
art. 45 din corul penal - nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, savarsita in stare
de necesitate.
este in stare de necesitate acela care savarseste fapta pentru a salva de la un
pericol iminent
si care nu putea fi inlaturat altfel viata, integritatea corporala sau sanatatea sa, a altuia
sau un bun important al sau ori al altuia sau un interes obstesc.
nu este in stare de necesitate persoana care in momentul cand a savarsit fapta si/a dat
seama ca pricinuieste urmari vadit mai grave decat cele care s-ar fi putut produce daca pericolul
nu era inlaturat.

art. 315 din codul penal- omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a instiinta autoritatea de catre cel care a gasit o persoana a carei viata, sanatate sau integritate corporala este in primejdie si care este lipsita de putinta de a se salva, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 1 an sau cu amenda.

cred ca articolele astea ar avea relevanta.
adiv
Cumva off topic, dar nu ma asteptam la o astfel de reactie. Sambata, la vreo 10 km de Pitesti pe autostrada, tocmai se rasturnase un focus parca.... nu am inteles cum a facut, dar cert e ca era culcat pe partea dreapta... am oprit imediat vreo 4 masini si ne-am dus sa-l ajutam pe om. Soferul reusise sa iasa si hai sa punem masina pe roti sa o scoatem si pe fata care era ghemuita intre bancheta din spate si scaunul din dreapta fata.... punem masina pe roti, scoatem fata, care parea destul de ok in afara de faptul ca era destul de socata..... la care omul nostru incepe sa urle la noi: Hai gata, ce-i aici spectacol???? s.a.md.... blink.gif

Ideea era ca am citit acum topicul asta si ma gandeam daca am savarsit vreo infractiune sa stiu sa ma predau unsure.gif
cosmin_m
Am tot scobit azi prin numeroasele legi si decrete de circulatie. In ultima versiune se pare ca nu mai zice decat ca trebuie ca la ex. auto sa cunosti notiuni de prim ajutor. N-am gasit partea in care zice ca trebuie sa le aplici. In decretul vechi (ala din 66) exista insa o asemenea sectiune. O sa mai sap...
Niste experente first-hand de cum s-a reactionat in caz de accident cred ca ar fi binevenite pe topic.
GABY IS BACK !
QUOTE(adiv @ 26 Jul 2005, 12:35)
..... la care omul nostru incepe sa urle la noi: Hai gata, ce-i aici spectacol???? s.a.md....  blink.gif

*



Pune, totusi, tot pe seama socului, reactia tipului...
paulp
Multumesc parintilor si lui Dumnezeu, ca m-au indrumat sa fac o facultate medicala, si sa stiu si sa pot da primul ajutor celro care au nevoie de el.
Din pacate putini dintre noi stiu ce sa faca in situatii de criza, si e grav ca nu aveam nici macar acea reactie elementara de a suna la 112 cind vedem un accident, si a ajuta astfel pe cei care au nevoie de ajutor. sad.gif

Spuneti-mi, citi din voi au desfacut trusa de prim ajutor din masina si au vazut ce contine si cum se foloseste?
teodor
Mai oameni buni , aseara la 4-5 Km de Garbovi cum te duci spre Pogoanele , era un accident cu 3 persoane .Urat de tot , era pe o portiune in care soseau a fost ridicata, si santurile de pe margine erau de 2 m(sau aproximativ), pe partea stg. cum vii de la Garbovi, era o dacie berlina incolacita dupa un copac.
Eu am ajuns cam al 5-lea acolo, dar lucrurile sau complicat rau de tot.Din ceea ce am auzit, o fata care era in dreapta, si soferul au fost dusi repede cu masinile din trafic la spital.Masina era infipta in pom pe partea soferului, si in spatele soferului mai era un baiat accidentat .Oamenii incercau sa-l scoata dintre fiare, legau de o dacie cu o sfoara usile si fiarele contorsionate pentru a ajunge la baiatul ala.
Nefericitul ala mai sufla si tremura tot, nu mai zic cum gemea saracul... sad.gif
Acum intreb si eu, puteam sa acordam primul ajutor , cu trusa medicala din dotare, celui din masina??? excl.gif Eu unul nu stiu mai nimic, dar nimeni nu se atinsese de baiatul respectiv.
Stiu ca trebuie sa ajuti in caz de accident, dar pana unde si cum??Eu nu am mai stat ca trebuia sa ajung la o intilnire in Bucuresti.Pe drum am telefonat la 112, se stia de accident, si cea de la telefon a zis ca au fost anuntate autoritatile:politia, pompieri pt. descarcerare si salvarea.
Era la distanta de 11 km de Urziceni, pana la Urziceni nu am zarit nici o masina a politiei sau salvarea venind spre locul accidentului.


Tutzigureanu
Nasol de tot, dar parerea mea este ca nu ai cum sa dai primul ajutor in asa ceva cu trusa de prim ajutor. eventual garoul poate fi util in stoparea unor hemoragii etc..dar acolo trebuia descarcerarea, si de obicei ei vin cu salvarea odata..deci trusa iasa din discutie.

