Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbat distributie Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
mariusmoga
Salut,

Am si eu o intrebare legata de schimbarea distributiei la un Logan 1.6 Mpi. Am masina de noua din august 2007 dar nu prea facem multi km pe an cu ea. Adica acum dupa 4ani jumatate avem doar vreo 25000 km cu ea.

La reviziile facute ca la carte la Dacoserv mi-au zil anul trecut la 4 ani ca ar trebui sa ii schimbam distributia chiar daca nu are 60000 km deoarece imbatraneste cureaua si se poate rupe. La momentul ala ne-au cerut vreo 15 milioane pentru operatiune cu piese si manopera. Nu am schimbat-o ca atunci aveam spre 22000 km cu ea.

Intrebarea mea este chiar e musai sa o schimb anul asta de exemplu? Ce recomandati? Daca da, nu-mi recomandati pe unde sa fac operatiunea mai ieftin (sunt din Bucuresti)?

Multumesc,

Marius
vallyyy
QUOTE(mariusmoga @ 8 Feb 2012, 08:40)
Salut,

Am si eu o intrebare legata de schimbarea distributiei la un Logan 1.6 Mpi. Am masina de noua din august 2007 dar nu prea facem multi km pe an cu ea. Adica acum dupa 4ani jumatate avem doar vreo 25000 km cu ea.

La reviziile facute ca la carte la Dacoserv mi-au zil anul trecut la 4 ani ca ar trebui sa ii schimbam distributia chiar daca nu are 60000 km deoarece imbatraneste cureaua si se poate rupe.  La momentul ala ne-au cerut vreo 15 milioane pentru operatiune cu piese si manopera. Nu am schimbat-o ca atunci aveam spre 22000 km cu ea.

Intrebarea mea este chiar e musai sa o schimb anul asta de exemplu? Ce recomandati? Daca da, nu-mi recomandati pe unde sa fac operatiunea mai ieftin (sunt din Bucuresti)?

Multumesc,

Marius
*




15 milioane blink.gif ,pai ce e nene tanc.Mie la solenza mi s-a rupt cureaua si toata reparatia la motor m-a costat 10 mil - rectificat chiulasa,curea noua,pompa de apa (aftermarket ce-i drept),ulei,antigel,garnitura de chiulasa,filtru de aer si manopera mecanicului.Pe tine un schimbat de distributie ar trebuii sa te coste maxim 400 lei - costa in jur de 180 kitul de distributie si zici poate ti-o mai lua vreun service de renume 200 lei manopera dar nu mai mult
george_scala_2004
distributia costa un pic mai mult...depinde de combinatia curea - rola...
iar pretul ala...e nesimitit rau...da' astea sint scorurile la service-urile agreate dacia...
prin urmare cauta un alt service...sint destule si poate scoti un pret mai bun...
bobo77
Mai daca nu cunosti preturile din service-urile dacia pentru logan, de ce vorbesti prostii...
klaus
Parera mea: exclus sa fie atat distributia la logan 1.6 fara 16v.
La peugeotul personal este 620 cu pompa de apa cu tot (cu reducere 20% e adevarat, deci cu totul ar fi fost 800 lei). Iar preturile la peugeot nu se compara cu alea de la dacia...
bobo77
Pai cine nu crede sa dea un telefon pentru a se convinge.
Leo0608
parerea mea omul a scris 1 din greseala in fatza lui 5
tocmai ca am fost si eu la dacoserv militari, aveau o promotie anu trecut prin luna octombrie cu 4 mil (kitul de distributie + manopera (fara sa se umble la pompa de apa) )
daca mai era vreun simering de distributie sau pompa de apa, mi-au spus ca pretul mai crestea
mk2
La adras e 400 de lei (uitati-va pe prima pagina de pe site-ul lor - vad ca linkul este cenzurat de daciaclub)

Insa, daca s-o fi dus la auto cobalcescu sau altii la fel ca ei s-ar putea sa-i fi cerut 15 mil (mie acum 2 ani imi cereau 12 mil doar pt distributie la un amarat de papuc).
P-A-C-O
QUOTE(mk2 @ 8 Feb 2012, 19:05)
adras [...]  vad ca linkul este cenzurat de daciaclub

a ramas "blocat" de pe vremea de cand s-au postat pozele cu Dacia SUV laugh.gif
mariusmoga
Salut.

