Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lichid verde-albastrui sub masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
adrian_c
Salutare,

va solicit ajutorul intr-o problema ciudata.

Astezi, tatal meu a vrut sa iasa din parcare cu spatele (care era intr-o curte, nu pe strada) si fiind inghetat a fortat putin masina cu rotile virate. El mi-a spus a accelerat aprox. 30 secunde la 3000 rpm, iar rotile erau virate dar nu la maxim. Cand a vrut sa plece cineva i-a spus ca ii curge ceva de sub masina.

Pe zapada alba era picaturi de lichid de culoare verde-albastrui situate exact pe mijlocul masinii in zona puntii fata.

Aveti idee ce lichid poate fi ? Sa fie de la caseta de directie ? insa este ciudat ca a aruncat pe mijlocul masinii.

Alte detalii legate de acest incident :
- masina nu a atins nimic pe sub ea
- rotile au patinat
- picaturile nu erau intr-un singur loc, erau aruncate pe toata distanta parcusa de masina (1-2 metri), insa mereu pe mijlocul masinii, intre cele doua urme lasate de roti

Va multumesc anticipat !
Victorine
A ridicat si el capota sa vada ce fluide verzulii sunt pe-acolo? Daca nu e lichid de spalat geamul, eu zic sa stea cu ochii pe nivelul lichidului de racire. Sa caute urme de umezeala pe la radiator, sa verifice stuturile, racordurile daca sunt etanse etc. Lichidul de racire are un miros specific. E bine de verificat si traseul servo daca masina are.
adrian_c
Da, s-a uitat imediat in compartimentul motor, insa nu a vazut nimic deosebit.

Masina are scut totusi, deci daca a aruncat este de undeva unde nu este acopeerit de scut.
cristy2008
Cred ca-ti curge antigelu pe undeva, poate pe la radiator sau furtunele ce duc la el.
sorin1983
sa urmareasca nivelul antigelului... parca majoritatea lichidului de servo este rosiatic(asa e la mine cel putin).
adrian_c
Asa m-am gandit si eu ca antigel (cel de servo este rosu). Poate este vre-un colier ceva, iar cu gerul asta nu mai face bine etansarea si a dat putin pe langa.

Il pun sa urmareasca in continuare.

Multumesc pentru raspunsuri !
marius80_eugen
e diferenta intre un lichid de genul ulei ( lichid de servo ) , antigel ( glaceol ) si lichid pt. geam .
Este de ajuns sa pui mana pe pata respectiva si iti dai seama de unde a curs , ca se simte la mana .
Verifica totusi si burduful de la planetara stanga ( de la sofer ) , sa nu curga ulei din cutie .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.