Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inel placa presiune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
candidatu
salutare,am placa de presiune putin uzata acolo la soare sau cum ai zice,la o nova din 98.discul de pe ea e bun nu are nimic si nu as vrea sa schimb placa ca nu prea stau bine cu banii.cineva mi-a recomandat sa iau din magazin un inel pe care sa-l pun intre placa si disc .l-am luat costa 7 lei numai ca nu stiu exact cum se foloseste care parte vine inspre rulment si care inspre motor. a folosit cineva asa ceva sau poate stie cum se monteaza?piesa arata asa ca in poza o parte dreapta iar partea cealalta cu zimti si are o siguranta.vanzatorul mi-a spus ca se pune intre placa si disc dar ca nu stie exact care e pozitia cu care parte spre rulment si care spre motor

28 Feb 2012, 21:52:
nimic???
G I M
Am auzit, dar nu am vazut pana acum asa ceva. Banuiesc ca se pune cu partea aia lata spre rulmentul de presiune. Desfaci siguranta, pui inelul si bagi siguranta pe interior.
Interesant, unde ai gasit inelul asta?
BLUE R 19
cu zimtii inspre (si in) spatiile de la diafragma (soare). Sa-l ungi inspre ambele puncte de contact. Stiu ca sunt masini care au inele din plastic (asta nu imi dau seama din ce este) pt. a prelua frecarea, eu am vazut unele cu forma mai simpla. Este posibil sa-ti creeze probleme, in functie de materialul din care este sau datorita modului cum se intercaleaza dantura aia cu spatiile dintre lamele soarelui. Masina nu a fost prevazuta cu asa ceva, deci atentie. Consider ca este mult mai bine sa pui acolo o saiba din otel de calitate ( cel mai bine doua saibe cu una de textolit intre ele plus unsoare). Daca inelul din fotografie este cumva din aliaj din ala neferos gen zamac sau altele poti sa-l arunci.
G I M
Din ce se vede in poza pare a fi din bronz.
candidatu
inelul este intradevar dintr-un material moale gen alama sau ceva de genul nu a-mi dau seama la chestia cu saiba m-am gandit si eu sincer sa fiu dar am zis ca nu de prosti au scos astia inelul respectiv. inelul se gaseste la magazinele de piese auto nici eu nu stiam exact ce sa cer dar am intrebat daca exista asa ceva si vinzatorul mi-a dat piesa acum sincer nu stiu cat de buna o fi.blue r 19 tu zici ca sa-r putea sa am probleme,in ce sens adica la schimbarea dintr-o treapta in alta sau?da-mi ceva detalii te rog in ce fel poate sa afecteze inelul ala.ca si grosime are aproximativ 2 mm partea aia mai lata
dobre
treaba cu inelul seste cu dus-intors: daca este de calitate (si ma indoiesc) este un lucru bun deoarece prelungeste viata soarelui, daca este din material slab se poate sparge si mai mare rau face, mi s-a intamplat asa ceva si am ramas cu masina in pana la mama dracu + a cam facut praf totul pe acolo....
candidatu
voi ziceti ca n-ar fi tocmai o solutie buna acel inel nu? m-am gandit ca ar ajuta deoarece uzura nu e mare dar eu am un stil de condus mai in forta asa nu stiu daca sport schimb repede in scurt si pe la 3 mii de ture de obicei.totusi o saiba nu cred ca ar dauna nu? daca gasesc pe diametrul care trebuie
george 07
QUOTE(candidatu @ 29 Feb 2012, 16:25)
inelul este intradevar dintr-un material moale gen alama sau ceva de genul nu a-mi dau seama la chestia cu saiba m-am gandit si eu sincer sa fiu dar am zis ca nu de prosti au scos astia inelul respectiv. inelul se gaseste la magazinele de piese auto nici eu nu stiam exact ce sa cer dar am intrebat daca exista asa ceva si vinzatorul mi-a dat piesa acum sincer nu stiu cat de buna o fi.blue r 19 tu zici ca sa-r putea sa am probleme,in ce sens adica la schimbarea dintr-o treapta in alta sau?da-mi ceva detalii te rog in ce fel poate sa afecteze inelul ala.ca si grosime are aproximativ 2 mm partea aia mai lata
*


-inelul este construit pt. placa de 180 , tu avand placa de 200 nu o sa intre perfect in arcul lamelar zimtat (soare) si o sa fi nevoit sa-l fortezi putin pt. a intra si de aici pleaca problemele in sensul ca-ti forteaza soarele la apasarea ambreajului (exista riscul de a se sparge ) dar poti sa faci alt lucru si chiar asta-ti recomand : sa mergi la un strungar cu rulmentul de presiune-n mana si roagal sa-ti faca o bucse mai groasa pe exteriorul suprafetei de contact dintre rulment si soarele placii de presiune si in felul asta rulmentul cand apasa pe soare , avand suprafata dubla , maresti si durata de viata a placii (practic o dublezi) , daca nu ai inteles mai intreaba-ma si-ti explic mai detaliat ... spor...
BLUE R 19
Dantura inelului se poate rupe, mai ales daca nu are joc intre lame, la apasarea diafragmei se micsoreaza putin spatiul dintre capetele lamelelor, in plus daca rulmentul se gripeaza se vor rupe rapid dintii inelului, chiar deforma capetele lamelelor. dintii odata cazuti isi vor face de lucru ....pe acolo.
ORIJINAL21
QUOTE(candidatu @ 28 Feb 2012, 20:54)
salutare,am placa de presiune putin uzata acolo la soare sau cum ai zice,la o nova din 98.discul de pe ea e bun nu are nimic si nu as vrea sa schimb placa ca nu prea stau bine cu banii.cineva mi-a recomandat sa iau din magazin un inel pe care sa-l pun intre placa si disc .l-am luat costa 7 lei numai ca nu stiu exact cum se foloseste care parte vine inspre rulment si care inspre motor. a folosit cineva asa ceva sau poate stie cum se monteaza?piesa arata asa ca in poza o parte dreapta iar partea cealalta cu zimti si are o siguranta.vanzatorul mi-a spus ca se pune intre placa si disc dar ca nu stie exact care e pozitia cu care parte spre rulment si care spre motor

<span class='edit'>28 Feb 2012, 21:52:</span>
nimic???
*




ce ai facut pana la urma??
ai montat inelul??
PH-06-BOA
E, ce ti-am spus eu in topicul de la berlina.
ORIJINAL21
am citit.
si v-am intrebat ce recomandati ca nu vreau sa patesc la fel..
nova tuning
salut. mai bine iti dau eu placa de presiune buna bunuta, decat sa te chinui cu improvizatii, si mai ales la ambreaj. o dau ieftin daca te intereseaza sunama. 0758345810. iti dau si poze pe mess sa vezi sa te convingi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.