Multumesc mult pentru raspunsuri cu toate ca majoritatea (nu toate) sunt la bascalie si nu au informatie utila.

Nu cred ca e cazul sa discutam daca am tastat sau nu gresit deoarece daca toata povestea era 4 milioane nu stateam atat in cumpana daca sa schimb sau nu.

Service-ul la care am fost este Dacoserv Salaj din Bucuresti iar pretul este din august 2011.

Nu cred ca este relevant nici sa comparam acum preturile la manopera de la logan cu peugeot sau solenta deoarece nu ajungem la nici o concluzie.

Ca atare avand in vedere ca inteleg ca trebuie schimbata, imi dati vreo recomandare va rog de alte service-uri la care ati fost si pretul a fost ok si in plus ati fost si multumiti de servicii?

De asemenea, ce este cu piesele aftermarket k nu prea sunt la curent. Sunt facute de srl-uri cum erau cele de dacia vechi de schimbam pivotii la cateva luni ca incepeau sa bata? Recomandati o firma?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile la obiect.



cosmint26
Mai mult ca sigur treaba cu aia 15 milioane e o confuzie datorata faptului ca aia 15 mil sunt pretul pentru toata revizia de 15 milioane, care cuprinde si schimbul de ulei+alte chestii+distributia.
Strict ca distributie doar la logan 1.6 16v poate ajunge la 15 mil. Sunt diferente maricele intre logan 8v si cel 16v.
vallyyy
QUOTE(mariusmoga @ 9 Feb 2012, 00:26)



Nu cred ca este relevant nici sa comparam acum preturile la manopera de la logan cu peugeot sau solenta deoarece nu ajungem la nici o concluzie.

De asemenea, ce este cu piesele aftermarket k nu prea sunt la curent. Sunt facute de srl-uri cum erau cele  de dacia vechi de schimbam pivotii la cateva luni ca incepeau sa bata? Recomandati o firma?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile la obiect.
*




De ce sa nu compari cu solenza,crezi ca vreun mecanic care monteaza o curea pe 1.4 al solenzei face vreo munca diferita pe 1.6 al loganului ?E fix acelasi rahat
Kitul de distributie nu merita sa-l iei aftermarket,de origine e in jur de 180 de lei,deci cumpara de origine.Pompa de apa eu am luat aftermarket pentru ca eram constrans financiar atunci,am pus klaxcar si o voi schimba la fiecare distributie de acum incolo,nu ai nevoie de alta pompa tu la km astia
cosminsz
ma apropiu si eu de 4 ani
parerea mea e sa mergi cu masinuta la un nea Gicu sa se uite putin la cureaua aia si iti va spune el daca e crepata, uzata... etc ( cel putin asta mi-a spus mie un tip ... smile.gif) )
{ sunt aproximativ in aceeasi situatie cu tine 10.000 pe an}
eu m-am tot uitat pe net la preturi...
!!! cand faci miscarea ar fi bine schimbate si cureaua de accesorii si pompa de apa!!! ( se lucra in aceeasi zona)

