Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se poate scoate benzina din rezervor?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
RIon
Am trecut pe langa un om cu o sticla la mana... nu am oprit, cred ca nu se poate scoate din rezervorul de matiz, ca al SN... am mici remuscari...
cum e?
driver
nu trebuie sa ai remuscari pt ca nu cred ca aveai cum sa scoti benzina din rezervor gdat fiind ca sunt o multime de curbe pe conducta pana la rezervor la mai toate masinile,
poate ca omul statea la ocazie sa il duca cineva pana la prima statie de carburanti... tongue.gif
RIon
nu cred...oricum, nu se poate scoate de pe nicaieri? dar din slz?
driver
n-am incercat, dar ma gandesc ca daca chiar as fi nevoit as incerca sa scot de pe furtunul de alimentare , pompa fiind in rezervor, sau de pe retur de undeva dar acolo este debitul mult mai mic

ps: sad.gif dar benzina asa de greu iese de pe degete...
bogdan_o
Direct din rezervor nu am incercat. Insa pentru un gratar am facut in alt fel. Am luat de la furtunul de tur. Se scoate furtunul din rampa (e in stanga motorului, mai in spate) si se scoate apoi capacul releului de benzina. se apasa cu o surubelnita lata pe lamela si incepe benzina sa curga. Insa mare atentie ca eu cand am scos furtunul din rampa mai avea ceva benzina in el si s-a imprastiat pe acolo. Cum motorul era fierbinte am avut bafta ca nu s-a intamplat o porcarie. Deci aveti grija.

PS Ideea nu a fost prea stralucita sa aprind gratarul cu benzina (a facut o flacara la inceput de ziceai ca-i foc de tabara) plus ca dupa aia carnea putea a benzina.
GeorgeB
nu se poate scoate ! punct smile.gif exista niste site pe acolo . sau ar trebui sa existe smile.gif
MAKRON
Am reusit sa scot din rezervorul loganului.Cum? Am bagat furtunul prin insurubare. Nu faceti asa ceva acasa! (furtunul trebuie sa fie perfect curat si uscat)

P.S. Bogdan, de ce nu ai turnat benzina direct pe carne? radmasa.gif


Era sa uit! Rion, cred ca merge si la matiz sa "insurubezi" furtunul.
bogdan_o
Ei, uite la asta nu m-am gandit. dar unde mai era farmecul. Oricum s-au uitat aia de acolo ca la felul 14 cand au vazut ditamai flacara iesind din gratar. Si daca nu-mi iesea figura cu benzina pe la rampa sau, Doamne fereste, imi curgea benzina pe unde nu trebuia, nu ma mai complicam cu gratarul. Tineam carnea deasupra masinii.
Ciumonk
Vedeti mai ca poate aveti site pe conducte!!!
marksman
Se ia una bucata tepusa metalica si un lighean, se intra sub masina, se pune ligheanul sub rezervor, se "da teapa" rezervorului si uite asa scoateti benzina din orice rezervor. tongue.gif
tatabobu
Dupa care, pentru remedierea defectiunii se poate insuruba un holzsurub in gaura data.
driver
QUOTE(Illusi0n @ 29 Jul 2005, 12:44)
Se ia una bucata tepusa metalica si un lighean, se intra sub masina, se pune ligheanul sub rezervor, se "da teapa" rezervorului si uite asa scoateti benzina din orice rezervor. tongue.gif
*




QUOTE(tatabobu @ 29 Jul 2005, 12:49)
Dupa care, pentru remedierea defectiunii se poate insuruba un holzsurub in gaura data.
*



nu mai, dupa aia eventual de duci la dealer si faci scandal sa ti-l schimbe pe garantie, tongue.gif
bogdan_o
Chiar? SLZ are sita la cotul de umplere? Ca nu am incercat niciodata sa scot benzina pe acolo. As fi vrut eu cand aveam nevoie (sa nu ma chinui cu rampa si releul) insa nu aveam furtun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.