PS Nu ai vazut nici o salvare and stuff pana la Urziceni pentru ca ei e destepti si au trimis de la Bucuresti, ca e mai departe.. blink.gif
teodor
Descarcerarea se facea ad-hoc, se tragea de tablele lipite de copac, greau se mai dezlipeau , parca erau sudate nu alta.
Pai cica descarcerarea venea de la Buzau , adica de la 60 km sau 50 km distanta, ma mir cum de nu erau salvare si descarcerare la Urziceni??? popa.gif ca pana vin de la Buzau, D-zeu cu mila.
Este si un drum laturalnic sa zic asa, dar erau 2 orase apropiate :Urziceni la 11 km si Pogoanele la 35-40 km.
Sa inteleg ca daca ai un necaz pe soselel nationale interjudetene, mori cu zilele
teodor
Mai oameni buni , aseara la 4-5 Km de Garbovi cum te duci spre Pogoanele , era un accident cu 3 persoane .Urat de tot , era pe o portiune in care soseau a fost ridicata, si santurile de pe margine erau de 2 m(sau aproximativ), pe partea stg. cum vii de la Garbovi, era o dacie berlina incolacita dupa un copac.
Eu am ajuns cam al 5-lea acolo, dar lucrurile sau complicat rau de tot.Din ceea ce am auzit, o fata care era in dreapta, si soferul au fost dusi repede cu masinile din trafic la spital.Masina era infipta in pom pe partea soferului, si in spatele soferului mai era un baiat accidentat .Oamenii incercau sa-l scoata dintre fiare, legau de o dacie cu o sfoara usile si fiarele contorsionate pentru a ajunge la baiatul ala.
Nefericitul ala mai sufla si tremura tot, nu mai zic cum gemea saracul...
Acum intreb si eu, puteam sa acordam primul ajutor , cu trusa medicala din dotare, celui din masina??? Eu unul nu stiu mai nimic, dar nimeni nu se atinsese de baiatul respectiv.
Stiu ca trebuie sa ajuti in caz de accident, dar pana unde si cum??Eu nu am mai stat ca trebuia sa ajung la o intilnire in Bucuresti.Pe drum am telefonat la 112, se stia de accident, si cea de la telefon a zis ca au fost anuntate autoritatile:politia, pompieri pt. descarcerare si salvarea.
Era la distanta de 11 km de Urziceni, pana la Urziceni nu am zarit nici o masina a politiei sau salvarea venind spre locul accidentului.
teodor
Descarcerarea se facea ad-hoc, se tragea de tablele lipite de copac, greau se mai dezlipeau , parca erau sudate nu alta.
Pai cica descarcerarea venea de la Buzau , adica de la 60 km sau 50 km distanta, ma mir cum de nu erau salvare si descarcerare la Urziceni??? ca pana vin de la Buzau, D-zeu cu mila.
Este si un drum laturalnic sa zic asa, dar erau 2 orase apropiate :Urziceni la 11 km si Pogoanele la 35-40 km.
Sa inteleg ca daca ai un necaz pe soselel nationale interjudetene, mori cu zilele
simon
QUOTE(teodor @ 8 Aug 2005, 11:15)
Pai cica descarcerarea venea de la Buzau , adica de la 60 km sau 50 km distanta, ma mir cum de nu erau salvare si descarcerare la Urziceni???  ca pana vin de la Buzau, D-zeu cu mila.
*



Activitatea de urgenta este organizata judetean. Chiar daca accidentul este la marginea judetului vine Ambulanta din resedinta judetului respectiv. Nu exista o organizare zonala pentru a se ajunge cit mai repede. Ca sa nu mai zic despre cosmarul bugetar, nu cheltui fonduri pentru alt judet huh.gif .
Practic, pentru accidentele rutiere ar trebui organizata o retea cu ochiuri egale pentru maxim de promptitudine. Mai va.
Oricit de dramatica este imaginea unui accidentat trebuie ca el sa fie ajutat de cei care sint ANTRENATI si DOTATI CORESPUNZATOR. Un medic cu miinile goale sau cu ridicola si inutila trusa sanitara a masinii nu poate face nimic sau poate face rau.
Nu mai spun nimic despre cei care nu sint de meserie. Hei rup-ul nu este bun nici in acest domeniu. Atunci cind exista fracturi de coloana, fracturi de membre hemoragii nestapinite urcatul accidentatului in orice masina si zdroncanitul lui pina la spital, fara nici un ajutor pe drum pot duce la agravarea starii lui sau chiar la deces. Chiar daca legea romana nu este clara referitor la acordarea primului ajutor sa va fereasca Dumnezeu de familia accidentatului care din furie sau interes va poate tiri prin tribunale de nu va vedeti. Astazi toata lumea vede filmele americane si invata din ele cum sa cistigi un ban prin justitie.
Apostol Bogdan
Eu am cartea de prim-ajutor de la SMURD ca doar la pomieri lucrez si acolo e si smurdul . E foarte utila.
Apostol Bogdan
in caz de accident destul de grav nu e bine sa se intervina la scoaterea victimelor si autovehicul deoarece le puteti cauza si alte rani de aceea se recomanda sosirea descarcerarii care e chiar f bine dotata. Trusa de prim-ajutor e bine sa o folosesti daca e accesibil pentru a se ajunge la victima dar si aceasta iese din discutie asa ca nu e f bine sa incercati voi de capul vostru sa scoateti victimele din autovehicul ca nu e bine. Dar e treaba voastra. Eu va zic asta ca lucrez la pompieri si stiu.
AND
Daca va simtiti superman , puteti incerca sa scoateti persoana doar daca masina da semne ca ia foc sau alte belele. In rest persoana accidentata nu trebuie sub nici o forma miscata. Poate avea sira spinarii rupta sau alte belele. Insa e bine de stiut respiratie gura la gura in caz ca nu respira , sau mai era o faza cum daca nu poate sa respire , ca are ceva in gat ..nu mai stiu exact , se face o incizie la nivelul marului lui adam si se baga un tub , ceva ..un pai ..iar pers poate respira pe acolo wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.