Acum ar fi interesant sa spuneti niste Firme BUNE ( ex Bosh e ok?) SUNA BINE BOSH, nu?
Eu cam tot ce voi schimba pe ea ma gandesc sa pun Bosh... ( sau nu e ok?)
emilescu
Ca sa raspund la obiect,fara a intra in amanunta de pret;am un Logan 1.4-laureate din 2005 si am 70.000km.
Am mers pe ideea ca schimb distributia in functie de numarul de km. nu in functie de timp,drept ca urmare acum citeva zile am schimbat cureaua de distributie si intinzatorul si cureaua de la alternator.
Pompa de apa nu a aratat nici o scurgere deci nu am schimbat-o.In general masina am folosit-o la drum lung nu la trafic de oras.Cureaua arata bine ,fara fisuri.
Am mai intrebat taximetristi care majoritatea au declarat ca au schimbat distributia la peste 100.000km.
Salutari
jelly
Am schimbat si eu distributia la masina dar fara pompa de apa, mentionez ca nu am multi km 47000 km in 6,2 ani. Operatia a fost facuta la Dacia si a costat 505 lei. Cureaua de distributie arata bine si cred ca mai puteam merge cu ea, in schimb cea de accesorii avea ceva crapaturi.
cosminsz
multumesc emilescu si jelly.
Dar ce firma recomandati? Bosh? e ok?
IRONICK
QUOTE(cosminsz @ 10 Feb 2012, 22:39)
Bosh? e ok?
Bosh, ce?
cosminsz
daca citesti mai sus vezi...
FIRMA producatoare a curelei bla... bla bla...
( ziceam de bosch o stiu ok de la multi taximetristi ...)
klaus
una-i bosch si alta-i bosh
Leo0608
cauta kit de distributie SKF sau macar curea gates (kitul original dacia)
cosmint26
Subscriu, diferentele de pret sunt minore.
emilescu
QUOTE(cosminsz @ 10 Feb 2012, 22:39)
multumesc emilescu si jelly.
Dar ce firma recomandati? Bosh? e ok?
*


Iarasi pe scurt:
Intinzator ;Inna 145 ron
curea distributie :gates 50 ron
Curea alternator :gates 50 ron
antigel :4l : 20ron/l
manopera 200 ron
Antigelul trebie schimbat la 4 ani pentru ca are si rol de ungere pentru pompa de apa.
Drum bun!
vi_escu
QUOTE(emilescu @ 11 Feb 2012, 22:59)
Antigelul ... are si rol de ungere pentru pompa de apa.
*


cum sã nu...
gigel_escu
Antigelul se schimba la 4 ani pentru ca isi pierde proprietatile, pe langa cea cunoscuta ca nu ingheata decat pana la o temperatura data de proportiile amestecului apa-antigel, "muta" punctul de fierbere al amestecului de racire, mai sus de 100 de grade, la cat ar fierbe apa chioara.

Tare aia cu ungerea.
robbie_ro
QUOTE(gigel_escu @ 13 Feb 2012, 11:59)
Tare aia cu ungerea.
*



Nu radeti de el, ca si mie mi-au bagat textul asta la reprezentanta Dacia. Si mai mult ca sigur la o reprezentanta a fost si el indoctrinat.
metalus
distributia+curea accesorii .. nu stiu ce inseamna asta, dar probabil daca pui la socoteala si ulei filtre etc poate bujiile ca la 30.000 tre schimbate dupa cum recomanda ei .. se poate sa ajunga la suma asta. daca o faci intr-un oricare alt service sigur ajungi la jumate, doar ca nu mai ai garantie, pe care faci ceva ca is niste nemernici.. poti s-o uiti.
bafta
mario1980
QUOTE(robbie_ro @ 13 Feb 2012, 12:29)
Nu radeti de el, ca si mie mi-au bagat textul asta la reprezentanta Dacia. Si mai mult ca sigur la o reprezentanta a fost si el indoctrinat.
*



Eu as zice sa nu rida deloc, pentru ca are o influenta, insa nu asupra rulmentilor ci a presetupei respective. Am operat la viata mea destule hirburi ca sa pot spune ca pompele ce mergeau cu apa curgeau mai repede ca cele cu antigel.
emilescu
QUOTE(robbie_ro @ 13 Feb 2012, 12:29)
Nu radeti de el, ca si mie mi-au bagat textul asta la reprezentanta Dacia. Si mai mult ca sigur la o reprezentanta a fost si el indoctrinat.
*


Multumesc!Ai dreptate,asa s-a intimplat! biggrin.gif
mariusmoga
QUOTE(emilescu @ 11 Feb 2012, 22:59)
Iarasi pe scurt:
Intinzator ;Inna 145 ron
curea distributie :gates 50 ron
Curea alternator :gates 50 ron
antigel :4l : 20ron/l
manopera 200 ron
Antigelul trebie schimbat la 4 ani pentru ca are si rol de ungere pentru pompa de apa.
Drum bun!
*



Multam fain de informatii. Daca ai fost multumit de service ne zici si noua te rog unde ai facut toata treaba? Piesele le-ai luat de la ei sau le-ai cumparat separat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.