Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statie CB parazitata de motor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
dan_dem
Cu motorul oprit sau la relanti - e ok. La turatii mai mari de 1200 apare un bāzāit cu frecventa variabila cu turatia motorului.
Am pus un filtru LC pe alimentarea de 12v, dar degeaba. Are cineva idee cara ar fi cauza? Si eventual ceva remedii?
l@u
de unde ai alimentat-o ?
buzasparta
Unii colegi care aveau probleme cu parazitii de la xenon mai foloseau chestiile alea de ferita- filtre sau ce or fi- care se pot vedea si pe unele cabluri de la comp.Ei spuneau ca au scapat de parazitii rezultati de la balastul xenonului.
l@u
de la xenon fasaie indiferent de turatie.
cielo99
Verifica alternatorul. Cel putin la casetofoanele mai vechi avea acelasi bazait in functie de turatie daca era strapunsa o dioda, chiar daca incarcarea era in limite.Daca sunt strapunse 2 sau mai multe atunci e evidenta priblema si la incarcare. Cred ca se aplica si la CB ca pana la urma este un radio cand e pe receptie.
dan_dem
Am alimentat statia din mufa de bricheta. Repet : am incercat deja un filtru pe alimentare! Il aveam de la alimentarea unui radio-cd pus pe o dacie...acolo si-a facut datoria. Aici - nici o schimbare. Ma gandesc sa nu fie antena (sau cablul de antena)... A folosit cineva filtru pe cablul de antena?
Mentionez ca nu am xenon pe masina.
l@u
Alimenteaza direct de pe baterie cu o siguranta cat mai aproape de borna + si pune filtrul imediat dupa borna.
dan_dem
Da, e o idee! Cine stie pe langa ce circuite in comutatie trece cablul de alimentare a brichetei...o sa incerc, dar mai la vara...Nu am garaj si afara e cam "racoare", deh...
Apropo, stie cineva la reno megane 2 daca e vreo gaura intre compartimentul motor si cabina, pe unde sa trag si eu un cablu? Eu am gasit traseul cablurilor, dar e plina gaura aia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.